ارزهای دیجیتال

Glassnode در استخراج بیت کوین: مشکل به ATH می رسد، سودآوری کاهش می یابد

آخرین گزارش Glassnode بر موضوع روز تمرکز دارد: استخراج بیت کوین. در حالی که قیمت بیت کوین برای مدتی به طرز مشکوکی ثابت بود، تنظیم سختی وارد شد و به بالاترین حد خود رسید. آیا معدنچیان چیزی می دانند که ما نمی دانیم؟ یا اینکه انتقال قدرت در پشت پرده در جریان است؟ Glassnode یک نظریه کاری در مورد آنها ارائه می دهد آخرین هفته در زنجیره. برای شروع، Glassnode تنظیم دشواری را در چشم انداز قرار می دهد:

هش هش بیت کوین به بالاترین حد خود یعنی 242 اگزاهاش در ثانیه رسیده است. برای ارائه یک قیاس برای مقیاس، این معادل با تمام 7.753 میلیارد انسان روی زمین است که هر کدام یک محاسبه هش SHA-256 را تقریباً 30 میلیارد بار در هر ثانیه انجام می دهند.

مسئله این است که ما در بازار نزولی هستیم. احساس ترسناک است. در همه جای دنیا مشکلی وجود دارد و بیت کوین مدتی است کسل کننده است. دلیل هش ریت بالا چه چیزی می تواند باشد؟ آیا همانطور که گلاسنود تئوری می‌کند، «دینامیک جدیدی است زیرا بیشتر هش‌پور در اختیار شرکت‌های استخراج عمومی با سرمایه بهتر است»؟ یا فقط تئوری بازی پشت بیت کوین در کار است؟ به یاد داشته باشید که درآمد استخراج نیز کاهش یافته است و هزینه یک بیت کوین همزمان با قیمت برق افزایش می یابد.

با نوسان بیشتر کردن وضعیت، بیت کوین درآمد ماینر در نقطه پایینی قرار دارد. این “از نظر تئوری باید استرس درآمدی بالایی را در صنعت معدن ایجاد کند.” قیمت های پایدار بیت کوین را به آن معادله اضافه کنید و چه چیزی داریم؟ «بسیار نادر است که قیمت بیت کوین برای مدت طولانی ثابت بماند، که نشان دهنده افزایش احتمال نوسانات در افق است.»

Bitcoin Hashrate All-Time High | Source: The Week On-Chain

سیگنال صعودی: هش روبان بیت کوین باز می شود

بر اساس گزارش گلس‌نود، «هش ریبون‌های بیت‌کوین در اواخر آگوست شروع به باز شدن کردند و نشانه‌ای از بهبود شرایط استخراج و بازگشت هش‌ریت به صورت آنلاین بود». این به چه معناست و چرا صعودی است؟ «تقریباً تمام هش روبان‌های تاریخی در ماه‌های بعد، قبل از مراتع سبزتر بوده‌اند.»

طبق گفته گلس‌نود، از آنجایی که قیمت بیت‌کوین همچنان ثابت است، «افزایش نرخ هش به دلیل آنلاین شدن سخت‌افزار استخراج کارآمدتر و/یا استخراج‌کنندگانی با ترازنامه‌های برتر است که سهم بیشتری از شبکه قدرت هش دارند». این پایه تئوری تصاحب گلاسنود است.

Glassnode مفهوم “نصف معدن” را پیشنهاد می کند

یکی دیگر از تئوری‌های وحشی آن‌ها، Glassnode بیان می‌کند که «افزایش 66 درصدی در سختی و هشرات از اکتبر 2020 به نصف تقریبی درآمد در هر هش مربوط می‌شود». و برای حمایت از آن، آن‌ها این اعداد را ارائه می‌کنند: «درآمد به‌دست‌آمده از هر Exahash در یک روند نزولی مداوم و بلندمدت بوده است، با پاداش BTC در حال حاضر به پایین‌ترین حد خود یعنی 4.06 BTC در EH در روز.»

بنابراین، اگر ماینرها در شرایط بازار در حال نابودی هستند، چرا هش ریت رکوردهای بی سابقه ای را ثبت می کند؟ پاسخ ممکن است در Puell Multiple نهفته باشد، “که یک نوسانگر چرخه ای است که درآمد روزانه استخراج روزانه فعلی را با میانگین سالانه آنها مقایسه می کند.” با توجه به این شاخص، کسب و کار معدن در واقع نسبت به عملکرد قبلی در حال افزایش است.

Puell Multiple در ماه ژوئن به پایین‌ترین حد فعلی یعنی حدود 0.33 رسید که نشان می‌دهد ماینرها تنها 33 درصد از میانگین درآمد سالانه خود را به دست می‌آورند. از آن زمان به حدود 0.63 بهبود یافته است که نشان دهنده درجه ای از کاهش استرس و تعدیل با این رژیم قیمت گذاری جدید است. به گفته گلاسنود، این تسکین ممکن است به این معنا باشد که “یک بازار نزولی واقعی ایجاد شده است.”

نمودار قیمت BTCUSD برای 10/11/2022 - TradingView

BTC price chart for 10/11/2022 on Bitstamp | Source: BTC/USD on TradingView.com

گلس‌نود فکر می‌کند که هنوز خطر کاپیتولاسیون وجود دارد

بازار در شرف شکسته شدن است و آونگ می تواند در هر طرف حرکت کند. حتی اگر دلایلی برای خوش بین بودن وجود دارد، سرمایه گذار هوشمند باید برای بدترین شرایط آماده شود. و بیایید واضح بگوییم، بیت کوین در حال حاضر روی طناب تنگ راه می رود. بر اساس مدل‌های متعدد، ما تخمین می‌زنیم که میانگین هزینه تولید BTC درست زیر قیمت‌های فعلی است، به طوری که هر کاهش قابل توجه قیمت می‌تواند استرس درآمد ضمنی را به استرس حاد و آشکار تبدیل کند.

برای ارزیابی ریسک، Glassnode “اندازه کل موجودی ماینرها” را تا 78.4K BTC تعیین کرد. صاحبان آن ذخایر «ممکن است تحت استرس درآمد قرار گیرند»، اما «بعید است که این مقدار کامل توزیع شود».

Featured Image by Icons8_team from Pixabay | Charts by TradingView and The Week On-Chain

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا