ارزهای دیجیتال

SEC همچنان در مقابل ETF های بیت کوین مبتنی بر نقطه است. آیا نوری در انتهای تونل وجود دارد؟

با تصویب ETF های آتی بیت کوین، شرکت ها آن را یک قدم فراتر برداشته اند و با کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) برای ETF های بیت کوین مبتنی بر نقطه درخواست داده اند. با این حال، بر خلاف همتایان آتی و کوتاه مدت خود، ETF های نقطه ای از دید ناظر نظارتی مورد پسند قرار نگرفته اند. و از آنجایی که تعداد بیشتری از برنامه‌های ETF بیت کوین مبتنی بر نقطه توسط SEC رد می‌شوند، سؤالاتی در مورد اینکه آیا بازار به زودی شاهد آن خواهد بود یا خیر، مطرح شده است.

برنامه‌های Grayscale و Bitwise رد شدند

در طول ماه گذشته، پیش‌بینی‌ها در مورد پرونده‌های ETF بیت‌کوین مبتنی بر نقطه توسط Grayscale و Bitwise ایجاد شده بود. Grayscale درخواست خود را در سال گذشته ثبت کرده بود، با SEC چندین بار تصمیم خود را به تعویق انداخته بود، اما این شرکت در تصمیم خود برای دریافت تاییدیه برای ETF بیت کوین ثابت مانده بود. تصمیم نهایی هفته گذشته گرفته شده بود و همان طور که کارشناسان پیش بینی کرده بودند در واقع منفی بود.

Grayscale درخواست خود را رد کرده بود اما این تنها مورد نبود. Bitwise همچنین برای یک ETF بیت کوین یک بایگانی تشکیل داده بود و SEC نیز روی آن مهر رد گذاشته بود. دومی برای تبدیل محبوب Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) به یک ETF مبتنی بر نقطه ثبت نام کرده بود. صندوقی که 12.35 میلیارد دلار دارد، بزرگترین تراست بیت کوین است و به دنبال حرکت به سطح بعدی است.

مطالب مرتبط | افزایش حمایت از بیت کوین با 19000 دلار به عنوان آغازگر بازار در یک هفته جدید

در هنگام رد، Grayscale به سرعت شکایتی را علیه SEC مطرح کرد و مدعی شد که نهاد نظارتی هیچ دلیلی برای رد کردن درخواست آن ندارد. Michael Sonnenshein، مدیر عامل Grayscale، از این واقعیت ابراز تاسف کرد که SEC در کمتر از یک سال چهار ETF بیت کوین آتی را چراغ سبز نشان داده است، اما از تایید هر ETF BTC مبتنی بر نقطه خودداری کرده و آنها را به “عملکرد خودسرانه و دمدمی مزاج” متهم کرده است.

Grayscale discount grows | Source: Arcane Research

با این حال، SEC اعلام کرده است که این رد به دلیل ترس از دستکاری بازار در بازارهای نقدی بیت کوین، نقشی که تتر پایدار کوین در این امر ایفا خواهد کرد و به طور کلی فقدان صرافی های تنظیم شده و نظارت در بازار بیت کوین بود.

از طرف دیگر بیت‌وایز هیچ حرکتی به دنبال رد انجام نداده است و به نظر می‌رسد این یکی را روی چانه می‌گیرد.

آیا یک ETF بیت کوین مبتنی بر نقطه در راه است؟

با رد شدن، واقعیت ETF بیت کوین مبتنی بر نقطه به بازار یک بار دیگر عقب رانده شد. با توجه به مدت زمانی که برای تصمیم گیری SEC در مورد این ETF ها طول کشید، انتظار می رود که تشکیل پرونده و تصمیم گیری در مورد یک ETF مبتنی بر نقطه دیگر تقریباً دو سال یا حدود 18 ماه طول بکشد. این بدان معنی است که بعید است که بازار امسال شاهد یک ETF مبتنی بر بیت کوین بر خلاف آنچه که توسط تحلیلگران بازار در سال 2021 پیش بینی شده بود، باشد.

نمودار قیمت بیت کوین از TradingView.com

BTC holding shakily above $20,000 | Source: BTCUSD on TradingView.com

با این وجود، Grayscale از ماموریت خود برای تبدیل GBTC به یک ETF مبتنی بر نقطه عقب نشینی نکرده است. این پرونده هنوز در مراحل اولیه است اما مدیرعامل ابراز امیدواری کرده است که در سال آینده تصمیم گیری شود.

مطالب مرتبط | سرمایه‌گذاران نهادی نزولی باقی می‌مانند زیرا بیت‌کوین کوتاه‌مدت شاهد ورود رکوردی است

GBTC Grayscale هنوز هم با تخفیف سنگین به تجارت خود ادامه می دهد و هزینه مدیریت سالانه شرکت به طور قطعی 2٪ است. این به این معنی است که اگر پرونده آن برای تبدیل به ETF مبتنی بر نقطه در دو دهه آینده تأیید نشود و به صورت بسته باقی بماند، نمی‌تواند تخفیفی را که در حال حاضر با آن معامله می‌کند توجیه کند. با این حال، با تلاش این شرکت برای کسب تاییدیه از SEC، فکر کردن به اینکه در 20 سال آینده آن را به دست خواهد آورد طولانی نیست.

Featured image from Coincu News, charts from Arcane Research and TradingView.com

دنبال کردن بهترین Owie در توییتر برای بینش های بازار، به روز رسانی ها، و گاه به گاه توییت های خنده دار…


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا