ارزهای دیجیتال

برابری EUR/USD برای بیت کوین چه معنایی می تواند داشته باشد؟ – وبلاگ کافه تریدر – اخبار، مقالات و منابع ارزهای دیجیتال

برابری EUR/USD برای بیت کوین چه معنایی می تواند داشته باشد؟ - وبلاگ کافه تریدر - اخبار، مقالات و منابع ارزهای دیجیتال 6

خوراکی های کلیدی:

  • دلار آمریکا و یورو تقریباً با نسبت 1:1 معامله می شوند – آخرین باری که این اتفاق افتاد 20 سال پیش بود.
  • بر اساس شاخص دلار، دلار در قوی ترین موقعیت از سال 2002 قرار دارد
  • تقویت دلار می تواند به این معنی باشد که ارزش دارایی های کریپتو کاهش خواهد یافت

آخرین باری که یورو به این پایین معامله شد در سال 2002 بود

روز سه‌شنبه، نرخ تبدیل یورو به دلار آمریکا به پایین‌ترین حد خود در 20 سال اخیر یعنی حدود 1.001 دلار کاهش یافت. این یکی دیگر از یک سری افت است که باعث شده است یورو در 12 ماه گذشته نزدیک به 16 درصد کاهش یابد.

نمودار یورو به دلار
نمودار 10 ساله EUR/USD. منبع تصویر: xe.com

یورو واحد پول رایج بیش از 340 میلیون نفر است که در 19 کشور عضو اتحادیه اروپا زندگی می کنند. این دومین ارز پر استفاده در جهان است که تنها پس از دلار آمریکا قرار دارد.

ارزش متزلزل یورو در زمان پریشانی اقتصادی بزرگ برای قاره کهن به وجود می آید – جنگ در اوکراین، بحران انرژی، تورم افسارگسیخته، خشکسالی تاریخی، و مشکلات لجستیکی هر کدام به تضعیف تدریجی یورو کمک کرده اند.

در حالی که برابری EUR/USD را می توان به عنوان ارزش از دست دادن یورو تفسیر کرد، باید توجه داشت که نرخ فعلی مبادله عمدتاً می تواند نتیجه تایید مجدد موقعیت دلار آمریکا به عنوان غالب ترین ارز ذخیره جهان باشد.

ارزش دلار برای بیت کوین و بخش کریپتو چه معنایی دارد؟

دلار آمریکا در سال گذشته به طور پیوسته در اکثر ارزهای اصلی در حال افزایش بوده است. بر اساس داده های مدیریت شده توسط Trading Economics، ارزش دلار آمریکا در 12 ماه گذشته در مقایسه با لیر ترکیه 102 درصد افزایش یافته است. در برابر سایر ارزهای اصلی فیات مانند ین ژاپن، روپیه هند و یوان چین، دلار آمریکا به ترتیب 24.1%، 6.7% و 4.1% افزایش یافت.

نمودار 25 ساله DXY
شاخص دلار با افزایش 17 درصدی سالانه به بالاترین حد در 20 سال گذشته رسیده است. منبع تصویر: اقتصاد بازرگانی

تقویت دلار آمریکا در طول زمان با نگاه کردن به شاخص دلار آمریکا (DXY)، که معیاری برای ارزش دلار آمریکا در برابر سبدی از ارزها است، به خوبی نمایان می شود. DXY در این هفته به بالاترین حد خود در 20 سال گذشته رسید.

از نظر تاریخی، قیمت بیت کوین – و در نتیجه سایر ارزهای دیجیتال – با ارزش دلار همبستگی معکوس دارد.

نمودار مقایسه BTC/USD، DXY
مقایسه BTC/USD و DXY بین دسامبر 2021 و ژوئیه 2022. منبع تصویر: TradingView

علاوه بر همبستگی منفی با دلار، بیت کوین نیز در ماه های اخیر به دلیل افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو به بالاترین حد در 28 سال گذشته برای مبارزه با تورم، آسیب دیده است. دارایی های انبساطی – مانند بیت کوین و سهام فناوری – به دلیل ویژگی های سرمایه گذاری ذاتا پرخطرتر، به شدت تحت تاثیر افزایش نرخ بهره قرار گرفته اند.

رهبر سرمایه گذاری در Kaicho Capital Ajibola Lawal در صحبت با Nairametrics در ماه ژوئن در مورد اینکه چرا کریپتو به دلیل شرایط اقتصادی فعلی شاهد کاهش سرمایه گذاری است، اظهار داشت:

کریپتو هنوز در مقایسه با کلاس‌های دارایی سنتی بیشتر از منحنی ریسک در نظر گرفته می‌شود و در حالی که سایر کلاس‌های دارایی به طور چشمگیری دچار افت شده‌اند، کریپتو از آن استفاده کرده است، و در مقایسه حتی بدتر از آن.

لاوال اضافه کرد که رکود تا زمانی که “اعتماد کلی سرمایه گذاران به ریسک پذیری احیا نشود” ادامه خواهد داشت.

بیت کوین اوایل امروز با کاهش 4.25 درصدی قیمت 24 ساعته به زیر 20000 دلار رسید. با توجه به نمودارهای قیمت BTC که به صورت الگوریتمی تولید شده است، پیش‌بینی می‌شود که بزرگ‌ترین رمزارز جهان حتی کمتر کاهش یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا