ارزهای دیجیتال

قیمت Aave به 57 دلار بازگشت، اما خطر حمله جدید بر سر آن است

پروتکل تامین مالی غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم (DeFi) Aave مورد حمله ای به رهبری Avraham Eisenberg قرار گرفت. این فرد بحث‌برانگیز پشت یک رقابت پیچیده در برابر Mango Markets بود. این دویدن توسط برخی حمله و از سوی برخی دیگر یک استراتژی هوشمندانه نامیده شده است.

Aave (AAVE) با 7% و 36% زیان در 24 ساعت گذشته و هفته قبل به ترتیب 57 دلار معامله می شود. توکن بومی Curve Finance CRV نیز بخشی از این حمله بود. این توکن در کوتاه مدت تحت فشار فروش قابل توجهی بوده است، اما در جلسه معاملاتی امروز روند صعودی داشته است.

قیمت AAVE پس از یک روند نزولی در نمودار روزانه به سمتی حرکت می کند. منبع: AAVEUSDT Tradingview

سازماندهی حمله به Aave، اولین تلاش؟

رودی کادوچ، بنیانگذار پروژه مدیریت پورتفولیو Nested، خلاصه شده است رویداد دیروز و حمله “بدهی بد” به Aave. بر اساس این گزارش، آیزنبرگ 83 میلیون دلار CRV وام گرفت و 50 میلیون دلار استیبل کوین USDC را به عنوان وثیقه در پلتفرم مالی غیرمتمرکز استفاده کرد.

آیزنبرگ پایان نامه ای را که از این استراتژی پشتیبانی می کرد در اکتبر 2022 از طریق حساب توییتر خود منتشر کرد. عمومی بود، و اهداف او کاملاً مشخص شده بود: به کار بردن سرمایه اولیه خود برای تأثیرگذاری بر قیمت یک توکن غیر نقدشونده، مانند CRV یا Ravencoin (RVN)، به امید ایجاد «بدهی بد»، یک بدهی مازاد بر عهده پروتکل. .

برای پرداخت این بدهی، Aave یک مکانیسم حراج را راه اندازی می کند که شامل فروش AAVE در بازار نقدی است. با اتخاذ یک موضع کوتاه در مورد این نشانه، آیزنبرگ سود خواهد برد.

با تحریک قیمت وثیقه پایه، وام گیرنده Aave می تواند قیمت خود را حداقل تا پنج برابر دو برابر یا افزایش دهد. همانطور که کادوچ اشاره کرد، این حمله به دلیل کمبود سرمایه ناموفق بود. این بازیگر در تلاش بود تا یک نهنگ CRV را برای ایجاد بدهی بد از بین ببرد.

با این حال، همانطور که حمله در حال انجام بود، تیم سازنده Curve Finance کاغذ سفید یک استیبل کوین، crvUSD را منتشر کرد. این اعلامیه از قیمت توکن حمایت کرد و روند را تغییر داد. کادوخ خاطرنشان کرد:

– $sdCRV، $cvxCRV، $yCRV با بیش از 10٪ تخفیف برای بازگرداندن $CRV، مقدار زیادی دیپیگ زدایی شده است.

– مردم بیش از 200٪ برای وام گرفتن CRV $ پرداخت می کنند.

– افرادی که به Aave می گویند در حالی که سیستم برای چنین رویدادی آماده بود، ایمن نیست.

آینده Aave در خطر است؟

از سوی دیگر، پروتکل بدون مداخله متمرکز طبق برنامه عمل کرد. تیم پشتیبان Aave ادعا می کند که با جامعه و DAO در مورد حادثه اخیر صحبت خواهند کرد.

از این نظر، این پروتکل ممکن است در روزهای آینده تغییراتی را برای کاهش “ریسک دارایی های دم بلند” ایجاد کند. بسیاری بر این باورند که آیزنبرگ زمانی که بتواند سرمایه بیشتری را جمع آوری کند، حمله خود به پروتکل را از سر خواهد گرفت.

حمله “بدهی بد” به Aave مانند وضعیتی بود که منجر به فروپاشی FTX شد. شرکت شکست خورده مقادیر انبوهی از FTT، توکن اصلی خود را منتشر کرد. وقتی قیمت دارایی سقوط کرد، امپراتوری سام بنکمن-فرید نیز به دنبال داشت.

برخلاف FTX، همانطور که بسیاری از کاربران اشاره کردند، همه می توانند به اطلاعات زنجیره ای در مورد تراکنش های آیزنبرگ، وضعیت مالی پروتکل و میزان بدهی بدی که در ترازنامه خود نگه داشته است دسترسی داشته باشند. این شفافیت تفاوت اساسی بین اکوسیستم های متمرکز و پروتکل های غیرمتمرکز است. تیم پشت Aave اظهار داشت:

مهمتر از همه، رویدادهای امروزی برخلاف رویدادهایی است که با نهادهای متمرکز در فضا دیده‌ایم – تراکنش‌ها کاملاً قابل ردیابی و ممیزی در زنجیره بودند و شفافیت را برای کاربران و جامعه فراهم می‌کردند.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا