ارزهای دیجیتال

تاریخچه مختصری از Tether (USDT) – وبلاگ کافه تریدر – اخبار، مقالات و منابع ارزهای دیجیتال

تاریخچه مختصری از Tether (USDT) - وبلاگ کافه تریدر - اخبار، مقالات و منابع ارزهای دیجیتال 3

تتر (USDT) قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین استیبل کوین استیبل کوین با دلار آمریکا در صنعت کریپتو است. ایده پشت استیبل کوین ها این است که اطمینان حاصل شود که سرمایه گذاران همیشه برای فرصت های موجود در بازار آماده هستند و گزینه ای برای محافظت از خود در برابر نوسانات بازار دارند. USDT با هدف تبدیل شدن به دلار دیجیتال اینترنت، طراحی شده است تا بدون توجه به شرایط و فصول بازار کریپتو، با قیمت 1 دلار معامله شود.

در ابتدا قرار بود USDT به طور انحصاری توسط سپرده های USD پشتیبانی شود، که به توکن های USDT اجازه می دهد تا با نسبت 1:1 برای USD بازخرید شوند. با این حال، بعداً مشخص شد که دارایی‌هایی غیر از ذخایر USDT نیز شامل دارایی‌های دیگری می‌شد که منجر به بحث‌های قابل توجهی در مورد استیبل کوین شد. شرح ذخایر پشتوانه USDT در سال 2019 تغییر کرد و همچنین شامل «معادل نقدی» و «سایر دارایی‌ها و مطالبات از وام‌های تتر به اشخاص ثالث» شد.

افزایش مداوم عرضه تتر همراه با بازار صعودی شروع به ایجاد نگرانی در بین مقامات نظارتی و جامعه ارزهای دیجیتال در مورد اینکه آیا تتر واقعاً ذخایر لازم برای پشتیبانی از همه توکن‌های USDT در گردش را دارد یا خیر. در حالی که همه اینها اتفاق می افتاد، USDT به سیل بازار ادامه داد.

وضعیت بحث برانگیز USDT فرصتی را برای رقبا فراهم کرد، از جمله USD Coin (راه اندازی شده توسط Circle و Coinbase) و Binance USD (راه اندازی شده توسط Paxos و Binance). USDT معمولاً در میان 10 دارایی بزرگ رمزنگاری در بازار است و اغلب زمانی که بازار نزولی است به رتبه 3 برتر می رسد.

چگونه USDT کار می کند

تتر ذخایری دارد که ارزش آن باید برای بازخرید تمام توکن‌های USDT برای دلار آمریکا با نسبت 1:1 کافی باشد. مشتریانی که می خواهند USDT را ضرب کنند، پول فیات را به ذخیره تتر واریز می کنند و در ازای آن مبلغی معادل USDT دریافت می کنند. USDT ابتدا بر روی پلتفرم Omni Layer راه اندازی شد، اما در نهایت به اتریوم و دیگر پلتفرم های بزرگ بلاک چین نیز گسترش یافت.

خلاصه تاریخچه تتر و بحث های آن

شرکت تتر در سال 2014 تاسیس شد. این توکن که ابتدا با نام Realcoin منتشر شد و سپس به Tether (USDT) تغییر نام داد، ابتدا در صرافی ارز دیجیتال Bitfinex که بسیاری از مدیران کلیدی را با Tether مشترک است، فهرست کرد. USDT در سال 2017 به دلیل گمانه زنی ها مبنی بر استفاده از آن برای دستکاری قیمت بیت کوین در صرافی Bitfinex بحث برانگیز شد. مقاله‌ای توسط جان ام. گریفین، استاد دانشگاه تگزاس در بخش مالی آستین، نشان می‌دهد که توکن‌های جدید USDT در نقاط استراتژیک برای حمایت مصنوعی از قیمت بیت‌کوین در طول دوره صعودی آن در سال ۲۰۱۷ ساخته شده‌اند.

در سال 2019، لتیتیا جیمز، دادستان کل ایالت نیویورک، تحقیقاتی را در مورد Tether و Bitfinex آغاز کرد، زیرا افرادی که هر دو پلتفرم را اداره می کردند، حدود 850 میلیون دلار ضرر را پنهان کردند. ظاهرا، تتر مقدار دارایی های موجود در ذخایر خود را برای دو سال و نیم به اشتباه گزارش کرده بود و تنها 27 درصد از روزهای این دوره دارای ذخایر کافی برای پوشش تعداد USDT در گردش بود.

اگرچه تتر و بیت فینکس هر دو این اتهامات را رد کردند، اما با پرداخت 18.5 میلیون دلار جریمه به ایالت نیویورک، با این توافق موافقت کردند. برخی از ذخایر تتر به صورت نقد، برخی به صورت معادل نقدی، برخی در اوراق تجاری، برخی در گواهی سپرده و برخی در اسناد خزانه نگهداری می شود. اکنون می توان در وب سایت تتر تأیید کرد که برای هر USDT در گردش یک ذخیره وجود دارد.

بر اساس این ادعا که 100٪ از عرضه USDT توسط پول نقد یا معادل آن پشتیبانی می شود، تتر با NYSA موافقت کرد که ساختار دارایی ها را به صورت سه ماهه افشا کند.

در همین حال، توکن LEO در ماه می 2019 پس از آن که Bitfinex با فروش توکن ها به سرمایه گذاران در یک فروش خصوصی یک میلیارد دلار جمع آوری کرد، راه اندازی شد. خواندن داستان توکن UNUS SED LEO که استراتژی بازیابی Bitfinex است، ارزش دارد.

علیرغم جنجال‌هایی که پیرامون استیبل کوین وجود داشت، تتر توانست در طول فروپاشی اکوسیستم Terra، قیمت دلاری خود را حفظ کند، که در آن استیبل کوین چند میلیارد دلاری UST عملاً ظرف چند روز کوتاه تبخیر شد و به شدت به احساسات بازار در مورد استیبل کوین‌ها آسیب وارد کرد.

اهمیت تتر در بازار ارزهای دیجیتال

اگر قیمت ارزهای دیجیتال به سرعت در حال کاهش است، می توانید به جای تلاش برای برداشت پول نقد، USDT را با سایر ارزهای دیجیتال خریداری کنید. USDT همچنین امکان انتقال آسان دارایی ها را بین صرافی ها فراهم می کند. برخی از صرافی‌ها گزینه‌های واریز و برداشت فیات ندارند، اما تقریباً هر صرافی ارز دیجیتال اجازه داد و ستد USDT را می‌دهد.

رمزارزها هنوز طبیعتاً نوسان دارند. USDT با توجه به تمایل سرمایه گذاران برای محافظت از نوسانات و آماده نگه داشتن دارایی های خود برای استفاده بدون هیچ مشکلی توسعه یافته است. سرمایه گذاران راهی برای تجارت یا ماندن در پول نقد دارند در حالی که از نوسانات ارزهای دیجیتال محافظت می شوند. به این ترتیب، آن‌ها در هر زمان که بخواهند فرصت‌هایی را در بازار ارزهای دیجیتال معامله می‌کنند.

سایر استیبل کوین های تتر

استیبل کوین های تتر به USDT محدود نمی شود. EURT برای ارز EUR مورد استفاده در کشورهای اروپایی، CNHT برای یوان چین، MXNT برای پزو مکزیک و XAUT برای طلا راه اندازی شده اند و مانند USDT توسط ذخایر پشتیبانی می شوند. XAUT با توجه به قیمت اونس طلا، گزینه خوبی برای کسانی است که می خواهند در بازار ارزهای دیجیتال در طلا سرمایه گذاری کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا