ارزهای دیجیتال

فناوری بلاک چین و حریم خصوصی – محبوب ترین سکه های حفظ حریم خصوصی کدامند؟ – وبلاگ کافه تریدر – اخبار، مقالات و منابع ارزهای دیجیتال

فناوری بلاک چین و حریم خصوصی - محبوب ترین سکه های حفظ حریم خصوصی کدامند؟ - وبلاگ کافه تریدر - اخبار، مقالات و منابع ارزهای دیجیتال 9

رمزارزهای متمرکز بر حریم خصوصی برای حفظ خصوصی تراکنش ها و داده های کاربر طراحی شده اند. اگرچه صنعت ارزهای دیجیتال ممکن است از دور به عنوان منطقه ای به نظر برسد که در آن تراکنش های محرمانه و ناشناس انجام می شود، اما در واقع یک صنعت بسیار شفاف و عمومی است. داده های دفتر کل عمومی غیرمتمرکز ذخیره شده در بلاک چین معمولاً از طریق کاوشگران بلاک چین در دسترس عموم قرار می گیرد، بنابراین تراکنش های مالی به راحتی قابل ردیابی است.

سکه های حریم خصوصی، تراکنش ها و نقل و انتقالات روی بلاک چین را غیرقابل ردیابی و ناشناس می کنند. با محدود کردن هر کسی از نظارت بر فعالیت های شما در شبکه بلاک چین، این پروژه ها به شما این امکان را می دهند که در تراکنش ها و نقل و انتقالات خود با کیف پول خود ناشناس بمانید. روش های زیادی وجود دارد که سکه های حریم خصوصی استفاده می کنند و زمانی که تعدادی از این روش ها را ترکیب کرده و در شبکه خود ادغام می کنند، کاربران و تراکنش های آنها در شبکه ناشناس می شوند.

اصل کار رمزهای حریم خصوصی

رمزارزهای حفظ حریم خصوصی اغلب از پروتکل zk-SNARK در بلاک چین آنها این پروتکل نوعی رمزگذاری است به نام برهان مجزا و غیر تعاملی دانش صفر دانش. می‌توانیم این شکل از رمزگذاری را به‌طور خلاصه توصیف کنیم که می‌تواند ثابت کند که شما در مورد یک تراکنش بلاک چین می‌دانید بدون نیاز به توضیح اینکه آن اطلاعات چیست.

در بلاک چین، هر تراکنش توسط اعتبار سنجی ها تایید شده و در شبکه پردازش می شود. zk-SNARK اجازه می دهد تا تراکنش ها بدون اشتراک گذاری اطلاعاتی مانند مبلغ، فرستنده و گیرنده تایید شوند. این مفهوم از یک طرف باعث افزایش حریم خصوصی می شود، از طرف دیگر بار روی بلاک چین ها را کاهش می دهد و مقیاس پذیری را افزایش می دهد. را مفهوم zk-SNARK توسط بسیاری از بلاک چین های اصلی استفاده می شود، نه فقط توکن های حریم خصوصی.

میکسر بیت کوین
فناوری بلاک چین و حریم خصوصی - محبوب ترین سکه های حفظ حریم خصوصی کدامند؟ - وبلاگ کافه تریدر - اخبار، مقالات و منابع ارزهای دیجیتال 10

CoinJoin

CoinJoin رمزارزها را از آدرس فرستنده برای گیرندگان در یک تراکنش ترکیب می‌کند، ترکیب می‌کند و می‌فرستد. هر توکن ارسال شده به آدرس گیرنده جدیدی می رسد که هرگز استفاده نشده است. آدرس گیرنده جدید و اطلاعات ورود به کیف پول برای گیرندگان ارسال می شود. این فرآیند به سادگی قابلیت ردیابی را کاهش می دهد.

تور

برای تراکنش با ارزهای دیجیتال به اتصال اینترنت نیاز داریم. گاهی حتی اگر ما با رمزارزهای حریم خصوصی معامله کنید، پلتفرم هایی که با آنها تراکنش می کنیم می توانند آدرس IP ما را زیر نظر بگیرند و ببینند که دارای کدام کیف پول هستیم و رمزارز را به کدام کیف پول انتقال می دهیم. بیشتر بلاک چین ها از مسیریابی پیاز Tor برای مخفی کردن آدرس IP ما با لایه های رمزگذاری استفاده می کنند.

محدودیت در رمزهای حریم خصوصی

این یک واقعیت شناخته شده است که رمزارزهای حریم خصوصی اغلب برای فعالیت های مجرمانه استفاده می شوند. در حالی که این آزادی شخصی هر کسی است که پول را به صورت ناشناس منتقل کند، مجرمان زیادی وجود دارند که از آن سوء استفاده می کنند. اکثریت قریب به اتفاق حملات باج افزار و پلتفرم های وب تاریک از XMR به عنوان وسیله پرداخت استفاده می کنند. البته این بدان معنا نیست که نشانه های حریم خصوصی فقط توسط افراد مخرب یا مجرمان استفاده می شود.

بسیاری از کشورها تحمیل کرده اند محدودیت در استفاده از سکه های حریم خصوصی. این محدودیت ها حجم معاملات کریپتوهایی را که در این منطقه خدمت می کنند به سطوح بسیار پایین کاهش داده است. ایالات متحده آمریکا را ممنوع نکرد، بلکه تأیید نکرد استفاده از سکه های حریم خصوصی. اکثر کشورهای آسیایی استفاده از این سکه ها را ممنوع کرده اند. سکه های حفظ حریم خصوصی همچنان در صرافی های ارزهای دیجیتال با الزاماتی مانند KYC و AML معامله می شوند.

محبوب ترین سکه های حفظ حریم خصوصی

بیش از 80 ارز دیجیتال در بازار وجود دارد که تمرکز اصلی آنها حفظ حریم خصوصی است. بیایید در مورد محبوب ترین آنها و کارهایی که انجام می دهند صحبت کنیم.

مونرو (XMR)

Monero یک سکه حفظ حریم خصوصی است که ردیابی تراکنش های شبکه را برای افراد بسیار دشوار می کند. در سال 2014 راه اندازی شد، مونرو بر روی یک دفتر کل بلاک چین غیرمتمرکز اجرا می شود. تمام تراکنش‌های موجود در شبکه، از جمله اینکه کدام کیف پول برای چه کسی، چه زمانی و چه مقدار ارز دیجیتال ارسال می‌کند، توسط پنهان می‌شود. تکنیک های رمزنگاری مونرو.

تراکنش های انجام شده در Monero قابل مشاهده است، اما شبکه پنهان می کند که وجوه از کدام کیف پول و به کدام کیف پول ارسال شده است. سه فناوری مختلف برای اطمینان از محرمانه بودن شبکه استفاده می شود. تکنولوژی امضای حلقه یک فناوری امضای رمزنگاری است که شامل حداقل یک امضا از هر شخص حقیقی است، اما افراد گروه ناشناخته هستند. فناوری دوم این است تکنولوژی ringCT، که برای پنهان کردن مبلغ ارسال شده در تراکنش های بلاک چین استفاده می شود. فناوری دیگر، فناوری آدرس مخفی است که در هر تراکنش یک آدرس کاربر یک بار مصرف ایجاد می کند. در بالا به این فناوری ها اشاره کردیم.

Zcash (ZEC)

Zcash یک رمزنگاری حفظ حریم خصوصی است که هدف آن ناشناس کردن پرداخت های دیجیتال است. شبکه اصلی Zcash از یک ابزار رمزگذاری برای خصوصی نگه داشتن تراکنش ها استفاده می کند. قرار است جایگزین بهتری نسبت به مونرو برای حفظ حریم خصوصی باشد. Zcash در اکتبر 2016 راه اندازی شد. ZEC در زمان عرضه توجه و تقاضای زیادی را به خود جلب کرد و تا 3190 دلار افزایش یافت اما تنها پس از 4 ماه به 30 دلار کاهش یافت.

Zcash دارای پروتکلی است که اطلاعات تراکنش را با استفاده از آن رمزگذاری می کند اثبات دانش صفر. این پروتکل که امکان تایید تراکنش ها را بدون مشاهده جزئیات مبلغ ارسالی، آدرس کیف پول فرستنده و گیرنده فراهم می کند، کارایی خود را با ارتقاء نهال در اکتبر 2018 فعال شد.

حکم (DCR)

Decred یک رمزارز برای حفظ حریم خصوصی است که با تغییر کدهای بلاک چین بیت کوین درست مانند Monero ایجاد شده است. داشتن یک فرآیند حاکمیت مبتنی بر جامعه، مقرر شد با هر دو مکانیسم توافق PoW و PoS به طور همزمان کار می کند. Decred در اوایل سال 2016 راه اندازی شد. DCRDEX در سال 2020 توسعه داده شد تا کاربران بتوانند راحت تر در شبکه تجارت کنند.

Decred، با استفاده از یک رابط به نام سیستم پیشنهاد پولیتیا، به همه کاربران جامعه اجازه می دهد تا پیشنهادات خود را ارسال کنند و به صورت ناشناس رای دهند. یک الگوریتم امنیت و کارایی گرا به نام BLAKE-256 در بلاک چین Decred استفاده می شود. Decred یک کاوشگر بلاک چین دارد، اما هویت کاربر محرمانه نگه داشته می شود زیرا حریم خصوصی کاربر در شبکه اولویت دارد.

هوریزن (ZEN)

هوریزن پلتفرمی است که امکان ساخت بلاک چین های خصوصی و عمومی را فراهم می کند. به کاربران و شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا اپلیکیشن‌های کاربردی را توسعه و منتشر کنند، تراکنش‌های روزانه انجام دهند و پیام‌های رمزگذاری شده ارسال کنند، هوریزن از طریق تراکنش‌های محافظت‌شده خود، حریم خصوصی اختیاری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. افق از zk-SNARK و استفاده می کند رمزگذاری دانش صفر سرتاسر برای ارسال و ذخیره ایمن داده ها، پیام ها و سکه ها. مکانیسم اجماع شبکه PoW است، در حالی که الگوریتم استخراج Equihash است.

ZEN که در می 2017 منتشر شد، هارد فورک ZClassic است که در نتیجه فورک Zcash پدید آمد. همانند Zcash، هوریزن نیز یک بلاک چین بوده است که سطح بالایی از حریم خصوصی را در اولویت قرار داده است. دو dApp وجود دارد به نام Sphere و ZenChat که می تواند برای پیام های خصوصی در شبکه استفاده شود. آکادمی هوریزن، برنامه Horizen Early Adopter، و محیط توسعه دهنده هوریزن از دیگر ابتکارات این پلتفرم هستند.

راز (SCRT)

Secret یک شبکه بلاک چین بر اساس Cosmos SDK است. راز یک پروژه نوآورانه تر از پروژه های دیگر است پروژه های متمرکز بر حریم خصوصی. این بلاک چین که به‌روزرسانی‌های مکرر را دریافت می‌کند و با روندها همگام است، تنها پروژه‌ای است که در لیست از NFT پشتیبانی می‌کند.

بلاک چین که اجرا می شود قراردادهای هوشمند متمرکز بر حریم خصوصی، دارای یک پل بین زنجیره ای به نام پل مخفی. به لطف این پل، امکان تعامل با توکن های مبتنی بر BEP-20 و ERC-20 وجود دارد. معامله را می توان به سادگی در SecretSwap انجام داد که به عنوان AMM و DEX در شبکه کار می کند. استشه بازار NFT بلاک چین است. کاربران می توانند NFT ها را به صورت ناشناس در Stashh خریداری و بفروشند.

توکن های خصوصی در شبکه از رمز خاص بلاک چین استفاده می کنند استاندارد توکن SNIP-20. برای NFT ها، SNIP-721 استاندارد استفاده می شود. ویژگی‌های حریم خصوصی قراردادهای هوشمند Secret Network نیز NFTها را پوشش می‌دهد. NFTها ابرداده‌های مخفی دارند، صاحبان آن‌ها خصوصی هستند و فقط کسانی که به آنها اجازه دسترسی داده شده است می‌توانند محتوا را مشاهده کنند. Secret بهترین شبکه است، به خصوص برای محتوای NSFW.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا