ارزهای دیجیتال

چگونه بلاک چین پیام‌های امن را مختل می‌کند؟

بلاک چین در حال تبدیل شدن به یک پایه جدید برای اینترنت است. چیزی که به عنوان یک وب بسته آغاز شد، تبدیل به یک سیستم منبع باز است که توسط سیستم های غیرمتمرکز هدایت می شود. اکنون هر بخش از این فناوری برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان خود استفاده می کند. ارتباطات اجتماعی، به ویژه، نویدهای زیادی را از راه حل های بلاک چین می بیند. برنامه‌های پیام‌رسان محبوب مانند اینستاگرام و متا به گروه Web3 ملحق شده‌اند و راه‌حل‌های بلاک چین مانند ارزهای دیجیتال و NFT را ارائه می‌کنند.

از سوی دیگر، موجی از اپلیکیشن های پیام رسان جدید مبتنی بر بلاک چین با راه حل های نوآورانه در حال ظهور هستند. امنیت، حریم خصوصی، پرداخت های خرد ایمن و تجربه کاربری بهبود یافته برخی از پیشنهادات کلیدی این پروژه های آینده است. بلاک چین درها را به روی فرصت های ناشناخته تریلیون دلاری در بخش ارتباطات باز می کند. ماهیت بدون مجوز، غیرقابل اعتماد و منبع باز این فناوری نویدبخش رفع مشکلات قدیمی است که برنامه پیام رسانی را آزار می دهد.

چشم انداز پیام رسانی فعلی

اکثر ارتباطات امروزی از طریق برنامه های کاربردی رسانه های اجتماعی اتفاق می افتد. واتس اپ با تقریبا 2 میلیارد کاربر در صدر فهرست قرار دارد و پس از آن مسنجر (متا) و وی چت به ترتیب 1.3 میلیارد و 1.2 میلیارد کاربر دارند. نفوذ اینترنت، دسترسی آسان و ضریب نفوذ گوشی های هوشمند به طور قابل توجهی به این رشد عظیم کمک کرده است. اکنون پلتفرم ها کانال های ارتباطی یکپارچه ای را با ترکیب ویژگی هایی مانند پرداخت های خرد و انتقال رسانه ارائه می کنند.

با وجود این تحولات سریع، چند موضوع حیاتی نادیده گرفته شده است. حفظ حریم خصوصی و امنیت مهمترین نگرانی کاربران بوده است. اکثر برنامه‌های پیام‌رسان موجود، اقدامات امنیتی ضعیفی دارند. برای مثال، واتس‌اپ به فناوری رمزگذاری پیام‌رسانی سرتاسر خود می‌بالد. اما، اگر کاربر از داده های خود در یک سرور ابری نسخه پشتیبان تهیه کند، می توان آن را به راحتی دور زد.

یکی دیگر از نگرانی های اصلی حفظ حریم خصوصی کاربران بوده است. بسیاری از شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی متهم شده‌اند که اطلاعات کاربران را بدون رضایت آنها جمع‌آوری کرده و سپس از آن برای هدف‌یابی تبلیغات استفاده می‌کنند. رسوایی داده های فیس بوک و کمبریج آنالیتیکا یکی از بزرگ ترین نمونه های آن است. کمبریج آنالیتیکا، یک شرکت مشاوره بریتانیایی، در سال 2010 اطلاعات شخصی میلیون ها کاربر فیس بوک را بدون رضایت آنها جمع آوری کرد که سپس برای تبلیغات سیاسی مورد استفاده قرار گرفت.

علاوه بر این، سانسور منبع نگرانی برای کاربران بوده است. افرادی که با یک دیدگاه خاص مخالف هستند، چه سیاسی و چه ضد شرکتی، حساب کاربری آنها مسدود شده است. در نهایت، پلتفرم‌ها بیشتر بر کسب‌وکار متمرکز شده‌اند تا تمرکز بر کاربر، که دقیقاً همان چیزی است که بلاک چین قصد دارد آن را حل کند.

اولویت بندی امنیت و حریم خصوصی با بلاک چین

فناوری بلاک چین وعده غلبه بر اکثر مشکلات فعلی پیام رسانی را می دهد. اولین مورد با ارائه یک زیرساخت امن برای پلتفرم ها است. همه چیز در بلاک چین رمزگذاری شده است و داده های ذخیره شده در آن قابل تغییر نیستند. علاوه بر این، از مکانیسم های اجماع پیچیده ای استفاده می کند که سیستم های ضد هک را تضمین می کند. کاربران نباید نگران دسترسی هر شخص ثالثی به حساب خود باشند.

یکی دیگر از مزایای کلیدی این فناوری، توانایی حفظ حریم خصوصی است. اکثر تعاملات کاربر در بلاک چین از طریق کیف پول های Web3 انجام می شود که غیرقانونی و کاملاً ناشناس هستند. حتی تراکنش های رمزنگاری شده در بلاک چین ناشناس و بدون مجوز هستند. هر کسی می‌تواند هر مقدار وجوهی را بدون ترس از قدرت مرکزی به هر منطقه از جهان منتقل کند. علاوه بر این، پرداخت‌های کریپتو محدودیت‌های فیات را با ارائه تراکنش‌های بدون مرز، کارمزدهای پایین و اعتبارسنجی بلاک چین از بین می‌برد.

این صرفاً نظری نیست. در واقع، پروژه های جدید در حال حاضر خدمات ارتباطی مبتنی بر بلاک چین را ارائه می دهند. TokLok یکی از پیام رسان های مبتنی بر بلاک چین است که افراد و مشاغل را قادر می سازد تا به شیوه ای راحت و امن با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. پیام رسان غیرعمومی آن به کاربران این امکان را می دهد که انتخاب کنند با چه کسی می خواهند تعامل داشته باشند.

این برنامه همچنین رمزگذاری پیام را فراهم می کند و پس از خواندن محتوا از سیستم حذف می شود. علاوه بر این، هیچ اطلاعاتی در مورد کاربران یا مکاتبات آنها توسط برنامه جمع آوری یا ذخیره نمی شود. این اکوسیستم از توکن ابزار اصلی $TOL خود پشتیبانی می کند که دسترسی مادام العمر به برنامه و همچنین مزایای دیگر را می دهد.

زمینه سازی برای آینده ای امن تر

ظهور بلاک چین برای بسیاری از مشاغل، از جمله صنعت پیام رسانی، موهبت بوده است. این فناوری وعده می دهد که بر تمام مشکلات موجود در رسانه های اجتماعی به شیوه ای کارآمد و مقرون به صرفه غلبه کند. در حالی که امنیت و حریم خصوصی مزیت های اصلی هستند، تجربه کاربر را نیز بهبود می بخشد. پلتفرم هایی مانند TokLok که خدمات ارتباطی غیرمتمرکز را ارائه می دهند، در حال حاضر چارچوبی را برای آینده ارتباطات ایجاد می کنند. بلاک چین انقلاب جدید اینترنتی است که کاربران را به مالک تبدیل می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا