ارزهای دیجیتال

با پروژه های Crypto و NFT که تأثیر اجتماعی دارند ملاقات کنید

در ETH بارسلون در 6 تا 8 ژوئیه، ترکیبی معمولی از گیک ها، کدنویس ها، اتریوم هاردکور و بنیانگذاران پروژه وجود داشت. با این حال، با توجه به اینکه شرایط بازار، پسران ماه و اینفلوئنسرها را از بین برده بود، غیبت مشخصی از شیلرها وجود داشت. شعار آن «آنچه در بارسلونا اتفاق می‌افتد، روی بلاک‌چین باقی می‌ماند»، نابخردی این رویداد را به تصویر می‌کشد که تمرکز آن بسیار روی ساخت‌وساز بود.

به‌جای کف‌آلودگی که مشخصه بسیاری از کنفرانس‌های رمزنگاری است، یک اخلاق برابری‌خواهانه وجود داشت: کاوش در مورد اینکه چگونه بلاک‌چین «می‌تواند به ساخت جهانی پایدار پر از پتانسیل انسانی کمک کند». این دید بی شکل دقیقاً چگونه در عمل آشکار می شود؟ و آیا فناوری اختراع شده برای حل مشکل هزینه مضاعف واقعاً زندگی روزمره شهروندان سیاره ای را بهبود می بخشد؟

پاسخ به این سؤالات مستلزم نگاهی دقیق تر به پروژه های رمزنگاری ارائه شده در کنفرانس است که در براکت ESG قرار می گیرند: محیطی، اجتماعی، و حکومت. در حین اختلاط و اختلاط در ETH Barcelona، با نمایندگان تعدادی از این پروژه ها ملاقات کردم. این چیزی است که من یاد گرفتم.

بلوک دادن

یکی از پروژه هایی که در ETH بارسلونا از ملاقات با من لذت بردم، بلوک هدیه (TGB) بود. این افراد متقاعد شده اند که رمزارزها می توانند دنیا را به سمت بهتر شدن تغییر دهند. TGB پذیرش کمک‌های ارز دیجیتال را برای سازمان‌ها و کمک‌های مالی با ارز دیجیتال را برای افراد آسان می‌کند. این شرکت به ویژه به جذب سرمایه NFT علاقه دارد و یک گزارش کامل در مورد این موضوع نوشته است.

این واقعیت که به نظر می‌رسد The Giving Block قصد دارد پول خود را به جایی برساند، تحت تأثیر قرار گرفتم: جارد آیزاکمن، مدیر عامل شرکت مادر Shift4 در حال تطبیق کمک‌های مالی تا سقف 10 میلیون دلار برای کمپین Caring With Crypto است. به لطف تلاش‌های پروژه‌هایی مانند The Giving Block، بشردوستی NFT واقعاً در حال رشد است، وجوه بیشتری را به اهداف اجتماعی اختصاص می‌دهد و افراد و سازمان‌های بیشتری را به سمت ارزهای دیجیتال سوق می‌دهد.

آینده بخشش

بسیاری از استارت‌آپ‌های آگاه اجتماعی که اخیراً از بخش کریپتو پدید آمده‌اند، بر NFT متمرکز شده‌اند. دلایل واضحی برای این هم افزایی وجود دارد: NFT ها بسیار بصری هستند و بنابراین یک رسانه موثر برای انتقال پیام های محیطی هستند. این مکانیسم همچنین برای همکاری با هنرمندان و سازندگانی که ارزش‌های مشابهی دارند مناسب است. DoinGud، یکی از شرکای راه اندازی ETH Barcelona، بیش از هر پروژه NFT دیگری برای تحقق این هدف انجام داده است.

همانطور که مانیفست پروژه توضیح می دهد، “ما معتقدیم که هنر همیشه ابزاری باورنکردنی برای تأثیرگذاری بر تغییرات بوده است و با استفاده از فناوری بلاک چین برای ایجاد شفافیت، می توانیم تأثیر حتی قوی تری در جهان داشته باشیم.” DoinGud در صدد برانگیختن تأثیر اجتماعی مثبت است که از طریق پلتفرم NFT خود به دست می‌آورد، جایی که علل اجتماعی می‌توانند به عنوان سازمان‌های واجد شرایط ثبت نام کنند که سازندگان می‌توانند بخشی از درآمد خود را به آنها اهدا کنند. DoinGud با بیش از 200 هدف اجتماعی، که هر یک با اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد هماهنگ است، شریک شده است.

در آستانه ETH Barcelona، DoinGud یک شکار روبنده NFT را اجرا کرد که به شرکت کنندگان این فرصت را داد تا “NFTها را برای ایجاد دنیایی بهتر جمع آوری کنند.” این پروژه چیزی بیش از صرفاً پرداختن به اهداف اجتماعی انجام می دهد: این پروژه به طور فعال کاربران جدید را به رمزارزها متصل می کند و در عین حال قدرت دگرگون کننده NFT ها را به نمایش می گذارد.

یکی دیگر از پروژه‌های آگاهانه اجتماعی که در ETH Barcelona ارائه شد Giveth بود. هدف حامی این رویداد، «متمرکززدایی خیریه» با پاداش دادن به اهداکنندگانی است که در پروژه‌های «خوب» مشارکت می‌کنند. این پلتفرم به دارندگان ارز دیجیتال این امکان را می‌دهد تا به تعدادی از پروژه‌های خیریه از جمله پروژه‌های متمرکز در اوکراین، غذای پایدار و حمایت مردمی کمک کنند. Giveth اساساً یک Kickstarter خیریه را اداره می کند و به هر کسی اجازه می دهد یک پروژه ایجاد کند و شروع به جمع آوری سرمایه کند. پروژه های تایید شده به اهداکنندگان با “بازپرداخت” پاداش می دهند.

مانند DoinGud، Giveth در مقایسه با اکثر پروژه‌های معمولی، بیشتر از اکثر پروژه‌های مرسوم، برای استفاده از کاربران روزمره به ارزهای دیجیتال تلاش می‌کند، در حالی که صنعت را به عنوان نیرویی برای خیر جهانی به نمایش می‌گذارد. همانطور که بیانیه ماموریت خود توضیح می دهد، Giveth در حال ساختن یک فرهنگ انفاق است که به کسانی که می دهند – به پروژه ها، جامعه و به جهان، قدرت می بخشد و به آنها پاداش می دهد. هدف ما الهام بخشیدن به جامعه خود برای مشارکت در اکوسیستم حمایت جمعی، فراوانی و ارزش آفرینی است.»

موج بعدی پروژه های آگاهانه اجتماعی

Signifty یک پروژه جدید NFT است که باتوم آگاهانه اجتماعی را در دست گرفته و با آن اجرا می شود. چیزی که در مورد رویکرد آن جالب است، روشی است که افراد مشهور را درگیر می کند و از گرد و غبار ستاره ای آنها برای دستیابی به نتایج استفاده می کند. ایده ساده است: افراد مشهور و اینفلوئنسرها NFTهایی را ایجاد می کنند که هر کسی می تواند آن را خریداری کند و درآمد حاصل از آن به دلایل انتخاب سازنده اختصاص می یابد. هر یک از ستاره‌هایی که در پلتفرم Signifty نمایندگی می‌کنند، یک “مأموریت” یعنی یک هدف خیریه یا جمع‌آوری کمک مالی را انتخاب می‌کنند.

یکی از نکات جالب در مورد این مفهوم، روشی است که Signifty کل فرآیند را بازی می‌کند: مشهوری که مجموعه NFT را ایجاد می‌کند، ماموریت «قهرمان» است، در حالی که به خریداران برای کمک به تکمیل مأموریت‌های جهانی در ارتباط با قهرمان، NFT‌های افسانه‌ای اهدا می‌شود. به عنوان مثال، یک افت NFT که فروخته می شود، با تکمیل ماموریت به اوج خود می رسد. این یک روش منظم برای ترسیم کمک های مالی به نتایج است و نشان می دهد که وجوه جمع آوری شده مستقیماً به هدف مربوطه می رود.

اگر کالیبر پروژه های ارائه شده در ETH Barcelona قابل انجام باشد، آینده ارائه ارز دیجیتال در دستان خوبی است. پلتفرم‌هایی مانند Giveth، The Giving Block، و Signifty نشان می‌دهند که می‌توان در عین سرگرمی، تأثیر اجتماعی مثبتی ایجاد کرد. با انجام این کار، آنها ابزار ارز دیجیتال را گسترش داده و آن را به عنوان یک نیروی خوب به نمایش می گذارند.

Image by GLady from Pixabay

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا