ارزهای دیجیتال

Ep03- OneCoin – راهنمای همراه برای پادکست “The Missing Cryptoqueen” BBC

خبر خوب! از آنجا که OneCoin به اخبار بازگشته است و “The Missing Cryptoqueen” در حال حاضر قسمت یازدهم را منتشر کرده اند، که ثابت می کند آنها واقعاً بازگشته اند، ما به شتاب دهنده ضربه می زنیم. از امروز، هفته‌ای دو قسمت را خلاصه می‌کنیم تا با تحولات جدید پرونده دکتر روجا آشنا شویم. ما میخ را به این یکی می زنیم و کاری نمی ماند جز اینکه پدال را روی فلز قرار دهیم و ببینیم داستان OneCoin ما را به کجا می برد.

در این قسمت، ما می آموزیم که شعار داخلی OneCoin “بزرگترین شرکت تا کنون” بود و جیمی بارتلت به صوفیه، بلغارستان سفر می کند تا به دارایی های دکتر روجا نگاه کند. این قسمت عاری از کنایه های مافیایی است. در عوض به جنبه های مذهبی فرهنگ کارآفرینی OneCoin می پردازد. ما همچنین می‌توانیم رقمی در مورد اینکه OneCoin واقعاً چقدر کلاهبرداری کرده است را تعیین کنیم. هشدار اسپویلر: حداقل 4 میلیارد دلار بود.

به یاد داشته باشید، می توانید قسمت ها را دانلود کنید مستقیم از بی بی سی، یا از طریق “The Missing Cryptoqueen” گوش دهید سیب، Spotify، یا iVoox.

درباره OneCoin و “The Missing Cryptoqueen’s” قسمت سوم

هیجان انگیزترین چیز در مورد پادکست “The Missing Cryptoqueen” حس بی واسطه بودن آن است. این یک پادکست زنده و نفس گیر است. داستان در اطراف جیمی بارتلت و تیم اتفاق می افتاد. افراد OneCoin به ایجاد “The Missing Cryptoqueen” واکنش نشان می‌دهند و از طریق رسانه‌های اجتماعی، با هر چیزی که دارند به سازندگان حمله می‌کنند. و کل صحنه بخشی از پادکست است. و این فقط قسمت سوم است. در پایان حتی از مخاطبان می خواهند که با آنها تماس بگیرند و در مورد محل اختفای دکتر روجا یا داستان OneCoin به آنها راهنمایی کنند.

این قسمت با کنستانتین ایگناتوف، برادر کوچکتر دکتر روجا، دستیار شخصی و وارث تاج وان کوین شروع می شود. او توسط اف بی آی دستگیر و به پولشویی و کلاهبرداری متهم شد. حتی مقامات قبلاً OneCoin را کلاهبرداری اعلام کرده بودند. با کمال تعجب، وقتی بارتلت و تیمش از دفتر مرکزی OneCoin بازدید می کنند، متوجه می شوند که شرکت هنوز “باز برای تجارت” است. با وجود اینکه یکی از رهبران آنها متواری است و دیگری دستگیر شده است، مردم همچنان مشغول خرید وان کوین هستند.

این ما را به جنبه های فرقه مانند عملیات هدایت می کند. یک باور شبیه به ایمان، ناپدید شدن رهبران را به عنوان یک توطئه برای توقف OneCoin توجیه می کند. در نقل قول زیر سکوت را در حین خواندن توضیحات دفاتر سازمان احساس خواهید کرد. شما پرستش دکتر روجا را احساس خواهید کرد. این فقط یک قدم با دین فاصله دارد و بسیار نزدیک به یک فرقه است. یک متخصص در آن زمینه این فرضیه را تأیید می کند. جیمی بارتلت OneCoin را به عنوان «کمتر یک ارز دیجیتال و بیشتر شبیه یک سیستم اعتقادی» توصیف می کند.

BTC price chart for 10/20/2022 on Bitstamp | Source: BTC/USD on TradingView.com

ویرانی که آنها ایجاد کردند

در یک نقطه ما یک بار دیگر به صدای خود دکتر روجا گوش می دهیم که شعار کلاهبردار رمزارز را می گوید. دو سال دیگر هیچ کس در مورد بیت کوین صحبت نخواهد کرد. اگر این را شنیدید، فرار کنید. که در قسمت دوم، متوجه شدیم که OneCoin منتقدان را “متنفر” نامیده است. در این یکی، ما می آموزیم که به سرمایه گذاران و کارمندان دستور داده شده است که از آنها به سبک ساینتولوژیکی دوری کنند. واقعیت شگفت‌انگیز دیگر این است که دومین اصطلاحی که OneCoin برای توصیف منتقدانش بیشتر استفاده می‌کند «bitcoiner» است. آن بیت کوین های مزاحم که همیشه دردسر ایجاد می کنند.

ما در مورد مقیاس ویرانی که دکتر روجا با شنیدن در مورد گروه پشتیبانی قربانیان OneCoin ایجاد کرد، مطلع شدیم. قربانیان شکسته اند، همه چیز و سپس تعدادی را از دست داده اند. ما همچنین از طریق گزارش/ پایگاه داده‌ای که جورجیا کت تهیه‌کننده آن در اختیار داشت، از مقیاس کلاهبرداری مطلع می‌شویم. از سراسر جهان، این سازمان 60 میلیون یورو در هفته دریافت می کرد. از آگوست 2014 تا مارس 2017، درآمد OneCoin بیش از 4 میلیارد یورو بوده است. بیش از 100 میلیون یورو فقط از بریتانیا بود. و اینجا بود که گزارش متوقف شد، سازمان همچنان چپ و راست پول در می آورد.

جملاتی از قسمت سوم «The Missing Cryptoqueen’s» – «بیش از یک سکه»

یک شاهد ناشناس که دفاتر OneCoin را توصیف می کند:

«در اوج خود، حدود 50 نفر در دفتر صوفیه کار می کردند. دفتر روجا در طبقه چهارم است. هرگز او را بدون گوشواره های کولی، لباس مجلسی، جواهرات و همه چیز ندیدی. حتی زمانی که او فقط در دفتر کار می کند. در داخل دفتر صوفیه، مرکز رمزنگاری جایی است که اعضای شبکه OneLife اجازه دارند با اعضای مهم کارمندان صوفیه ملاقات کنند. اگر دور از لطف باشید، آنها به شما اجازه ورود نمی دهند، یا شما را تمام روز آنجا بنشینید و منتظر بمانید.

تقریباً مانند یک کلیسای جامع راه اندازی شده است. شما با صدای بلند صحبت نمی کنید، با هم زمزمه می کنید. همه چیز در رنگ های تیره تنظیم شده است، همه چیز طلاکاری شده است. یک برش مقوایی بزرگ از روجا وجود داشت. افرادی را می بینید که آن را لمس می کنند و آن علامت احمقانه OneCoin را مانند یک نماد انجام می دهند. اکنون از بین رفته است زیرا در نهایت از بین رفت زیرا افراد زیادی آن را لمس می کردند. دکتر روجا! دکتر روجا! بزرگترین توهینی که می توانید به OneLife بدهید این است که بگویید: “این دیدگاه دکتر روجا نیست.”

تیموتی کوری از علاقه مندان به بیت کوین، کیش شخصیت پشت دکتر روجا را توصیف می کند:

«کارهای مذهبی زیادی وجود داشت که این شرکت انجام داد. تلقین تکراری اگر به رهبران ارشد، نحوه لباس پوشیدن آنها، نحوه نشان دادن چیزها نگاه کنید. چیزهای تشریفاتی، تقریباً شبیه، به خصوص روی صحنه. همه چیز، از معرفی موسیقی به روجا، تا تئاتر، واقعاً عبادتی را پشت سر او ایجاد کردند.»

وان کوین مواد و اعتبارات قسمت

شش سال پیش، در حالی که OneCoin جهان را فتح کرد، NewsBTC به نقل از بدنام Roger Ver صحبت کردن در مورد پرونده این شخصیت بحث‌برانگیز که سپس به عنوان «مبلغ بیت کوین» شناخته می‌شد، OneCoin را محکوم کرد:

“در مصاحبه اخیر، صاحب Bitcoin.com می گوید که معتقد است OneCoin یک کلاهبرداری است و سرمایه گذاران باید همیشه مراقب سکه های جدید باشند و قبل از اینکه پول خود را در چیزهایی که نمی فهمند بگذارند مطالعه کنند:

هیچ‌وقت یک ارز دیجیتال بدون کیف پول وجود ندارد. این به نظر شواهد بیشتری از ماهیت تقلبی آن است. تا جایی که من می دانم OneCoin در یک صرافی در هیچ کجای دنیا معامله نمی شود.

OneCoin بیش از دو سال است که وجود داشته است، اما سؤالات مربوط به اصالت آن همچنان اینترنت را آزار می دهد.

در مورد راجر ور هر چه می خواهید بگویید، اما آن مرد در مورد این پول حق داشت.

و در نهایت، تیتراژ قسمت:

مجری: جیمی بارتلت
سازنده: جورجیا کت
مشاور داستان: کریس بروبه
ویراستار: فیلیپ سلرز
موسیقی اصلی و طراحی صدا: Phil Channell
موسیقی اصلی و آواز: Dessislava Stefanova و گروه کر بلغاری لندن

راهنمای همراه قبلی برای پادکست “The Missing Cryptoqueen” بی بی سی:

Ep. 01 – https://www.newsbtc.com/news/bitcoin/ep01-dr-ruja-companion-guide-for-bbcs-the-missing-cryptoqueen-podcast/

Ep. 02 – https://www.newsbtc.com/news/bitcoin/ep02-btc-killer-companion-guide-for-bbcs-the-missing-cryptoqueen-podcast/

Featured Image: The Missing Cryptoqueen podcast logo from the BBC | Charts by TradingView

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا