ارزهای دیجیتال

ویتالیک بوترین پیش از این انتظار سقوط کریپتو داشت، ETH با 1600 دلار نبرد کرد

مخترع اتریوم، ویتالیک بوترین، مصاحبه ای در مورد وضعیت فعلی بازار کریپتو، پویایی آن و تأثیر زمستان کریپتو بر توسعه دهندگان انجام داد. دومین کریپتو بر اساس ارزش بازار، یک هفته با نوسانات کم نمایش داده شده است، زیرا آماده می شود تا انتقال خود را به اجماع اثبات سهام با «ادغام» تکمیل کند.

در زمان نگارش این مقاله، اتریوم (ETH) با قیمت 1610 دلار معامله می شود و در 24 ساعت گذشته 3 درصد سود و در هفته گذشته 5 درصد زیان ثبت کرده است. ارزهای رمزپایه بزرگ به سمتی حرکت کرده اند و ممکن است در آخر هفته شاهد نوسانات کم باشند.

قیمت اتریوم در نمودار 4 ساعته حرکت می کند. منبع: ETHUSDT Tradingview

ویتالیک بوترین با نوآ اسمیت به گفتگو نشست و به فشار نزولی فعلی در بازار ارزهای دیجیتال پرداخت. مخترع اتریوم بیش از یک دهه در این فضا بوده است، تقریباً از زمانی که وجود داشته است و با فراز و نشیب های مداوم آن آشنا است.

از این نظر، ویتالیک بوترین گفت که سقوط بازار کریپتو تعجب آور نبود. به گفته بوترین، در گذشته، قیمت ارزهای دیجیتال بزرگتر قبل از سقوط به مدت «حدود 6 تا 9 ماه» روند صعودی داشت.

این بار روند صعودی به مدت یک سال و نیم ادامه یافت و انتظارات را شکست داد و همه آشنایان با پویایی بازار ارزهای دیجیتال را غافلگیر کرد. برخلاف شرکت‌کنندگان جدید، که توسط افزایش قیمت‌ها و سود جذب شده‌اند، بوترین ادعا می‌کند که مطمئن بود «بازار گاوی به پایان خواهد رسید»، اما مطمئن نبود چه زمانی. او اضافه کرد:

وقتی قیمت‌ها در حال افزایش است، بسیاری از مردم می‌گویند که این الگوی جدید و آینده است، و وقتی قیمت‌ها در حال کاهش است، مردم می‌گویند که محکوم به شکست است و اساساً دارای نقص است. واقعیت همیشه تصویری پیچیده‌تر در جایی بین دو افراط است.

از این نظر، مخترع اتریوم اعتراف کرد که از اینکه آخرین بازار گاوی چقدر طول کشید، کمی متعجب بود. با این حال، او معتقد است که فعالان بازار ممکن است “بیش از حد به آنچه که در نهایت پویایی چرخه ای است” می خوانند.

ویتالیک بوترین پاسخ می دهد: آیا اتریوم می تواند تمام ثروت جهان را تصاحب کند

به عبارت دیگر، بوترین معتقد است که مردم ممکن است در تلاش برای یافتن معنای عمیق‌تری در قیمت فعلی باشند، اما کریپتو از یک الگوی چرخه‌ای تاریخی معامله می‌کند. در نتیجه، برخی از پروژه ها در این فضا “ناپایدار” ثابت شده اند.

بوترین با اشاره به فروپاشی اکوسیستم Terra و پروژه هایی با مدلی نامناسب برای بازارهای نزولی گفت که این جنبه “خوب” یا مثبت پویایی چرخه ای بازار کریپتو است. او اضافه کرد:

من ادعا نمی‌کنم که برای این پویایی‌ها درمانی دارم، جز توصیه‌های همیشگی‌ام که مردم باید تاریخ فضا را به خاطر بسپارند و به چیزها نگاه طولانی داشته باشند.

بوترین معتقد است با گذشت زمان، اتریوم، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ساخته شده برای بلندمدت ممکن است مانند طلا یا سهام عمل کنند. نوسانات فعلی در این بخش ناشی از یک “عدم قطعیت وجودی” است، با گذشت زمان، مردم دیگر در مورد آینده کریپتو فکر نمی کنند.

با برطرف شدن این ابهام، نوسانات در بازار کریپتو کاهش می‌یابد، اما روند صعودی بازدهی کاهشی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند. بوترین معتقد است که بازارهای گاوی و خرسی دو دیدگاه متفاوت را اغراق می کنند: کریپتو ناپدید می شود در مقابل کریپتو امور مالی جهان را در اختیار خواهد گرفت.

مخترع اتریوم معتقد است که یک حقیقت ممکن است در میانه راه پیدا شود. بوترین نتیجه گرفت:

روش ریاضی برای بیان آن این است: قیمت کریپتو در یک محدوده محدود (بین صفر و تمام ثروت جهان) گیر کرده است، و کریپتو فقط می‌تواند برای مدت طولانی در این محدوده به شدت نوسان داشته باشد تا زمانی که مکرراً بالا بخرد و پایین بفروشد. تبدیل به یک استراتژی آربیتراژ برنده تقریباً مطمئن ریاضی می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا