ارزهای دیجیتال

بیت کوین باتمز: روانشناسی بازارهای خرسی

از آنجایی که دارایی دیجیتال به زیر سطح قیمتی 20000 دلاری خود رسیده است، تعقیب برای پایین آمدن بیت کوین همچنان ادامه دارد. با توجه به اینکه بازار خرسی مدت زیادی از شکل گیری آن سپری نشده است، منطقی است که بازار صعودی هنوز به اینجا نرسیده است. با این حال، تعیین دقیق زمانی که ارز دیجیتال به پایین‌ترین حد خود رسیده است، می‌تواند به انتخاب هوشمندانه سرمایه‌گذاری کمک کند و روند نزولی قبلی می‌تواند نحوه عملکرد آن را روشن کند.

بازارهای خرس بیت کوین قبلی

جدیدترین بازارهای خرس بیت کوین به برخی از روندهای مهم اشاره می کنند که ممکن است قبل از ایجاد کف بیت کوین رخ دهد. بازار نزولی 2018 و رکودهای خرسی در سال 2014 به روشن شدن این موضوع کمک کردند که در حالی که زمستان کریپتوها در حال خشم است، باید به آن توجه داشت.

یکی از اولین چیزهایی که باید به آن توجه کرد این است که بازارهای نزولی قبلی واقعاً چه مدت دوام آورده بودند. در دو خرس اخیر، به نظر می رسد تعداد روزهایی که تا پایان بازار می گذرد در حال کاهش است. در سال 2014 مجموعاً 407 روز قبل از ایجاد کف بیت کوین مشاهده شد، در حالی که تنها 364 روز در بازار نزولی سال 2018 بود. با توجه به این، می توان انتظار داشت که مدت زمان قبل از پایین آمدن بازار ممکن است این بار کمتر باشد، اما همچنین نشان می دهد که بازار احتمالاً هنوز آنجا نیست.

BTC bear market trends | Source: Arcane Research 

برای رسیدن به چنین ارقامی، بازار باید به ماه دسامبر برسد، که احتمالاً زمانی که بیت کوین شروع به رسیدن به انتهای خود می کند. اگر تاریخ تکرار شود، پس از آن یک دوره طولانی از نوسانات غیرمعمول کم خواهد بود، یعنی زمانی که سرمایه گذاران با بهترین فرصت برای خرید سکه مواجه می شوند.

نکته دیگر عملکرد اندیکاتورهای زنجیره ای است زیرا زمانی که بیت کوین به پایین ترین حد خود می رسد، معمولاً پایین هستند. همانطور که توسط Bitcoinist گزارش شده است، این معیارهای زنجیره ای به پایین ترین حد خود در بلندمدت رسیده اند، که می تواند به سمت پایین یا حداقل نزدیک شدن به پایین کمک کند. در بازارهای نزولی قبلی نیز همین وضعیت وجود داشت و سطوح فعلی با همان سطوح همسو می‌شوند.

نمودار قیمت بیت کوین از TradingView.com

BTC trending at $19,200 | Source: BTCUSD on TradingView.com

نوسانات کم در بیت کوین نیز به این موضوع اشاره دارد. به عنوان مثال، در سال 2014، دامنه نوسانات کم به مدت 280 روز ادامه داشت، در حالی که در سال 2018 به مدت 130 روز ادامه داشت. همچنین روند کاهش تعداد روزهای مورد نیاز برای رسیدن به پایین را دنبال می کند. نوسانات پایین BTC اکنون حدود 121 روز به طول انجامیده است.

اکنون، این معیارها یک علم دقیق نیستند، زیرا آنها تنها عواملی نیستند که در تعیین پایان یک خرس و شروع یک بازار گاوی نقش دارند. مهمترین چیز شاید غیرقابل پیش بینی ترین آن باشد که احساسات انسانی است. در پایان، قیمت بیت کوین به تعادل عرضه و تقاضا در بازار پاسخ خواهد داد.

Featured image from Analytics Insight, charts from Arcane Research and TradingView.com

دنبال کردن بهترین Owie در توییتر برای بینش های بازار، به روز رسانی ها، و گاه به گاه توییت های خنده دار…


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا