ارزهای دیجیتال

FTX بعدی؟ شایعه شده است که این مبادلات با مشکل مواجه هستند

در میان درام FTX، هنوز مشخص نیست که سقوط دومین صرافی بزرگ کریپتو در جهان چه اثرات مسری بر کل صنعت خواهد داشت. علاوه بر صندوق های تامینی متعددی که قبلاً در مورد قرار گرفتن در معرض FTX و Alameda صحبت کرده اند، چندین صرافی در حال حاضر در کانون توجه قرار دارند.

جامعه کریپتو در حال حاضر در حال تبدیل شدن به کارآگاه‌های زنجیره‌ای است که می‌خواهند کشف کنند که آیا و کدام صرافی‌های رمزنگاری نیز با وجوه مشتریان خود سوء استفاده می‌کنند، با آنها معامله می‌کنند و بنابراین ذخایر کافی را در اختیار ندارند. اگر قرار بود عملیات بانکی مانند آنچه در FTX اتفاق بیفتد، آنها نمی توانند در برابر آن مقاومت کنند.

مدیر عامل بایننس CZ هشدار داد چند روز پیش، «اگر یک صرافی مجبور باشد مقادیر زیادی از ارزهای دیجیتال را قبل یا بعد از نمایش آدرس کیف پول خود جابجا کند، این نشانه آشکاری از مشکلات است. دور بایست.”

با در نظر گرفتن این موضوع، جامعه کریپتو در حال حاضر بر روی سه صرافی ارز دیجیتال متمرکز شده است. به عنوان تحلیلگر اصلی Glassnode در زنجیره “Checkmate” توضیح داد، Huobi، Gate(.)io، و Crypto(.)com اخیرا “الگوهای تعادل بیت کوین عجیب و غریب” را به نمایش گذاشته اند.

هر سه جهش، افت یا نوسانات بزرگی در حدود 10 هزار دلار تا 40 هزار دلار بیت کوین دارند. همین امر را می‌توان برای $ETH Balances گفت، با توجه به رویداد عجیب «من به طور تصادفی از crypto(.)com به Gate(.)io منتقل شدم.

در مقابل، تحلیلگر خاطرنشان می‌کند که بایننس، کوین‌بیس، کراکن، جمینی، بیت‌فینکس و بیت‌ترکس در سراسر بیت‌فینکس و اتریوم «به نظر می‌رسند وانیلی» هستند و هشدار پرچم قرمز را راه‌اندازی نمی‌کنند.

FTX بعدی؟

شایعات پیرامون سقوط Crypto(.)com تا حدی تقصیر خود صرافی است. تحلیلگران زنجیره ای دریافتند که Crypto(.)com 500 میلیون دلار ETH از دارایی های کاربران را به صورت تصادفی به Gate (.)io ارسال کرده است.

ذخایر ETH و استیبل کوین صرافی از زمان ایجاد عدم قطعیت به شدت کاهش یافته است. کی یانگ جو، مدیر عامل CryptoQuant اظهار داشت که 25 تا 80 درصد از ذخایر اتریوم از سپتامبر 2022 تاکنون چهار بار جابجا شده است. ذخیره استیبل کوین از 2.9 میلیارد دلار به 292 میلیون دلار کاهش یافته است که 90 درصد در 7 ماه گذشته است.

مدیرعامل کریس مارشالک به سرعت این کار را انجام داد پاسخ دادنبا روشن شدن این که انتقال ETH به طور تصادفی بیش از سه هفته پیش، در 21 اکتبر انجام شد، در حالی که وجوه در روزهای بعد به یک کیف پول سرد برداشت شد.

دیروز، مارسالک اطمینان داد که تمام برداشت ها به طور منظم پردازش خواهد شد. ظاهراً صف برداشت در 24 ساعت گذشته 98 درصد کاهش یافته است.

درباره Gate(.)io و Huobi چطور؟

انتقال مرموز از Crypto(.)com از قضا در 21 اکتبر، درست قبل از انتشار “proof-of-reserve” Gate(.)io انجام شد، به همین دلیل است که صرافی نیز توسط جامعه کریپتو هدف قرار گرفته است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که عکس فوری ممیزی PoR در اوایل 19 اکتبر رخ داده است. با این حال، این گزارش تا 28 اکتبر منتشر نشد که منتقدان را مشکوک می‌کند.

جامعه کریپتو نیز به Huobi که در فهرست هنگ کنگ قرار دارد، بی اعتماد است. تبادل اعلام کرد 18.1 میلیون دلار ارز دیجیتال را نمی توان در FTX برداشت کرد که 13.2 میلیون دلار آن وجوه مشتری بود. پس از آن، لی لین، بزرگترین سهامدار، اعلام کرد که تا سقف 14 میلیون دلار سرمایه بدون تضمین اضافی را ارائه خواهد کرد که موجودی مشتریان را پوشش می دهد.

علاوه بر این، به نظر می رسد Huobi بی نظمی در تعادل خود دارد. پس از اینکه Huobi عکس فوری دارایی را منتشر کرد، 10000 ETH به کیف پول های سپرده Binance و OKX منتقل شد. پس از آن، کیف پول خالی اتریوم Huobi تنها 4044 ETH باقی مانده بود.

تحلیلگر اصلی Glassnode در زنجیره بحث کرد که هر سه صرافی سپرده‌های نسبتاً فعالی را از FTX نشان می‌دهند، «معمولاً پس از فروش عمده».

اینجاست که cryptodotcom نشان می‌دهد که ۶ تا ۸ درصد از ورودی‌های خود را از FTX در ماه می و نوامبر ۲۰۲۱ تامین می‌کند.

علاوه بر این، Huobi و Gateio به طور منظم حدود 5-8٪ از کل موجودی BTC خود را در طول سقوط به FTX ارسال کردند.

در بخش اتریوم، هر سه صرافی شاهد سپرده‌های بزرگی بین 5 تا 10 درصد از موجودی $ETH خود تا سال 2022 بودند که Huobi از همه برجسته‌تر بود. پس از فروش ژوئن، FTX 20٪ از موجودی Huobi ETH را در یک هفته واریز کرد!

به گفته Checkmate، این از این جهت قابل توجه است که جریان آنها در مقایسه با تعادل BTC و ETH بسیار زیاد است.

در زمان انتشار، قیمت بیت کوین بار دیگر در سطح 17000 دلار رد شد.

قیمت بیت کوین زیر 17000 دلار، نمودار 1 ساعته است. منبع: TradingView


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا