ارزهای دیجیتال

پائولو آردوینو درباره FTX، فرزندخواندگی و سرپرستی خود با NewsBTC صحبت می کند

اتفاقی که اینجا افتاد یک اشتباه نبود. اینطور نیست که آنها هک شده باشند. آنها چندین تصمیم گرفتند تا دارایی های مشتری را در معرض خطر قرار دهند.

صنعت کریپتو در هفته گذشته شاهد روزهای تاریکی بود. FTX، دومین صرافی بزرگ سابق در جهان، از بین رفت. این پیامدها همچنان در سراسر صنعت موج می زند، به طوری که شرکت های تحت حمایت FTX برای ورشکستگی اقدام می کنند، کاربران برای طرح دعوی حقوقی اقدام می کنند، و رگولاتورها پنجه های خود را تیز می کنند.

در این زمینه، با پائولو آردوینو، مدیر ارشد فنی (CTO) تتر و صرافی ارز دیجیتال Bitfinex نشستیم تا نظر او را در مورد رویدادهای اخیر دریافت کنیم. پائولو از السالوادور به ما ملحق شد، اولین کشوری که بیت کوین را به عنوان ارز قانونی قانونی تبدیل کرد، مکانی تاریخی برای طبقه دارایی های نوپا.

دو رویداد مهم در تاریخ صنعت از این مکان به وجود آمدند، جشن پذیرش جریان اصلی توسط یک دولت-ملت و سقوط یکی از پسران طلایی آن، سام بنکمن-فرید. پائولو دیدگاه خود را در مورد فرزندخواندگی واقعی در کشور آمریکای لاتین و رویدادهای اخیری که منجر به فروپاشی FTX شد، ارائه کرد.

پیام او حول محور آموزش، مراقبت از خود، و کار پیش رو برای مبادلات ارزهای دیجیتال، کاربران و همه بازیگران در سراسر فضای کریپتو بود. این چیزی است که او به ما گفت:

س: شما در الساوادور، اولین کشوری که بیت کوین را به عنوان ارز قانونی قانونی کرد، حضور داشتید. آیا مردم از بیت کوین برای پرداخت روزانه استفاده می کنند؟ از نظر فرزندخواندگی، اوضاع را چگونه می بینید؟

PA: بنابراین فرزندخواندگی، شما می دانید، بنابراین ما فرزندخواندگی را در میان، اول از همه، تبلیغات و مشاغل می بینیم. پذیرش در مورد مردم و خرده فروشی، مصرف کنندگان، هنوز گسترده نیست. به نظرم طبیعیه

بنابراین کاملاً طبیعی است، می دانید، فکر کردن و تظاهر به اینکه بعد از یک سال، همه در خیابان ها از بیت کوین استفاده خواهند کرد. که فوق العاده دور از ذهن است. استفاده از بیت کوین با زیرساخت همراه است، و ساخت زیرساخت نیاز به زمان دارد، حتی زمانی که اروپا از تمام ارزهای مختلف کشورهای مختلف به یک ارز واحد به نام یورو نقل مکان کرد. چندین سال تا شش سال طول کشید تا همه برای گذر آماده شوند. و این یک عبور اجباری به یک گزینه واحد بود که اروپا بود و در السالوادور است.

بیت کوین به عنوان گزینه ای برای دلار استفاده می شود. بنابراین، منظور من این است که چندین سال طول می کشد تا فرزندخواندگی ایجاد شود، و این کاملا طبیعی است. و تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که زیرساخت‌ها و پشتیبانی را ادامه دهیم و تجربه کاربر را یکپارچه‌تر کنیم.

س: بچه ها چگونه در پذیرش کریپتو سهیم هستید؟

PA: اول، ما از پلتفرم های آموزشی مختلف مانند “Mi Primer Bitcoin” پشتیبانی کرده ایم. ما مستقیماً با دولت کار می کنیم تا سعی کنیم دوره هایی را در سطوح مختلف از دانشگاه ها و دبیرستان ها برای آموزش بیت کوین راه اندازی کنیم، درست است؟

ما نمی توانیم وانمود کنیم که پذیرش به خودی خود اتفاق می افتد، تنها زمانی اتفاق می افتد که مردم بفهمند چرا بیت کوین اهمیت دارد. ما در BitFinex در حال اختصاص منابع هستیم. خوب، البته، ما منابعی را برای کمک به خانواده های آسیب دیده از بیماری همه گیر یا طوفان اختصاص دادیم، اما این فقط اولین قدم است.

بخش مهم این است که با همه پروژه‌های آموزشی که داریم شروع می‌کنیم، و همچنین ما به نوعی هیجان‌زده هستیم زیرا بیشتر و بیشتر با همه چیزهای مختلفی که در ماه‌های آینده اتفاق می‌افتد، هیجان‌زده هستیم. السالوادور روی نقشه باقی خواهد ماند و ما برجسته تر خواهیم شد زیرا قانون اوراق بهادار نیز وجود دارد (که باید معرفی شود) که به شرکت ها امکان می دهد سرمایه خود را افزایش دهند و توکن های اوراق بهادار ایجاد کنند، مانند شما می دانید، اوراق قرضه یا سهام منتشر کنند و سرمایه را از طریق افزایش دهند. بیت کوین. بنابراین بیشتر و بیشتر. زیرساخت باید در همه سطوح باشد، نمی تواند فقط خرده فروشی باشد، نمی تواند فقط مصرف کننده باشد، نمی تواند فقط مغازه باشد، (باید وجود داشته باشد) غوطه ور شدن کامل بیت کوین به عنوان یک گزینه پرداخت به عنوان گزینه افزایش سرمایه برای شرکت های اینجا .

س: آیا فکر می‌کنید هفته گذشته، با سقوط FTX، از دست دادن میلیون‌ها کاربر در پلتفرم‌ها، و تنظیم‌کننده‌هایی که بعد از صنعت می‌آیند، چیزی را برای پذیرش کریپتو تغییر می‌دهد؟

PA: خوب، من فکر می کنم که هفته گذشته نشان داد که تفاوت زیادی بین بیت کوین و هر چیز دیگری وجود دارد. ما صرافی‌ای را دیده‌ایم که در واقع خود را وقف آلت‌کوین‌ها با برخی رویکردهای بحث‌برانگیز کرده بود تا جایی که آنها واقعاً این توکن‌ها را برای ورشکستگی مدیریت می‌کردند. داستان غم انگیز و غم انگیز این است که بسیاری از مردم در آن صرافی و آن صرافی بیت کوین داشتند و فکر می کردند که بیت کوین در آن صرافی دارند، اما اکنون متوجه شده اند که بیت کوین دیگری ندارند.

این (اهمیت) نگه داشتن بیت کوین در کیف پول خصوصی شما را نشان می دهد، درست است؟ بنابراین، هنوز همه نمی توانند این کار را انجام دهند، درست است؟ از آنجایی که برخی از چالش‌های تجربه کاربر وجود دارد، زیرا هیچ‌کس راحت نیست، و همه راحت نیستند که بیت‌کوین‌های خود را به‌صورت خصوصی ذخیره کنند، اما من فکر می‌کنم که اتفاقی که افتاده است باعث می‌شود شرکت‌ها بیشتر و بیشتر در مورد ساخت برنامه‌هایی تحقیق کنند که می‌تواند به آنها کمک کند. خود نگهبانی بیت کوین

و دوباره، همانطور که گفتم، (فروپاشی FTX) نیز تفاوت بین بیت کوین را به عنوان شبکه پولی قابل اعتمادتر، امن تر، غیرقابل سانسور و بقیه نشان داد. صنعت خواهد آموخت که شما می دانید، نمی توانید پول دیگران را قرض دهید. شما نمی توانید از پول دیگران برای خرید وسایل استفاده کنید. و غیره. اتفاقی که اینجا افتاد یک اشتباه نبود، اینطور نیست که آنها هک شده باشند. آنها چندین تصمیم گرفتند تا دارایی های مشتری را در معرض خطر قرار دهند.

س: فکر می کنید چه نتیجه ای از این بدبختی حاصل می شود؟ صنعت دوست دارد باور کند که از اشتباهات FTX چیزهایی آموخته است، چگونه می‌توانید سم بنکمن-فرید دیگری را به عنوان یک بازیگر بد تشخیص دهید؟

اول از همه، اگر چیزی بیش از حد خوب است که درست باشد، این مشکل از قبل است، درست است؟ منظورم این است که این بچه‌ها چیزهایی را به شما پیشنهاد می‌کردند که همه صرافی‌های دیگر برای رشد سریع‌تر ارائه نمی‌دادند، اما می‌دانید، در نهایت واقعاً خیلی خوب بود که واقعیت داشته باشد.

من فکر می‌کنم که FTX همیشه مخالف اثبات کار بود، و مخالف استفاده از ارزهای رمزنگاری شده، از جمله استیبل کوین‌ها، برای امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) یا برای تعاملات بدون واسطه بود. بنابراین، آن‌ها در کار با تنظیم‌کننده‌ها برای افزایش نفوذ خود در صنعت ما بسیار پر سر و صدا بودند، به این معنا که باعث ایجاد وحشت در صنعت شد. ما درک می کنیم که مقررات از راه خواهد رسید و نوعی نیاز به آن وجود دارد، اما اکنون در شرایطی هستیم که در معرض خطر بیش از حد مقررات قرار داریم.

از این رو، ما در خطر فلج کردن صنعت، پتانسیل و نوآوری که می تواند ایجاد کند، هستیم. راستش را بخواهید، من با بسیاری از مردم صحبت می کنم که از این واقعیت که ما یک قدم سه سال به عقب برداشتیم بسیار عصبانی هستند.

ما در همان وضعیت دوران ICO (عرضه اولیه سکه) هستیم. و ما باید تلاش بیشتری کنیم تا اعتماد کاربران را دوباره به دست آوریم و به آنها آموزش دهیم که چگونه به درستی وجوه خود را تحت نظارت خود نگه دارند. بنابراین، واقعاً این یک فرآیند پیچیده است که به انرژی نیاز دارد که باید در پذیرش بیت کوین بهتر سرمایه گذاری شود. با این حال، ما باید مبارزه کنیم تا نشان دهیم که همه افراد در فضا یکسان نیستند (سام بانکمن-فرید). بازیگران بد هستند و بازیگران خوب.

س: تتر یکی از اولین کسانی بود که وجوه FTX را مسدود کرد. چگونه با مقامات برای تصمیم گیری کار می کنید؟ آیا علائم قرمزی در مورد FTX، Sam و Alameda قبل از فروپاشی آنها وجود داشت که بر تصمیم تأثیر بگذارد؟

PA: ما (Tether) یک درخواست اجرای قانون دریافت کردیم. ممکن است بعداً دیده باشید که SCB، کمیسیون امنیتی باهاما، بیانیه‌ای صادر کرد که به فرآیند انجماد ما مرتبط بود. مجری قانون با ما تماس می گیرد و باید اقدام کنیم، به خاطر داشته باشید که تتر یک استیبل کوین متمرکز است. زیرا اگرچه از لایه انتقال غیرمتمرکز استفاده می کند، یک استیبل کوین متمرکز است. ما باید الزامات مجری قانون را رعایت کنیم. و صادقانه بگویم، خوشحالم که ما بسیار سریع عمل کردیم تا کمی در هزینه کاربران صرفه جویی کنیم. چون می دانید بعد از ورشکستگی آنها نیز هک شدند. بنابراین، روغن روی آتش می‌ریزد.

س: در پی FTX، گزارش‌هایی درباره برداشت‌های گسترده ارزهای دیجیتال از صرافی‌ها وجود دارد. بلومبرگ تنها در هفته گذشته بیش از 3 میلیارد دلار گزارش داد. آیا Bitfinex آماده است تا با یک بانک کاری مقابله کند؟ و از این نظر، آیا حادثه FTX همه صرافی‌های اصلی را مجبور می‌کند تا برخی از مکانیسم‌های ذخیره را به کار گیرند و بیشتر به کاربران پاسخگو شوند؟

PA: قطعا. بنابراین، با BitFinex، اثبات ذخایر را منتشر کردیم که نشان می‌دهد بیت‌فاینکس حدود 7.5 تا 8 میلیارد دلار در اختیار دارد. بنابراین، می دانید، برای ما مهم است که به هیئت داوران نشان دهیم. فقط اجازه دهید یک قدم از آن دارایی ها بردارم. اکثریت در بیت کوین و اتریوم هستند، این نوعی کوین بخار افزار نیست که شما ایجاد می کنید. بنابراین این برای ما بسیار مهم است زیرا نشان می دهد که BitFinex احتمالاً دومین کیف پول بزرگ جهان را دارد. ما سرمایه هایی را داریم که قرار است در اختیارمان باشد.

اثبات ذخایر را نشان دادیم و همچنین پروژه ای را که مدتی در حال کار بودیم منتشر یا بازنشر کردیم. این کتابخانه با نام “Antani” یک کتابخانه منبع باز است که به ما اجازه می دهد تا مدرک بدهی را منتشر کنیم، زیرا با اثبات ذخایر، شما تصویر کامل را ندارید. شما همچنین به مدرک بدهی نیاز دارید.

اما به طور کلی، یک پیام خوب این است که صرافی‌ها باید به کاربران خود بیاموزند که توکن‌های خود را در صرافی‌ها حفظ کنند. 50 درصد از دارایی های سپرده شده در صرافی ها، احتمالا بیشتر اما برای ایمن بودن، برای معاملات استفاده نمی شود.

صرافی ها باید برای معاملات استفاده شوند، آنها نباید متولی شما باشند. شما باید یک کیف پول لجر داشته باشید. شما باید یک multi-SIG داشته باشید، باید سعی کنید راه اندازی خود را انجام دهید، و این چیزی است که صرافی ها باید آموزش دهند. من نماینده یک صرافی هستم. و من معتقدم که مردم باید در مورد خود حضانت بیشتر بیاموزند.

س: سرانجام، پائولو، فکر می‌کنید صنعت در سال‌های 2023 و 2033 کجا خواهد بود؟ آیا فروپاشی FTX، به قول برخی، بخشی از “دردهای رو به رشد” این صنعت بود؟ برای برداشتن گام بعدی در پذیرش چه تغییراتی باید اعمال شود؟

PA: صنعت باید به بلوغ برسد. از یک جهت، به بلوغ نیاز دارد و من فکر می‌کنم که کاری که ما در BitFinex انجام می‌دهیم در واقع به آن سمت می‌رود. سعی کنیم در این فرآیند بلوغ پیشتاز باشیم.

ما ابزارها را فراهم می‌کنیم، مأموریت ما کمک به شرکت‌ها و حتی دولت‌ها است، مانند کاری که در جاهای دیگر با سیستم مالی سنتی انجام می‌دهیم درست می‌خواهیم گزینه‌های بیشتری برای مردم و دولت‌ها برای دسترسی به سرمایه ایجاد کنیم. و ما می خواهیم تمرکز خود را بر بیت کوین تقویت کنیم.

البته، ما یک صرافی هستیم که باید گزینه هایی را ارائه کنیم، اما در قلب ما بیت کوین است. ما همیشه بیت کوین را در اولویت خود نگه می داریم. اگر می خواهید بدانید با بیت کوین تعامل دارید، در مورد بیت کوین بیاموزید، در مورد مشمولان مالی بیاموزید و خودتان را آموزش دهید، تعداد بیشتری BitFinex به عنوان مکانی برای رفتن در نظر گرفته می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا