ارزهای دیجیتال

افزایش قیمت بیت کوین به 24 هزار دلار همانطور که گزارش CPI نشان دهنده سرد شدن تورم است

بیت کوین پس از آن افزایش یافت که داده های CPI جولای نشان داد که تورم پس از چندین ماه رکوردشکنی شروع به کاهش کرده است.

مشابه نمونه های قبلی، قیمت بیت کوین نزدیک به 24000 دلار افزایش یافت.

گزارش CPI قیمت بیت کوین را افزایش داد

بر اساس گزارش شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) که اداره کار و آمار ایالات متحده در روز چهارشنبه منتشر کرد، هزینه های مصرف کننده بدون تغییر باقی مانده است و تورم را به 8.5 درصد رسانده است.

پیش از این، تحلیلگران پیش‌بینی می‌کردند که این شاخص که تغییرات قیمت را در طیف گسترده‌ای از محصولات و خدمات تحلیل می‌کند، 0.2 درصد افزایش می‌یابد تا نرخ تورم سالانه 8.7 درصد را نشان دهد.

پس از اینکه اداره آمار کار ایالات متحده داده های خود را در مورد تورم ماه جولای منتشر کرد، ارزش شاخص های میانگین صنعتی داوجونز، نزدک، S&P 500 و NYSE به شدت افزایش یافت. علاوه بر این، ارزش فلزات گرانبها و ارزهای دیجیتال در روز چهارشنبه افزایش یافت. ارزش بیت کوین نزدیک به 4 درصد، طلا 0.35 درصد و نقره 1.43 درصد نسبت به دلار افزایش یافت.

BTC/USD trades close to $24k. Source: TradingView

بر اساس گزارش شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) برای ژوئیه 2022، شاخص قیمت مصرف کننده برای تمام مصرف کنندگان شهری (CPI-U) در ژوئن 1.3 درصد افزایش یافت اما در ژوئیه ثابت ماند. قبل از تعدیل فصلی، شاخص کل اقلام نسبت به 12 ماه گذشته 8.5 درصد افزایش یافت. گزارش تورم می افزاید:

شاخص بنزین در تیرماه 7.7 درصد کاهش یافت و افزایش شاخص غذا و مسکن را جبران کرد و در نتیجه شاخص کل اقلام طی ماه بدون تغییر ماند.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، در مورد ارقام CPI نیز صحبت کرد و گفت که قوانین جدید و تولید داخلی نیمه هادی ها باعث افزایش فعالیت اقتصادی کشور شده است. به گفته بایدن، فقدان نیمه هادی ها منجر به قیمت گذاری بالای خودروها در سال گذشته شد که یک سوم تورم اصلی را تشکیل می داد. “آمریکا با تراشه ها و قانون علم که تلاش های ما را برای ساختن نیمه هادی ها در اینجا در خانه تقویت می کند، پیشتاز است.”

تمرکز به جلسه FOMC در ماه سپتامبر تبدیل می شود

تحلیلگران پیش بینی می کنند که تورم اصلی از 5.9 درصد به 6.1 درصد افزایش یابد و فدرال رزرو را به افزایش بیشتر نرخ بهره در ماه سپتامبر سوق دهد. با این حال، داده‌های CPI نشان می‌دهد که افزایش نرخ‌های اخیر اثر خنک‌کننده‌ای بر اقتصاد دارد.

با این وجود، اقتصاددانان سیتی گروپ افزایش ۷۵ واحد پایه دیگری را پیش‌بینی کردند که ناشی از داده‌های قوی شغلی و رشد سریع‌تر دستمزدها نسبت به پیش‌بینی‌ها بود. اما اگر تورم اصلی بالاتر از حد انتظار باشد، احتمال افزایش 100 واحدی نیز وجود دارد.

بیت کوین

Federal Funds Effective Rate (Source: FRED)

نرخ فعلی CPI 9٪ است و استنلی دراکن میلر، سرمایه گذار، گفت: “تورم هرگز از بالای 5٪ بدون افزایش بودجه فدرال رزرو بالاتر از CPI پایین نیامده است.”

در صورتی که تورم به اوج خود رسیده باشد، فدرال رزرو نیازی به افزایش نرخ بهره در سال جاری نخواهد داشت.

در واکنش به افزایش نرخ های بهره که رشد را کند می کند، سرمایه گذاران نهادی از دارایی های سفته بازانه تر مانند سهام فناوری و ارزهای دیجیتال و به سمت سرمایه گذاری هایی که نسبتاً پایدارتر هستند، مانند اوراق قرضه شرکتی و اوراق خزانه داری ایالات متحده، حرکت کرده اند.

Featured image from Getty Image, charts from FRED and TradingView.com


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا