ارزهای دیجیتال

همبستگی بیت کوین با ماکرو علیرغم ثبات، همچنان قوی است

همبستگی بیت کوین با بازارهای کلان در سال 2022 به بالاترین حد خود رسید. این باعث شد که قیمت دارایی دیجیتال و کل بازار کریپتو به طور گسترده حرکت بازار سهام و سهام را از نزدیک دنبال کند. پیش‌بینی‌هایی وجود داشت که با گذشت زمان، ارز دیجیتال از بازار کلان جدا می‌شود، اما داده‌ها نشان می‌دهند که این همبستگی حتی در حال حاضر همچنان بسیار بالا است.

دنبال کردن بازار کلان

یکی از برجسته ترین راه هایی که بازار کلان و همبستگی بیت کوین از طریق آن درخشیده اند، طی رویدادهای مهمی مانند انتشار داده های CPI بوده است. آخرین انتشار داده‌های CPI با نرخ‌های بالاتر از حد انتظار بازگشت و بازار ارزهای دیجیتال تقریباً بلافاصله پاسخ داده بود. با نگاهی به بیت کوین به تنهایی، طبیعی است که استنباط کنیم که بازار به طور مستقل واکنش نشان می دهد، اما در واقع حرکت بازار کلان را دنبال کرده است.

در حال حاضر، همبستگی بین بیت کوین و بازار کلان نزدیک به بالاترین حد چند ساله است، و همینطور همبستگی بیت کوین با بازار طلا. این امر باعث شده است که ارز دیجیتال با وجود ماهیت غیرمتمرکز دارایی دیجیتال، همزمان با بازارهای مالی گسترده تر حرکت کند.

BTC correlation to macro markets wax stronger | Source: Arcane Research

داده ها نشان می دهد که همبستگی بین بازار سهام و بیت کوین در ماه گذشته در حدود 0.7 ثابت بوده است و روند مشابهی بین آوریل و ژوئن 2022 ثبت شده است. اگر تاریخ تکرار شود، ممکن است مهلتی وجود داشته باشد زیرا همبستگی می تواند وجود داشته باشد. مانند آن زمان کاهش یافته است.

پشت همبستگی بیت کوین و بازار سهام

برای طولانی ترین زمان، بیت کوین و بازار کریپتو قادر به رشد بدون پیامدهای زیادی از حرکات بازار سهام بودند. با این حال، این وضعیت در طول دوره قرنطینه سال 2020 شروع به تغییر می کند و شرکت ها وارد دارایی دیجیتال می شوند.

نمودار قیمت بیت کوین از TradingView.com

BTC falls to low $19,000s | Source: BTCUSD on TradingView.com

طی دو سال گذشته، شرکت‌ها ده‌ها هزار بیت کوین خریده‌اند تا به ترازنامه‌های خود اضافه کنند و MicroStrategy به تنهایی بیش از 130000 بیت‌کوین را در اختیار دارد. با توجه به این موضوع، عملکرد این شرکت ها در بازار سهام شروع به سرریز به بیت کوین کرده بود. پرداخت‌های محرک همچنین به سرمایه‌گذاران مقداری پول «رایگان» برای گذاشتن در بازارها می‌داد، که منجر به پمپاژ اجتناب‌ناپذیر هر دو بازار به طور همزمان شد، و تلاقی شرکت‌ها به ارزهای دیجیتال تنها به پیشبرد بیشتر همبستگی کمک می‌کند.

حداقل در کوتاه مدت، این بدان معناست که توجه به بازارهای کلان برای سرمایه گذاران بیت کوین مهم است. اصلاح نزولی هفته گذشته نتیجه تعدیل بازارهای کلان با قیمت در افزایش مورد انتظار FOMC در 2 نوامبر بود. اگر FOMC مسیر انتشار داده‌های CPI را طی کند، سرمایه‌گذاران باید برای کاهش دوباره قیمت آماده شوند.

Featured image from Forbes, charts from Arcane Research and TradingView.com

دنبال کردن بهترین Owie در توییتر برای بینش های بازار، به روز رسانی ها، و گاه به گاه توییت های خنده دار…


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا