ارزهای دیجیتال

نقش حیاتی دارایی های دنیای واقعی در آینده DeFi

کریپتو از تمایل به ایجاد یک سیستم مالی بهتر و عادلانه‌تر ایجاد شده است که بر روی زیرساختی فراگیر و قابل دسترسی برای هر کسی، صرف نظر از اینکه چه کسی باشد یا در کجا زندگی می‌کند، ساخته شده است.

از زمان معرفی بیت کوین در سال 2009، صنعت ارزهای دیجیتال بسیار فراتر از مفهوم اصلی خود به عنوان یک وسیله مبادله رشد کرده است و موارد استفاده جدید بی‌شماری را ایجاد کرده است. امور مالی غیرمتمرکز، همانطور که این موارد استفاده جدید مجموعاً شناخته شده‌اند، به مجموعه‌ای از خدمات مالی اشاره دارد که برای هر کسی بدون دخالت یک مؤسسه یا واسطه متمرکز، مانند بانک، کارگزار یا وام‌دهی می‌توان به آن دسترسی داشت.

DeFi، همانطور که شناخته شده است، بانکداری را برای افراد بدون بانک یا بانکداری بدون بانک فراهم می کند. دامنه آن بسیار فراتر از صرفه جویی در پول و ارسال پرداخت است. این روزها، دی‌فای به دنیای مبادلات ارزهای دیجیتال، پرداخت‌های خودکار، نقل و انتقالات سرمایه، معاملات نقدی و آتی، وام‌دهی، استقراض، سرمایه‌گذاری بالا، تامین نقدینگی و موارد دیگر اشاره دارد.

اگرچه ویژگی واقعاً قابل توجه DeFi میزان عملکرد آن نیست، که این روزها با امور مالی سنتی مطابقت دارد – و برخی می گویند حتی از آن پیشی گرفته است. مهم ترین کیفیت آن این است که اصلاً برای هر کسی بدون نیاز به حساب بانکی یا شناسنامه قابل دسترسی است. به همان اندازه چشمگیر است، DeFi به گونه ای طراحی شده است که هیچ نهادی نمی تواند بیش از هر شخص دیگری بر شبکه مالی قدرت داشته باشد. DeFi با طراحی غیرمتمرکز است، با مسائل حاکمیتی که توسط کاربران شبکه دیکته می شود نه فقط چند نفر.

معضل دیفای

با وجود تمام دستاوردها و وعده هایش، DeFi هنوز راه درازی در پیش دارد. طبق گفته DeFi Pulse، در زمان نگارش کل ارزش قفل شده در تمام پروتکل‌های DeFi، تنها 41.56 میلیارد دلار بود. این حتی از برخی شرکت ها بسیار کمتر است. اپل، ثروتمندترین شرکت جهان، در مقایسه با 2.37 تریلیون دلار ارزش بازار دارد.

DeFi همچنین متهم شده است که چیزی جز یک زمین بازی برای به اصطلاح نهنگ‌هایی است که ثروتمندان کریپتو را تشکیل می‌دهند و خانه کلاهبرداری‌های فراوانی است که صرفاً پول مردم را می‌پذیرند و سپس در غروب آفتاب ناپدید می‌شوند و توکن‌های کاربران خود را با خود می‌برند.

یکی از مشکلات صنعت DeFi این است که به نظر می رسد چشم انداز اصلی خود را برای رساندن خدمات خود به دست افرادی که بیشتر به آنها نیاز دارند، از دست داده است. پتانسیل DeFi برای بانکداری افراد بدون بانک بارها در مورد آن نوشته شده است. یکی از بزرگترین مشکلاتی که می تواند حل کند، دسترسی به سرمایه است. در سیستم مالی سنتی، تنها کسب‌وکارهای بزرگ می‌توانند به‌موقع به بازارهای سرمایه نقدی دسترسی داشته باشند، در حالی که اکثریت قریب به اتفاق کسب‌وکارهای کوچک‌تر و متوسط ​​به حال خود رها شده‌اند.

اکثر کاربران DeFi بیش از حد روی ثروتمند شدن برای خود متمرکز هستند. این بدان معناست که آنها نگران ساخت اپلیکیشن ها و پلتفرم ها نیستند و راه های خلاقانه ای برای افزایش نقدینگی در فضا ارائه می دهند.

زمانی بود که کلمه “فرزندخواندگی دسته جمعی” بر لبان همه بود، اما امروز به سختی زمزمه ای به نظر می رسد. در حالی که بدون شک بسیاری از چیزهای جالب در DeFi اتفاق می‌افتد، این فضا همچنین نیاز به تمرکز بیشتری روی نحوه گسترش مزایای خود به همه دارد.

سرنوشت DeFi

به همین دلیل است که وعده آوردن دارایی های دنیای واقعی (RWA) به DeFi بسیار هیجان انگیز است. وقتی در مورد RWA صحبت می کنیم، به هر چیزی که در دنیای واقعی وجود دارد اشاره می کنیم که می تواند «توکنیزه شود» یا در بلاک چین به عنوان یک NFT یا ارز رمزنگاری شده نمایش داده شود و برای تأمین نقدینگی به DeFi استفاده شود.

اگر بتوانیم RWA ها را به DeFi وارد کنیم، منجر به سیل سرمایه و نقدینگی جدید در این فضا می شود که بسیاری معتقدند واقعاً تحول آفرین خواهد بود. این یک بازار تقریبا نامحدود و تقریباً استفاده نشده است که برای DeFi مناسب است. این فناوری برای توکن کردن دارایی‌هایی مانند املاک و مستغلات (اعم از زمین و ساختمان) و چیزهای غیر فیزیکی مانند فاکتورها و پیش پرداخت‌ها وجود دارد و آنها را به عنوان توکن‌های غیرقابل تعویض روی بلاک چین وارد می‌کند. در صورت بهره برداری، این دارایی ها می توانند تریلیون ها دلار نقدینگی تازه را وارد فضا کنند. در نهایت موقعیت DeFi را به عنوان یک جایگزین مناسب برای تامین مالی سنتی مستحکم می کند.

منافع اقتصادی زیادی نیز به همراه خواهد داشت. بزرگترین ذینفعان چنین سیل سرمایه به بخش DeFi، کسب و کارهای کوچک و بزرگی خواهند بود که قبلاً همیشه برای به دست آوردن منابع مالی تلاش می کردند. یک مطالعه اخیر توسط یک بانک آمریکایی نشان داد که 82 درصد از کسب و کارهای کوچک که منحل شدند به دلیل کمبود جریان نقدی این کار را انجام دادند. با این حال اکثریت قریب به اتفاق این مشاغل احتمالا دارایی هستند. مشکل این است که بانک های سنتی نمی خواهند به آن دارایی ها دست بزنند. اینجاست که DeFi می تواند تفاوت ایجاد کند. شرکت‌های مشکل‌ساز می‌توانند از این دارایی‌ها به عنوان وثیقه استفاده کنند و کاربران عادی برای تامین سرمایه مورد نیاز برای ادامه کسب‌وکار وارد عمل شوند.

RWA ها به DeFi این امکان را می دهند تا به عنوان منبع سرمایه جایگزین مناسب برای هزاران کسب و کار که با دسترسی به منابع مالی مشکل دارند، پیش برود. در عین حال، معرفی دارایی‌های مشهود برای سرمایه‌گذارانی که تمایل بیشتری به ریسک دارند، تشویق می‌کند تا پول خود را در DeFi قرار دهند. یکی از مزایای RWA ها این است که بازدهی پایداری را ارائه می دهند که با فراز و نشیب های وحشی در جاهای دیگر اقتصاد کریپتو ارتباطی ندارد. RWA دسترسی، ثبات و برابری بیشتری را فراهم می کند و راه را برای پذیرش بسیار گسترده تر هموار می کند.

تبدیل آن به یک واقعیت

استارت آپ هایی مانند سانتریفیوژ که زیرساخت های مورد نیاز برای وارد کردن RWA ها به فضای DeFi را ایجاد می کنند، نقش بزرگی دارند.

از طریق برنامه غیرمتمرکز سانتریفیوژ Tinlake، کسب‌وکارها می‌توانند دارایی‌هایی با ارزش ملموس مانند وام خودرو، فاکتورهای تجاری، حق امتیاز پخش موسیقی یا IOU را به اوراق بهادار دیجیتال تبدیل کنند. سپس سانتریفیوژ توکن ERC20 با بهره را علیه این اوراق منتشر می‌کند که می‌تواند در پروتکل‌های DeFi برای استقراض کریپتو استفاده شود. در عین حال، سانتریفیوژ بازدهی پایداری را برای سرمایه‌گذارانی که مایل به قرض دادن سرمایه خود هستند، فراهم می‌کند.

تا همین اواخر، پیشنهاد سانتریفیوژ نسبتاً محدود بود زیرا فقط می‌توانست از نقدینگی موجود در اکوسیستم خود استفاده کند. به همین دلیل است که راه‌حل جدیدی به نام کانکتورهای سانتریفیوژ راه‌اندازی شده است که بازی را تغییر می‌دهد و به پر کردن شکاف بین RWA و دنیای گسترده‌تر DeFi کمک می‌کند. Connectors با همکاری Ava Labs – توسعه دهنده بلاک چین Avalanche، پروتکل همکاری خوش بینانه Nomad و پلت فرم قرارداد هوشمند Moonbeam راه اندازی شد.

کانکتورهای سانتریفیوژ به وام گیرندگان این امکان را می دهند که از چندین پروتکل و بلاک چین مختلف DeFi به سرمایه دسترسی داشته باشند، بدون اینکه نیازی به ادغام شخص ثالث برای پل زدن آن دارایی ها باشد. به این ترتیب، سرمایه گذاران می توانند نقدینگی را برای وام گیرندگان بدون پل زدن آن دارایی ها با زنجیره بلوکی سانتریفیوژ فراهم کنند.

پیش از این، کاربران مجبور بودند که نقدینگی خود را به سانتریفیوژ منتقل کنند، قبل از هر چیز، دردسرهای زیادی را به فرآیند اضافه کنند. بنابراین، کانکتورهای سانتریفیوژ یکی از بزرگترین موانع را برای سرمایه‌گذاران از بین می‌برد و مشارکت را برای هر کسی آسان‌تر می‌کند و در عین حال هزینه و دشواری جذب سرمایه را کاهش می‌دهد. در ازای آن، سرمایه‌گذاران در نهایت می‌توانند از بازدهی پایداری بهره ببرند که عاری از نوساناتی است که دارایی‌های رمزنگاری سنتی را آزار می‌دهد.

به لطف سانتریفیوژ، کسب‌وکارهای بی‌شماری که خارج از دنیای مالی سنتی قفل شده‌اند، اکنون با استفاده از دارایی‌هایی مانند فاکتورها، املاک و مستغلات، و پیش پرداخت‌ها، راهی در دسترس برای جستجوی سرمایه در صورت نیاز دارند. علاوه بر این، این دارایی ها در مجموع تریلیون ها دلار ارزش دارند. به عبارت دیگر، بازار تقریباً نامحدودی را نشان می دهد که استفاده نشده است که DeFi تازه شروع به کشف آن کرده است.

اگر تلاش برای اتصال RWA به DeFi موفقیت آمیز باشد، این مهم ترین دستاورد تاکنون در تلاش مداوم برای رساندن DeFi به توده ها خواهد بود. ارزش محض ارائه RWA ها برای شروع بازگشایی پتانسیل DeFi، نه تنها برای کسانی که امیدوارند امروز آن را غنی کنند، بلکه برای نسل های آینده که برای رسیدن به آن تلاش خواهند کرد، بیش از اندازه کافی خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا