ارزهای دیجیتال

NYDIG فروپاشی FTX و پیامدهای آن را تجزیه و تحلیل کرد. ما چه آموختیم؟

زمان آن فرا رسیده است که NYDIG وارد عمل شود. شکست FTX موضوع ماه در دنیای کریپتو است و نمایش تازه شروع شده است. این تیم تحقیقاتی NYDIG از وسوسه خلاصه کردن کل حماسه اجتناب می کند و مستقیماً به پیامدهای سقوط امپراتوری سم بنکمن-فرید می رود. آنها با درک واقعیت تلخ می گویند: “برخی نشانه های سرایت ظاهر شده است، اما حسابرسی کامل از آسیب و بازیابی اعتماد سرمایه گذاران احتمالاً زمان می برد.”

با گرفتن صفحه ای از کتاب NYDIG، بیایید از مقدمه بگذریم و مستقیماً به نتیجه گیری برویم.

سرایت در گوشه و کنار است

NYDIG در مورد “علائم سرایت” از BlockFi و ترکیب Genesis/ Gemini نام می برد. با این حال، ممکن است چیزهای بیشتری در راه باشد.

«چندین ارائه‌دهنده خدمات دیگر کنجکاوی کارآگاهان رمزنگاری را به عنوان دومینوهای بالقوه بعدی برانگیخته‌اند، اما ما در حدس‌زنی بیش از حد بدون شواهد محکم تردید داریم. صرف نظر از این، فعالان صنعت حتی برای کوچکترین نشانه های استرس در خطر هستند و همچنان به تعادل در مبادلات ادامه می دهند.

در بخش سرایت مقاله، اشاره ای نادر به یک تئوری توطئه می یابیم که در توییتر رمزنگاری شده است. به ندرت بازیکنان بزرگ این موضوع را مطرح می کنند. البته، NYDIG به پایان می رسد تا تز در مورد Terra/Luna را که در آن ارائه کرده اند، دو چندان کند. مقاله قبلی با عنوان «در مورد چیزهای غیرممکن قبل از صبحانه

اتهاماتی وجود دارد مبنی بر اینکه Alameda باعث قطع اولیه UST شده است، و اگرچه ممکن است اینطور بوده باشد، نرخ های غیراقتصادی پرداخت شده توسط پروتکل لنگر و طراحی اقتصادی ناامن LUNA/UST، نابودی نهایی آن را تضمین کرد و ارزش 60 میلیارد دلار را از بین برد. ثروت کریپتو در چند روز کوتاه.

در مقاله قبلی، NYDIG یک segway عالی برای بخش بعدی چاپ کرد. «DeFi غیرمتمرکز نیست. اکوسیستم ترا غیرمتمرکز نبود. Terra در ابتدا منابع مالی خود را از انتشار توکن LUNA که در ابتدا به آزمایشگاه Terraform تقسیم شده بود، تامین کرد.

FTT price chart on Bitstamp | Source: FTT/USD on TradingView.com

NYDIG در DeFi در مقابل. CeFi

اگرچه آنها به وضوح طرفدار DeFi نیستند، NYDIG به آنها اعتبار می دهد. «بیشتر پروتکل‌های DeFi طبق نوسانات در سال جاری، منهای هک‌های مداوم در اکوسیستم، عمل کردند.» درست است، اما هک های مداوم یک عامل جزئی نیستند. این یک مشکل میلیارد دلاری است که هیچ راه حلی در دسترس نیست. با این حال، به گفته NYDIG، این بار مشکل در تامین مالی متمرکز است و آن شرکت‌ها با درگیر شدن در این رفتارها «بقیه آسیب‌ها را انجام دادند»:

“کنترل ضعیف ریسک، تضاد منافع، اهرم بیش از حد، حسابداری نامشخص، ریسک طرف مقابل و مدیریت ضعیف تنها برخی از عوامل موثر بودند. علاوه بر این، استفاده از یک توکن مشابه سهام، FTX Token (FTT)، به عنوان وثیقه، موضوع را تشدید کرد.

آیا مقررات بیشتر جواب می دهد؟

بر اساس گزارش NYDIG، صنعت انتظار «وضوح نظارتی بهبود یافته برای سرمایه گذاران آمریکایی» را داشت. با این حال، به لطف سقوط FTX و لابی سیاسی سام بنکمن-فرید، «مسیر در DC پیچیده‌تر شده است. رگولاتورها در حال حاضر روی پا خواهند بود و احتمال بیشتری وجود دارد که از اختیارات فعلی خود برای اجرای مقررات موجود و احتمالاً صدور مقررات جدید استفاده کنند.

این همان چیزی است که هست، با این حال باید در نظر گرفت که «FTX.com حتی یک نهاد آمریکایی هم نبود، که این سوال را مطرح می‌کند که بهبود مقررات ایالات متحده چقدر تأثیرگذار بوده است، حداقل در مورد جلوگیری از رویدادهای خاص اخیر. اطراف FTX.” این درست است، اما FTX با چندین نهاد کاملاً تحت نظارت ایالات متحده در تجارت بود. اگر مؤثر باشد، آیا رویه‌های AML سیلورگیت نباید هذیان‌های سام بنکمن-فرید را تشخیص دهد؟

یک سوال مرتبط این است که آیا باید با بررسی دقیق نهادهای بسیار معتبری که در FTX سرمایه گذاری کرده اند، مشخص شود که مشکلی وجود ندارد؟

Featured Image by Kaleidico on Unsplash  | Charts by TradingView

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا