ارزهای دیجیتال

انحلال در مقیاس خاکستری می تواند آرماگدون بیت کوین را آزاد کند

اثرات سرایت FTX حتی به بزرگترین محصول سازمانی بیت کوین در بازار، Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) ختم نمی شود. در نتیجه ورشکستگی صرافی رمزنگاری Sam Bankman-Fried، تخفیف به NAV صندوق GBTC Grayscale به حدود -40٪ کاهش یافته است.

تا پایان سال 2020، GBTC با قیمت +40٪ معامله می شد. با این حال، در ژانویه 2021، زمانی که صندوق بیت کوین Grayscale برای اولین بار با تخفیف معامله شد، روند معکوس شد. از آن زمان، GBTC در حال کاهش بوده است.

بیت کوین GBTC. منبع: CNN Business

بزرگترین مالکان GBTC عبارتند از: Cathie Wood’s ARK Invest (0.85%)، Horizon Kinetics (0.34%)، Simplify Asset Management (0.06%) سیستمی (0.04%)، Parkwood (0.04%)، Emerald Mutual Fund (0.03%) و Rothschild Investment (0.03%). بر اساس گزارش CNN Business، 0.01٪.

روز قیامت برای بیت کوین

رویدادهای اخیر باعث شده است که Grayscale Bitcoin Trust به طور بالقوه به بزرگترین خطر برای بازار بیت کوین تبدیل شود. همانطور که NewsBTC گزارش داد، جنسیس گلوبال مجبور شد تمام برداشت‌ها را برای کسب و کار وام‌دهی خود در روز چهارشنبه به دلیل «آشفتگی بی‌سابقه بازار» متوقف کند.

این موضوع برای Grayscale Bitcoin Trust نگران‌کننده است زیرا Genesis Global به عنوان تامین‌کننده نقدینگی برای این اعتماد عمل می‌کرد. شرکت مادر جنسیس گلوبال گروه ارز دیجیتال (DCG) است. این نیز به نوبه خود شرکت مادر Grayscale است.

مدت کوتاهی پس از اعلام جنسیس، گروه ارز دیجیتال روشن شد که این موضوع هیچ تأثیری بر تجارت خود نخواهد داشت. DCG اظهار داشت که جنسیس ارائه‌دهنده خدمات «برای هیچ» محصول Grayscale نیست.

علاوه بر این، این شرکت اظهار داشت که بیت‌کوین را قرض نمی‌دهد، قرض نمی‌دهد یا تعهد نمی‌دهد و متولی آن – Coinbase – از شرکت در چنین فعالیت‌هایی منع شده است. علاوه بر این، گزارش‌های بازار بورس اوراق بهادار و فرابورس و صورت‌های مالی حسابرسی شده ثبت می‌شوند.

محصولات Grayscale مانند همیشه به فعالیت خود ادامه می دهند و رویدادهای اخیر هیچ تاثیری بر عملیات محصول نداشته است.

دارایی‌های زیربنایی $GBTC و همه محصولات Grayscale امن و ایمن باقی می‌مانند و در کیف پول‌های مجزا در انبار سرد عمیق توسط متولی Coinbase ما نگهداری می‌شوند.

هنوز جامعه در حال شکم است. انحلال GBTC می تواند به معنای آرماگدون برای بیت کوین باشد. از طرف دیگر، فروپاشی Terra Luna بسیار سرگرم کننده بود.

Grayscale Bitcoin Trust در حال حاضر دارای 634000 بیت کوین است. بنیاد Terra Luna “فقط” 80,000 بیت کوین را نقد کرد و همچنان توانست قیمت BTC را از 40,000 دلار به 20,000 دلار کاهش دهد.

همانطور که رایان سلکیس گزارش داد، DCG در فشار نقدینگی قرار دارد. به نظر می رسد دارایی های نقدی شرکت هلدینگ (DCG) کمتر از بدهی ها باشد. در نتیجه، به نظر می رسد که DCG به دنبال افزایش بودجه خارجی است. با این حال، این توییت اکنون است حذف شده.

جامعه بیت کوین اکنون خواستار مدرکی است مبنی بر اینکه Grayscale در واقع تقریباً 634000 بیت کوین ذخیره در Coinbase برایان آرمسترانگ دارد. با این حال، نه Grayscale و نه Coinbase تاکنون هیچ واکنشی نشان نداده اند.

تنها چیزی که در حال حاضر در دسترس است یک فایل CSV است که روزانه به روز می شود. همانطور که تحلیلگر Dylan LeClair توضیح داد، در صورتی که تمام بیت کوین ها در Coinbase نگهداری شوند، ارائه اثبات ذخایر نسبتاً امکان پذیر است.

اما انتقادات به سمت کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده نیز می رود. اگر رئیس، گری جنسلر، تبدیل GBTC به ETF را تایید می کرد، سناریوی آرماگدون حتی وجود نداشت.

در عوض، جنسلر ترجیح داد ETF های بیت کوین را رد کند و بازار را با بیت کوین کاغذی پر کند. شکست FTX همچنین ممکن است به عدم تایید برای ETF نقطه ای در آینده نزدیک کمک کند.

در همین حال، کریس برنیسک، شریک Placeholder و رئیس سابق ارزهای رمزنگاری شده در ARKinvest، در توییتی نوشت که ترس‌های مربوط به باز شدن GBTC و ETHE بی‌اساس است، که نمونه‌ای از هیستری است.

او باب لوکاس را بازتوییت کرد نوشت که اعتماد از بین نمی رود زیرا یک دستگاه چاپ پول است.

آنها حدود 700 میلیون دلار کارمزد تولید می کنند و سرمایه گذاران نمی توانند جلوی آن را بگیرند. […] آنها می توانند میلیاردها دلار در مقابل این جریان نقدی وام بگیرند.

همچنین، شما غاز را نمی‌کشید تا جنسیس را نجات دهید. آنها دیوار آتش هستند.

در زمان انتشار، به نظر می رسید که سرمایه گذاران بیت کوین با کریس برنیسک موافق بودند. بیت کوین در حالت انتظار و دید باقی می ماند.

BTC USD
قیمت بیت کوین در نمودار 1 روزه حرکت چندانی ندارد. منبع: TradingView


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا