ارزهای دیجیتال

P2E، P&E، P2O: شیرجه ای عمیق در مدل های GameFi

GameFi یک مفهوم جدید نیست، در واقع، CryptoKitties اولین پروژه ای بود که این مفهوم را در سال 2017 آشکار کرد. به دلیل پیشگام بودن در مدل بازی برای کسب درآمد شناخته شده است، که اکنون پایه استانداردی است که همه بازی های بلاک چین از آن پیروی می کنند. . این مدل موفقیت بزرگی داشت و 1.5 میلیون کاربر و 40 میلیون دلار حجم تراکنش برای بازی به ارمغان آورد. این واقعیت که این اتفاق در سال های اولیه بازار کریپتو رخ داد، یک دستاورد قابل توجه برای بازی بود.

از آن زمان، این بخش در پاسخ به افزایش تقاضای کاربران تکامل یافته است. امروزه حدود 1498 پروژه GameFi وجود دارد که تعداد آنها سال به سال 99 درصد افزایش یافته است. برای مثال، در سال 2022، سرمایه گذاری در GameFi به 3.7 میلیارد دلار رسید که از مجموع 780 میلیون دلار در سال 2021 فراتر رفت. و با این اعداد در حال گسترش، مدل های درآمد بازی نیز تکامل یافته اند. پروژه ها از مدل اصلی بازی برای کسب درآمد دور می شوند و به سمت مدل های دیگری می روند که دوام طولانی مدت را تضمین می کنند.

بیایید نگاهی به مدل‌های مختلف بیندازیم و چگونه به کاربران سود می‌رسانند.

بازی برای کسب درآمد

بازی‌های بازی برای کسب درآمد (P2E) به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا مزایای پولی واقعی را برای انجام بازی کسب کنند. این مدل از ارزهای دیجیتال و NFT برای قدرت بخشیدن و کسب درآمد از اقتصاد درون بازی استفاده می کند. در حالی که NFT ها آیتم های درون بازی (مانند آواتارها، لباس ها و غیره) را نشان می دهند، از ارزهای رمزنگاری شده برای تشویق بازیکنان استفاده می شود. NFT ها همچنین مالکیت کامل دارایی های درون بازی را برای بازیکنان فراهم می کند و آنها را قادر می سازد تا از مزایای خارج از بازی بهره مند شوند. حتی هر اقدام بازی، از جمله ماموریت‌ها و چالش‌ها، با یک ارز دیجیتال داخلی در بازی پاداش داده می‌شود.

علاوه بر این، P2E مزایای مختلفی دارد، از جمله فرصتی برای کاربران برای کسب درآمد، مالکیت دارایی‌ها و ایجاد ارزش برای جامعه. هیچ بازی بهتر از Axie Infinity برای توصیف این موضوع وجود ندارد. Axie یک بازی مبارزه با هیولا به سبک پوکمون است که در آن بازیکنان موجودات کارتونی معروف به Axies را شکار می کنند. هر Axie یک NFT با مهارت‌ها و ضعف‌های متمایز است و بازیکنان ممکن است در طول بازی به ماجراجویی، مبارزه و پرورش آکسی‌های خود بپردازند. بازیکنان به عنوان پاداشی برای تلاش‌های خود، توکن‌های رمزنگاری Smooth Love Potion (SLP) دریافت می‌کنند.

اگرچه بازی های P2E بر بسیاری از مشکلات بازی های سنتی غلبه می کنند، با این وجود محدودیت هایی دارند. اولین مورد، تاکید مدل بر کسب درآمد به جای تجربه بازی است. این به توکنومیک تورمی منجر شده و باعث سقوط بازی ها شده است. حتی هزینه های سنگین ورودی باعث شده تا گیمرها بازی های P2E را کنار بگذارند.

بازی و کسب درآمد

Play-and-Earn در مقایسه با مدل Play-to-Earn بیشتر یک پیشرفت بازی است. این یک تکامل از P2E است که به گیمرها اجازه می‌دهد تا به آنچه می‌خواهند دست یابند و همزمان پول کسب کنند و مالکیت خود را به دست آورند. تمرکز این مدل بر لذت بخش کردن و لذت بردن از بازی هاست. هدف طراحی آن این است که افراد وقت خود را صرف بازی و بهبود، رقابت و همکاری و ایجاد یک جامعه واقعا شگفت انگیز کنند.

علاوه بر این، مشکلات P2E مانند حفظ کاربر، پایداری پاداش و تجربه بازی را برطرف می کند. به عنوان مثال، بازی یونیکس از یک مدل بازی و کسب درآمد استفاده می کند که به گیمرها امکان می دهد مالکیت، ساختن، اشتراک گذاری و چت را داشته باشند. این به آنها قدرت می دهد تا از صداها و منابع خود برای ایجاد یک محیط بازی سالم استفاده کنند. علاوه بر این، یونیکس تنها بر روی توسعه بازی های AAA با یک سیستم انگیزشی پایدار تمرکز می کند.

از نظر قابلیت پخش، این مدل بسیار بهتر از P2E عمل می کند. با این حال، چند چیز وجود دارد که هنوز فاقد آن است. این اجازه مالکیت منابع درون بازی را نمی دهد. این ممکن است منجر به کاهش حفظ کاربر و پیشنهاد ارزش نابرابر برای گیمرها شود. Play-and-Earn بر قابلیت پخش تمرکز دارد و ممکن است ارائه ابزارهای اضافی را که تنها هدف بلاک چین است، از دست بدهد. با این حال، نسخه پیشرفته‌تر به نام play-to-wn در حال افزایش است و راه‌حل‌هایی برای تمام مشکلات بازی Web3 ارائه می‌دهد.

بازی به مالکیت

Play-to-own (همچنین به عنوان Play-and-Own شناخته می شود) یک نسخه عمیق تر از بازی و کسب درآمد است. این مدل بر روی اجازه دادن به بازیکنان برای کسب درآمد از گیم پلی خود تمرکز دارد و در عین حال بازی درون بازی را به NFT تبدیل می کند. این سند مالکیت اشیاء درون بازی را که در اختیار دارند ارائه می کند. برای مثال، هر کالای دیجیتالی که توسط بازیکن به دست می‌آید دارای ارزش ملموسی است زیرا ممکن است در یک بازار یا در تجارت همتا به همتا فروخته شود. مزیت نهایی این مدل نسبت به سایرین افزایش حفظ و ارزش پیشنهادی و همچنین ایجاد چشم اندازهای جدید درآمدی است.

Life Beyond نمونه‌ای از یک MMORPG مبتنی بر بلاک چین است که عناصر بازی و کسب درآمد و بازی کردن را با هم ترکیب می‌کند. در حال حاضر در اولین مرحله آلفا خود است. گیم پلی اصلی حول محور ساخت آیتم ها، سلاح ها و تجهیزات توسط بازیکنان و همچنین جمع آوری منابع برای نبرد با دشمنان می چرخد. کاربران ارز بازار، LBToken را به عنوان پاداشی برای فعالیت های درون بازی خود دریافت می کنند. NFT های درون بازی ممکن است در سراسر سازنده بازی، Darewise، و مجموعه بازی های آینده آن مورد استفاده قرار گیرند. این بازی اگرچه جذاب به نظر می رسد، اما فقط زمان نشان می دهد که آیا به وعده های خود عمل می کند یا خیر.

GameFi همچنان در حال تکامل است

GameFi یکی از آن بخش هایی است که به طور مداوم در حال پیشرفت است. یکی از دلایل این امر ممکن است نوپا بودن زیرساخت های فناوری در پشت بازی های بلاک چین باشد. از بازی‌های بازی برای کسب درآمد مانند Axie Infinity گرفته تا بازی‌های بازی و کسب درآمد مانند UniX Gaming، این صنعت سریع‌تر از همیشه در حال پیشرفت است. این پست بیشتر آن را پوشش داده است، همچنین این که چگونه بازی‌های خاصی به سرعت مدل‌های درآمدی نوآورانه بازی‌ها را پیاده‌سازی کرده‌اند. با بازی هایی مانند Life Beyond که از مدل های پیشرفته بازی استقبال می کنند، آینده GameFi پایدار به نظر می رسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا