ارزهای دیجیتال

فاش‌های اصلی از پرونده ورشکستگی FTX، نکته مهم چیست؟

با فروپاشی صرافی کریپتو FTX، رویدادهای بسیاری در فضای کریپتو رخ داد. در نتیجه، تعداد بیشتری از سرمایه گذاران و شرکای FTX زیان هنگفتی را بدون سیستم بازیابی احتمالی ثبت می کنند.

FTX ثبت شد برای ورشکستگی هفته گذشته، اما افشاگری های تکان دهنده اکنون پس از تشکیل پرونده ورشکستگی آن منتشر شده است. بررسی عمیق‌تر صرافی رمزارز نشان داد که عملیات FTX بیش از آن چیزی است که چشم با بسیاری از پوشش‌ها ببیند.

ساختارهای حکومتی نامناسب FTX

بررسی گزارش بایگانی 30 صفحه ای FTX نشان می دهد که صرافی رمزارز ساختارهای حاکمیتی نامناسبی دارد. اکثریت نهادهای تحت گروه FTX، به ویژه آنهایی که در باهاما و آنتیگوا هستند، فاقد خطوط سازمانی مناسب در عملیات هستند. مثلا اکثر شعبه ها عضو هیئت مدیره ندارند. از این رو آنها هرگز هیچ جلسه هیئت مدیره برگزار نکردند.

همچنین این شرکت سوابق جامع و مناسبی از کارکنان خود ندارد. هیچ سوابق ظاهری از دوره کاری و مسئولیت پیمانکاران و کارکنان آن وجود نداشت. همه تلاش‌ها برای تهیه فهرستی از تمام کارکنان بی‌نتیجه بود، زیرا با برخی از آنها تماس یا یافت نشد.

هیچ سابقه مناسبی برای سپرده های مشتریان وجود ندارد

کشف بیشتر از بایگانی FTX این است که شرکت هیچ سوابق از توکن های سپرده شده کاربرانش در ترازنامه آن. از این رو، پس از ورشکستگی، هیچ موجودی برای دارایی های سپرده شده در پلت فرم ارائه نمی شود.

علاوه بر این، شرکت‌های گروه FTX از یک حساب ایمیل گروهی ناامن برای ذخیره کلیدهای خصوصی دارایی‌های مشتریان استفاده می‌کنند. این شرکت از نرم افزاری برای پنهان کردن استفاده نامناسب از وجوه مشتریان استفاده می کند.

همچنین، دارایی های دیجیتال این شرکت تحت کنترل موسسان، سام بانکمن-فرید (SBF) و گری وانگ بوده است.

هزینه های استفاده از چت های آنلاین را تایید می کند

بررسی بیشتر نشان داد که FTX سیستم کنترل پرداخت مناسبی ندارد. درعوض، کارکنان شرکت از چت‌های آنلاین برای ارسال درخواست‌های هزینه استفاده می‌کنند و مدیران و سرپرستان با استفاده از ایموجی‌های شخصی‌شده، آن را تأیید می‌کنند.

بسیاری از تصمیمات سازمانی از طریق چت منتقل می شد. همچنین، SBF، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل سابق شرکت، کارکنان را تشویق کرد تا با برنامه‌هایی که پیام‌ها پس از مدتی به طور خودکار حذف می‌شوند، ارتباط برقرار کنند. بنابراین، شرکت هیچ سابقه دائمی از تمام تصمیمات اتخاذ شده ندارد.

همچنین، صرافی کریپتو فاقد سیستم مدیریت پول نقد است. در نتیجه، تعیین مقدار پول نقد در هر مقطع زمانی غیرممکن است. FTX بدون سیستم کنترل متمرکز پول نقد، هیچ سابقه دقیقی از حساب های بانکی و امضاکنندگان خود ندارد. در نتیجه، شرکت کمتر نگران اعتبار شرکای بانکی خود بود.

بازار ارزهای دیجیتال بیش از 2 تریلیون دلار بهبود می یابد | منبع: Crypto Total Market Cap در TradingView.com

برخی از کارمندان برتر از خواهر Alameda Research وام گرفته‌اند. گزارشی حاکی از آن است که SBF، رایان سلامه، مدیرعامل FTX و نیشاد سینگ، مدیر اجرایی FTX به ترتیب یک میلیارد، 55 میلیون دلار و 543 میلیون دلار به دست آوردند.

مدیران FTX از سرمایه مشتریان سوء استفاده کردند

بخشی از کشف تکان دهنده در FTX این است که مدیران از وجوه مشتریان سوء استفاده کرده اند. آنها خانه ها و سایر املاک شخصی را برای مدیران ارشد بدون اسناد و مدارک مناسب به دست آوردند. آنها اقدام به خرید چنین املاکی به نام کارمندان کردند.

Featured image from Pixabay, chart from TradingView.com


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا