ارزهای دیجیتال

چرا اوراکل ها مرحله بعدی تکامل را در بازار دیفای هدایت خواهند کرد؟

در دنیای «منافع»، حیاتی است که هیچ کس انحصار حقیقت را نداشته باشد.

محبوبیت پروتکل های غیرمتمرکز به عنوان جایگزین های مناسب برای سیستم های متمرکز سنتی افزایش یافته است. مردم نقص‌های اقتدار متمرکز را تشخیص می‌دهند و سیستم‌های باز، غیرمتمرکز و بدون اعتماد را اتخاذ می‌کنند. با این حال، برای اینکه پروتکل های غیرمتمرکز واقعاً باز و شفاف باشند، نیاز به زیرساختی وجود دارد که به دسترسی به اطلاعات بلادرنگ آفلاین به روشی غیرقابل اعتماد کمک کند.

شکی نیست که ما در دنیایی زندگی می کنیم که هر کسی می تواند به سادگی اطلاعات نادرست را به اشتراک بگذارد و آن را درست اعلام کند. به نظر می رسد اوراکل ها راه حلی برای معضل «زیرساخت» وب غیرمتمرکز نوظهور هستند. اوراکل ها زیرساخت های ضروری بلاک چین هستند که ارتباط بین پروتکل های آفلاین و روی زنجیره را تسهیل می کنند.

اوراکل ها برای اکثر پروتکل های غیرمتمرکز، به ویژه امور مالی غیرمتمرکز ضروری هستند. پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) برای داده‌های زنجیره‌ای بلادرنگ و نتایج مبتنی بر رویداد به شبکه‌های اوراکل متکی هستند، زیرا بلاک‌چین‌ها هیچ راه بومی برای دسترسی به داده‌های خارج از خود زنجیره‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) مانند محصولات بیمه، الگوریتمی ندارند. استیبل کوین ها، مشتقات مالی و بازارهای پیش بینی باید به خوبی کار کنند.

اوراکل‌ها داده‌های دنیای واقعی را از منابع خارجی مانند قیمت‌های بازار، داده‌های آب‌وهوا، داده‌های مکان و نرخ ارز جمع‌آوری می‌کنند و آن‌ها را روی بلاک چین قرار می‌دهند و به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهند تا بر اساس آن عمل کنند. آنها حتی می توانند داده هایی را از زنجیره های مختلف ارائه دهند.

هنگامی که یک پروتکل غیرمتمرکز نیست، اوراکل ها اغلب خدمات شخص ثالث یا ویژگی های برنامه هستند که کاربر به صورت دستی با آنها تعامل دارد. این پروتکل‌ها به مفهوم پروتکل‌های غیرمتمرکز پایبند نیستند و در بیشتر موارد متمرکز هستند. اوراکل های متمرکز را می توان به راحتی کنترل کرد و برای اهداف خودخواهانه مورد استفاده قرار داد. هدف اوراکل های بلاک چین ارائه منابع داده های قابل اعتماد متعدد به منظور دستیابی به تمرکززدایی کامل است.

برای دستیابی به این هدف، اوراکل‌های بلاک چین رمزنگاری و انگیزه‌ها را برای ساختن سیستم‌هایی ترکیب می‌کنند که به گره‌های مختلف اجازه می‌دهد تا بر سر داده‌های مشترک به اجماع برسند. با این حال، این ممکن است منجر به ضعف پروتکل های غیرمتمرکز شود. دستکاری می‌تواند هنگام استفاده از سیستم‌های اوراکل معمولی رخ دهد، و چندین رویداد مهم رخ داده است، یکی از آنها زمانی بود که وام‌دهنده‌های پلتفرم DeFi Compound به مبلغ 103 میلیون دلار آمریکا به دلیل سوء استفاده مخرب اوراکل منحل شدند. شکست‌های 3AC، سلسیوس، و BlockFi همگی بر اهمیت فعال کردن تمرکززدایی واقعی به عنوان ابزاری برای افزایش شفافیت و اعتماد در سیستم مالی تأکید دارند.

در حالی که بازار نزولی همچنان روی کریپتوها و DeFi به طور یکسان فشار می آورد، برای بقا و شکوفایی DeFi باید مسیر جدیدی ترسیم شود. با این حال، اوراکل ها یکی از قوی ترین محرک های این تکامل خواهند بود.

پروتکل باند یکی از پروتکل های غیرمتمرکز اوراکل است که راه را برای تکامل آینده اکوسیستم Defi هموار می کند. پروتکل باند منابع داده ای «تامین شده توسط جامعه» را فراهم می کند که اپراتورهای dApp می توانند از آنها برای مدیریت و مدیریت فیدهای داده به منظور رسیدگی به مشکل اوراکل و ارائه قراردادهای هوشمند با فیدهای داده معتبر استفاده کنند. گروه از زمان آغاز به کار خود در سال 2018 بسیار مورد توجه قرار گرفته است و به عنوان یکی از بهترین اوراکل های غیرمتمرکز در این تجارت شناخته شده است.

یکی دیگر از پروتکل های Oracle که قابل ذکر است، پروتکل QED است. QED نسل بعدی راه حل غیرمتمرکز اوراکل برای بخش بلاک چین است. 0rigin یک مدل اقتصادی قوی به نام QED ایجاد کرد تا بلاک چین های مختلف، قراردادهای هوشمند و منابع داده خارج از زنجیره را به هم پیوند دهد. اوراکل دلفی بیش از سه سال است که فعال و فعال است. QED یک تکرار آزمایش شده و اثبات شده از اوراکل دلفی است.

با توجه به اینکه QED اولین راه حل اوراکل است که به جنبه های فنی و تجاری پروتکل های اوراکل می پردازد، ارزش پیشنهادی متمایزی دارد. علاوه بر این، QED یک مدل اقتصادی قوی ایجاد کرده است که با تضمین صحت داده های دنیای واقعی روی زنجیره، آن را از سایر پروتکل های بلاک چین متمایز می کند.

از آنجایی که پروتکل QED آگنوستیک بلاک چین است، می‌توان آن را مقیاس‌بندی کرد و با هر بلاک چین باز ادغام کرد. در سمت کسب و کار، QED مکانیسم‌های بازگشت مالی مناسبی را ایجاد کرده است که به مشتریان اجازه می‌دهد از وثیقه‌های خارجی که در صورت مقصر بودن ریسک‌های سیستمی به آنها داده است استفاده کنند. در نهایت، بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که شبکه QED هرگز از نشانه های سیستم به عنوان وثیقه استفاده نمی کند و در عوض همیشه از وثیقه خارجی استفاده می کند.

نتیجه

متمرکز شدن منجر به نقص های امنیتی متعددی در پروتکل های فعلی Oracle و اکوسیستم DeFi به عنوان یک کل شده است. هکرها در سال 2021 حدود 1.3 میلیارد دلار را به دلیل این نقص سرقت کردند. همچنین مواردی وجود داشته است که اوراکل‌های «متمرکز» منجر به اختلاف قیمت‌ها و داده‌های بازار در بین پلتفرم‌ها شده است. ما شاهد سوء استفاده از پروتکل ونوس توسط بازیگران بی‌وجدان بودیم که 11 میلیون دلار هزینه داشت، زیرا هکرها از نرخ‌های نوسان ونوس سوء استفاده می‌کردند. پروتکل های غیرمتمرکز اوراکل، مانند شبکه های QED، آینده صنعت DeFi هستند و به سرمایه گذاران در طول فاز فعلی نوسانات بیش از حد بازار و کاهش بازار در فضای ارزهای دیجیتال کمک می کنند.

Photo by Viktor SOLOMONIK on Unsplash

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا