ارزهای دیجیتال

چگونه Web3 در دوره جدیدی از مالکیت داده های اعتباری و توانمندسازی کاربر کمک خواهد کرد

اولین چیزی که هنگام فکر کردن به وب 3 به ذهن می رسد ممکن است مانند NFT ها، متاورس یا فناوری بلاک چین باشد. اگرچه همه این مفاهیم تحت چتر Web3 قرار می‌گیرند، ویژگی‌های اضافی مانند شبکه‌های داده اعتبار نیز در تصویر قرار می‌گیرند که نقش مهمی در پیشرفت Web3 دارند.

بازگشت به اصول اولیه

ساختار فعلی اینترنت (همانطور که امروزه می شناسیم)، که اغلب با عنوان Web2 شناخته می شود، به محتوای تولید شده توسط کاربر اجازه می دهد تا در تعدادی از کانال های مختلف پست شود. برخلاف اولین نسخه اینترنت که راکد بود و محدود به «فقط خواندنی» بود، اینترنت به ساختاری رفته است که به کاربران امکان می‌دهد محتوای خود را تولید کنند و همچنین با آن تعامل داشته باشند، مانند ارسال یک تصویر برای خود. پروفایل اجتماعی، در حالی که سایر کاربران محتوا را دوست دارند، نظر می دهند و به اشتراک می گذارند.

با توجه به اینکه فناوری همیشه با سرعتی سریع در حال تغییر است، اعتقاد بر این است که Web3 گام بعدی در انتقال وب باشد. Web3 که اغلب به عنوان “آینده اینترنت” نامیده می شود، نسخه غیرمتمرکز وب است که ارزهای دیجیتال، NFT، DAO و امور مالی غیرمتمرکز را در یک فضا ادغام می کند. با این گفته، Web3 نسخه‌های وب زیادی را ارائه می‌کند که می‌توان آنها را خواند، نوشت یا متعلق به آنها بود و به کاربران اجازه می‌دهد تا بر جوامع آنلاینی که به آن تعلق دارند، سهام مالی و کنترل داشته باشند. یکی از بزرگترین و احتمالاً نادیده گرفته‌شده‌ترین جنبه‌هایی که Web3 را از Web2 متمایز می‌کند، شبکه‌های داده اعتباری است که در Web3 زندگی می‌کنند.

صبر کنید، اعتبار چیست؟

در اصطلاح فنی فناوری اطلاعات، اعتبارنامه به تأیید هویت آنلاین، مشابه کارت شناسایی یا پاسپورت، اما در وب اشاره دارد. با این حال، این هویت آنلاین فقط به نام کاربری و رمز عبور شخص مربوط می شود، بلکه به الگوهای رفتاری خاص کاربر مربوط می شود. “یک کاربر قبل از رفتن به برنامه بعدی چقدر زمان صرف یک برنامه خاص می کند؟” و “کاربران از کدام ویژگی های برنامه بیشتر استفاده می کنند؟” می‌تواند سؤالات متداولی باشد که سازمان‌ها ممکن است وقتی می‌خواهند نحوه بهینه‌سازی تجربه کاربر و ایجاد برنامه‌های یکپارچه را بیابند، بپرسند.

به طور سنتی، داده های اعتبار کاربران در یک سرور متمرکز وب سایت مورد نظر ذخیره می شود. به عنوان مثال، اگر کاربری در Meta (که قبلاً فیسبوک نامیده می شد) یک حساب کاربری ایجاد کند، اطلاعات شخصی او (به همراه اطلاعات همه کاربران دیگر) در سرور مرکزی فیس بوک ذخیره می شود. در نگاه اول، ممکن است این مشکل به نظر نرسد، با این حال، خطر نقض اطلاعات شخصی بسیار زیاد است، به طوری که در سال 2021 اطلاعات شخصی 530 میلیون کاربر فیس بوک نقض شده است.

Web3 برای نجات روز

با خطر بالای نقض اطلاعات اعتبار در Web2 – زمان آن رسیده است که Web3 روز را نجات دهد. فرمت غیرمتمرکز Web3 اجازه می دهد تا داده ها در تعدادی از دفتر کل “پراکنده” ذخیره شوند که به آن فناوری بلاک چین گفته می شود. با استفاده از فناوری بلاک چین برای ذخیره سازی داده ها، امکان یک هک و دسترسی به این داده ها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد، به طوری که برخی معتقدند شکستن آن تقریبا غیرممکن است. نه تنها امکان به خطر افتادن داده ها در Web3 بسیار کمتر است، بلکه مالکیت داده دیگر در دست سازمان های مرکزی مانند متا یا گوگل نیست. این فناوری عصر جدید به کاربران اجازه می دهد تا داده های خود را داشته باشند و آنها را کنترل کنند، به لطف قدرت شبکه های داده اعتباری.

نکات و نکات شبکه های داده اعتبار Web3

بزرگترین شبکه داده اعتبار Web3 در جهان، Project Galaxy، به توسعه دهندگان و پروژه های Web3 اجازه می دهد تا از داده های اعتبار استفاده کنند تا به آنها در ایجاد محصولات و جوامع بهتر کمک کنند. از طریق زیرساخت باز و مشارکتی Project Galaxy، متصدیان داده این فرصت را دارند که در صورت استفاده از اعتبارنامه‌های آنها در ماژول‌های کاربردی چندگانه Project Galaxy از جمله Credential Oracle Engine و Credential API، پاداش دریافت کنند.

هدف Project Galaxy این است که به کاربران اجازه دهد تا مالکیت داده‌های خود را داشته باشند، از طریق مدیریت اعتبار دیجیتال و مشارکت در شبکه داده، کسب درآمد کنند. این اکوسیستم از طریق شبکه داده باز و مشترک آنها که برای همه توسعه دهندگان Web3 قابل دسترسی است امکان پذیر خواهد شد.

اما صبر کنید، چیزهای بیشتری وجود دارد

به نظر می‌رسد مفهوم داده‌های اعتبار در Web3 موج‌های زیادی را ایجاد می‌کند، و ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، روی پروژه جدیدی به نام «جامعه غیرمتمرکز: یافتن روح Web3» کار می‌کند، که در آن می‌توان یک جامعه کاملاً غیرمتمرکز از طریق NFT‌ها یا توکن‌های Soulbound ایجاد کرد. SBT). این SBTها اشکال غیرقابل انتقال هویت (به شکل توکن) هستند که به افراد اجازه می‌دهند اطلاعات و هویت خود را با استفاده از فناوری بلاک چین تأیید کنند. اطلاعاتی که از طریق SBT تأیید می‌شوند شامل فهرست بلندبالایی مانند سوابق تحصیلی، گواهی‌های پزشکی و موارد دیگر است.

اگرچه ایده SBT ممکن است در حال حاضر دور از ذهن به نظر برسد، Project Galaxy در حال حاضر در خط مقدم این مفهوم قرار دارد. NFT‌های مبتنی بر اعتبار غیرقابل انتقال که قبلاً توسط بیش از 500 شریک استفاده می‌شود، قبلاً توسط Project Galaxy پشتیبانی می‌شوند، که دقیقاً بر اساس همان فرضیه SBT کار می‌کند.

از اینجا به کجا؟

تا به حال، وضعیت فعلی اینترنت نه تنها راکد بوده است، بلکه مشکلات مربوط به امنیت داده های شخصی کاربران را نیز دیده است. امکانات Web3 که به مردم قدرت کنترل و مالکیت داده‌های شخصی خود را می‌دهد، از طریق شبکه‌های داده اعتبار Web3 به واقعیت تبدیل می‌شود. Project Galaxy و مفهوم Soulbound NFTs/tokenها در این انقلاب جدید ایمنی داده های اعتباری در مرکز توجه قرار دارند. آیا شبکه‌های داده اعتباری مانند انتقال به Web3 با دادن اختیار به کاربران برای مالکیت و کنترل داده‌های خود در شبکه‌های باز و مشارکتی، امکان‌پذیر خواهد بود؟ آیا این آینده اینترنت است؟ فقط زمان می تواند بگوید…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا