ارزهای دیجیتال

مطالعه جدید بهترین استیبل کوین را نشان می دهد، چرا DAI تاج را از آن خود کرد

استیبل کوین غیرمتمرکز DAI، بومی پروتکل Maker، ممکن است در سال های آینده به یک رهبر اصلی در این بخش تبدیل شود. بر اساس تحقیقات منتشر شده توسط Best Brokers، دارایی دیجیتال با ثبات ترین استیبل کوین در یک دوره 9 ماهه بوده است.

استیبل کوین یک دارایی دیجیتالی است که ارزش آن با برابری 1:1 با دلار آمریکا مرتبط است. این مفهوم در صنعت کریپتو بحث‌برانگیز است، زیرا برخی از محبوب‌ترین و با ارزش‌ترین استیبل کوین‌ها به جز آن دسته از توکن‌هایی که توسط جامعه «بیش از حد متمرکز» در نظر گرفته می‌شوند، پیوند زدایی‌شده‌اند و در مقطعی ناپایدار شده‌اند.

کاربران سال ها به دنبال یک استیبل کوین غیرمتمرکز بودند و با اکوسیستم شکست خورده Terra، DAI ممکن است این جایگاه را بگیرد و سهم بازار را از بزرگترین استیبل کوین ها، Tether (USDT) و USD Coin (USDC) بگیرد.

قیمت اتریوم در نمودار 4 ساعته حرکت می کند. منبع: ETHUSDT Tradingview

DAI از هر استیبل کوین دیگری پایدارتر است

این مطالعه از داده‌های Dune Analytics استفاده کرد و استیبل کوین‌های محبوب BUSD، DAI، FRAX، LUSD، USDC و USDT را بررسی کرد. این تحقیق به این نتیجه رسید که FRAX کمترین انحراف قیمت را در 9 ماه گذشته داشته است.

دارایی دیجیتال در 99.75 درصد از این دوره ها ثابت بود، پس از آن DAI با 95.73 درصد و USDC با 99.72 درصد قرار گرفتند. LUSD با 0.5٪ انحراف از 1 دلار خود در 53٪ از دوره 9 ماهه ناپایدارترین بود.

از میان استیبل‌کوین‌های مورد مطالعه، DAI، BUSD و USDC هرگز زیر 0.995 دلار به سمت پایین و 1.005 دلار به سمت بالا منحرف نشده‌اند. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می شود، تتر (USDT) بزرگترین استیبل کوین با بیشترین درصد انحراف قیمت در 9 ماه گذشته با 0.78٪ بود.

نمودار DAI Ethereum ETH ETHUSDT 1
منبع: BestBrokers

با این حال، DAI با کمترین درصد انحراف نسبت به میخ خود جایگاه اول را به خود اختصاص داد. استیبل کوین غیرمتمرکز 0.5 درصد از ارزش عادی خود، 0.27 درصد از 9 ماه بررسی شده توسط مطالعه، نوسان داشته است.

بنابراین، DAI ثابت ترین استیبل کوین است که تنها به 0.99640185 دلار از ارزش 1:1 خود با دلار آمریکا منحرف می شود. USDC از نزدیک با انحراف 0.9962163333 دلار در رتبه دوم قرار دارد. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می شود، تتر با انحراف 0.97 دلار بدترین عملکرد را در تحقیق نشان داد.

نمودار 2 DAI Ethereum ETH ETHUSDT
منبع: BestBrokers

آلن گلدبرگ، تحلیلگر بازار در BestBroker، در مورد نتایج آنها و پتانسیل DAI برای جذب مؤسسات صرفاً بر اساس ثبات آن، موارد زیر را بیان کرد:

ثبات DAI قابل توجه است. بسیاری از پذیرندگان شرکت‌ها ترجیح می‌دهند دارایی‌هایی داشته باشند که نوسان نداشته باشند، زیرا در حال حاضر باید با رقابت، تورم، شرایط بازار و غیره مقابله کنند. در نظر گرفتن این موضوع، DAI را به رقابت بسیار جدی با امثال USDC تبدیل می‌کند.

از زمان فروپاشی LUNA و TerraUSDT، استیبل کوین ها موضوعی بحث برانگیز در کریپتو بوده است. با این حال، تقاضا برای یک رسانه پایدار غیرمتمرکز مبادله همچنان بالا است، زیرا DAI آماده است تا در این بخش ارتباط برقرار کند. گلدبرگ افزود:

اگرچه عرضه DAI در مقایسه با USDC، USDT و BUSD کم است، اما همچنان قابل توجه است و آن را برای شرکت های بزرگ قابل استفاده می کند. وقتی هم انحراف کم و هم پایدارترین قیمت را در نظر بگیریم، DAI را می توان به عنوان پایدارترین کوین در 9 ماه گذشته و یک رقیب جدی برای رقابت با سایر استیبل کوین های ‘بزرگ’ در نظر گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا