ارزهای دیجیتال

سرایت FTX باعث ایجاد ترس در میان نهنگ ها و دست های پیر می شود

در حالی که اثرات مسری سقوط FTX هنوز نمی تواند به طور کامل ارزیابی شود، به نظر می رسد نهنگ های بیت کوین و OG ها از آن مطمئن هستند.

مهمتر از همه، سرنوشت ورشکستگی Genesis Trading، DCG و Grayscale مانند شمشیر داموکلس بر روی بازار بیت کوین معلق است. این عدم اطمینان به ویژه در گروه نهنگ های بیت کوین و دارندگان طولانی مدت مشهود است.

همانطور که گلس‌نود در آخرین گزارش خود اشاره می‌کند، داده‌های زنجیره‌ای اخیر نشان می‌دهد که «اعتماد و موقعیت مالی نهنگ‌ها و دست‌های قدیمی بیت‌کوین در اثر این رویداد متزلزل شده است».

بر اساس گزارش گلس‌نود، نهنگ‌ها، مؤسسات و شرکت‌های تجاری سهم بیشتری از سپرده‌های مبادله‌ای را به خود اختصاص می‌دهند. میانگین اندازه سپرده در تمام صرافی های اصلی به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

این روندی است که در سایر مراحل پایانی بازار نزولی مانند سال‌های 2018-19 مشاهده شده است. همچنین، یک روند مشابه در اواخر ماه مه پس از فروپاشی پروژه LUNA-UST مشهود بود.

Glassnode از داده‌ها نتیجه می‌گیرد که یک عامل محرک می‌تواند وضعیت مالی نهنگ‌ها باشد (دارندگان بیش از 1k BTC). میانگین قیمت پرداختی گروه نهنگ از زمان شروع بایننس، در 5 جولای 2017، در حال حاضر 17825 دلار است.

با قیمت نقدی در حال حاضر زیر 16000 دلار، این اولین بار از مارس 2020 است که گروه نهنگ ضرر غیرقابل تحققی داشته است. گلس‌نود گفت: «در پاسخ، نهنگ‌ها در واقع سکه‌هایی را به صرافی‌ها واریز کرده‌اند، با بیش از ۵ تا ۷ هزار بیت کوین در روز در جریان خالص ورودی در هفته گذشته».

نه تنها نهنگ های بیت کوین دست های ضعیفی را نشان می دهند

با این حال، نه تنها نهنگ ها، بلکه دارندگان طولانی مدت نیز در حال حاضر دست های ضعیفی را تجربه می کنند. بنابراین، هزینه های دارندگان بلندمدت بیت کوین در حال افزایش است.

بر اساس گزارش گلس‌نود، سنجه‌های سنی حجم مصرف شده (SVAB) نشان می‌دهد که کمی بیش از ۴ درصد از کل حجم مصرف‌شده در این هفته از سکه‌های قدیمی‌تر از سه ماه حاصل شده است که بالاترین سطح در سال ۲۰۲۲ است.

به گفته این شرکت تحقیقاتی، «این بزرگی نسبی با برخی از بزرگترین‌های تاریخ که اغلب در طول رویدادهای کاپیتولاسیون و رویدادهای وحشت در مقیاس وسیع دیده می‌شوند، همزمان است».

در پنجمین بالاترین سطح تاریخی، حجم بیت کوین بالای 6 ماه است. همانطور که Glassnode اشاره می کند، بیش از 130600 بیت کوین تنها در 17 نوامبر خرج شده است. میانگین 7 روزه اکنون 50100 بیت کوین در روز است.

از زمان فروپاشی FTX، در مجموع 254000 BTC قدیمی تر از 6 ماه هزینه شده است. این حدود 1.3 درصد از عرضه در گردش را نشان می دهد. بر اساس 30 روز، این بالاترین رقم از زمان بازار صعودی در ژانویه 2021 است، زمانی که سرمایه گذاران بلندمدت سود گرفتند.

به گفته گلس‌نود، باید دید که آیا روندهای فعلی زنجیره‌ای ماهیت کوتاه‌مدت دارند یا اینکه از دست دادن عمیق اعتماد در بازار بیت‌کوین رخ می‌دهد که توسط طرح کلاهبرداری Sam Bankman-Fried آغاز شده است:

[A] کاهش سرعت و تکرار این معیارها نشان دهنده این است که این ممکن است یک رویداد کوتاه مدت باشد، اما با گذشت هر روز که این روندها ادامه می‌یابد، به طور فزاینده‌ای محتمل‌تر می‌شود که کاهش اعتماد در مقیاس وسیع‌تری در جریان است.

در زمان انتشار، قیمت BTC در پایین ترین سطح بازار نزولی دیروز یعنی 15478 دلار بود.

بیت کوین بالاتر از نمودار 1 ساعته پایین بازار نزولی جدید خود قرار دارد. منبع: TradingView

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا