ارزهای دیجیتال

ارزیابی پروتکل های بلاک چین لایه 1 با عملکرد برتر

فناوری کریپتو در چند سال گذشته پیشرفت‌های باورنکردنی داشته است و اکنون صنعت پروتکل بلاک چین بسیار رقابتی است. از آنجایی که سرعت، مقیاس‌پذیری و مصرف انرژی به دست آمده است، وعده Web3 و رشد اینترنت مبتنی بر بلاک چین شروع به تعریف مجدد امکانات در فناوری کرده است.

با بیت کوین، فناوری بلاک چین برای اولین بار به عنوان یک ابزار مالی برای ایجاد و مدیریت ارزهای دیجیتال معرفی شد. پس از راه اندازی اتریوم، به سرعت به پول قابل برنامه ریزی و قراردادهای هوشمند تبدیل شد. اکنون بلاک چین با هدف مقابله با متمرکز شدن همه پایگاه‌های داده، ذخیره‌سازی و محاسبات برای پشتیبانی از برنامه‌ها و خدمات جدید نوآورانه است.

از آنجایی که صنعت از تمرکز غالب بر محصولات مالی به یک پشته فناوری غیرمتمرکز انقلابی برای Web3 تبدیل می‌شود، تعداد انگشت شماری از معیارهای کلیدی برای مقایسه و ارزیابی رقبای لایه 1 مفید هستند: معامله توان عملیاتی، نهایی شدن، هزینه تراکنش، بهره وری انرژی، و هزینه ذخیره سازی روی زنجیره.

این مقاله مروری بر این معیارها از پروتکل‌های پیشرو ارائه می‌دهد که از مجموعه داده‌های عمومی و داشبوردهای بلادرنگ منبع می‌شوند تا تصویری واضح و مقایسه‌ای از سطحی که این زنجیره‌ها در حال حاضر در آن کار می‌کنند ارائه دهد.

عملیات تراکنش

برای اینکه شبکه های بلاک چین بتوانند کاربران را جذب کنند، باید بتوانند تجربه ای را ارائه دهند که انتظارات کاربران وب امروزی را برآورده کند و این کار را به شیوه ای مقیاس پذیر انجام دهند. این به معنای بارگذاری سریع صفحه وب سایت و برنامه (عملیات خواندن) و نوشتن اطلاعات با سرعت متوسط ​​است. اکثر بلاک چین ها در عملیات خواندن به اندازه کافی خوب عمل می کنند، اما پروتکل های لایه-1 می توانند در مقیاس نوشتن داده های خود به گونه ای مشکل داشته باشند که بتوانند میلیون ها کاربر را در خود جای دهند و همچنان تجربه کاربری خوبی را ارائه دهند.

توان عملیاتی مقیاسی است که مقیاس پذیری یک شبکه را نشان می دهد – توانایی یک بلاک چین برای نوشتن داده ها و وضعیت به روز رسانی برای میلیون ها و میلیاردها کاربر وب و دستگاه های اینترنت اشیا (IoT). به منظور ارائه یک تجربه کاربری رضایت بخش برای کاربران جریان اصلی اینترنت، یک بلاک چین باید بتواند هزاران تراکنش را در ثانیه پردازش کند. فقط سولانا و رایانه اینترنتی سرعت واقعی تراکنش را نشان می‌دهند که این کار را انجام می‌دهد، اگرچه اکثر تراکنش‌های سولانا تراکنش‌های رای توسط اعتباردهندگان است. تراکنش های رای در سایر زنجیره ها وجود ندارد. کاوشگر SolanaFM TPS واقعی Solana را در حدود 381 قرار می دهد. زنجیره های دیگر یا ترافیک مورد نیاز برای نشان دادن توان عملیاتی بالا را ایجاد نکرده اند یا از نظر فنی قادر به دستیابی به توان عملیاتی بالا نیستند.

نهایی شدن

نهایی بودن به میانگین مدت زمانی اطلاق می شود که بین پیشنهاد یک بلوک معتبر جدید حاوی تراکنش ها تا نهایی شدن بلوک و تضمین عدم برگشت یا اصلاح محتوای آن می گذرد. (برای برخی از بلاک چین ها، مانند بیت کوین، تعیین لحظه نهایی شدن فقط می تواند احتمالی باشد.) این معیار همچنین بر تجربه کاربر تأثیر می گذارد، زیرا بعید است کاربران از برنامه هایی استفاده کنند که برای تکمیل یک عملیات به بیش از چند ثانیه نیاز دارند.

1669034193 430 ارزیابی پروتکل های بلاک چین لایه 1 با عملکرد برتر

هزینه های تراکنش

بلاک چین به عنوان یک محصول مالی ریشه دارد که می تواند هزینه های تراکنش بسیار کمتری را نسبت به امور مالی سنتی فراهم کند و می تواند تراکنش ها را سریعتر انجام دهد. هزینه های بالای تراکنش، نحوه استفاده ما از اینترنت و کسب درآمد از محتوا را شکل داده است. با توجه به این هزینه‌ها، سازندگان محتوا و برنامه‌های کاربردی تمایل دارند مدل‌های ارزش تراکنش بزرگ‌تری مانند اشتراک یا خرید انبوه محتوا را ترجیح دهند. هزینه های تراکنش معمولاً به نحوی با ارزش توکن های شبکه مرتبط آنها مرتبط است، بنابراین مقادیر زیر در هفته 14 نوامبر 2022 جاری است.

1669034193 160 ارزیابی پروتکل های بلاک چین لایه 1 با عملکرد برتر

هزینه‌های تراکنش ارزان‌تر می‌تواند از توسعه مدل‌های درآمدی جدید برای وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها، مانند مدل‌های تراکنش‌های خرد مانند انعام پشتیبانی کند. برای ظهور این نوع مدل ها، هزینه های تراکنش بلاک چین باید کسری از میانگین ارزش تراکنش مورد انتظار باشد.

بهره وری انرژی

صنایع در سراسر جهان در حال تلاش برای پایدارتر شدن در برابر تغییرات آب و هوایی هستند. بهره وری انرژی همچنین به یک حوزه اصلی تمرکز در بخش کریپتو تبدیل شده است، جایی که می توان آن را به عنوان معیاری برای سنجش توانایی بلاک چین برای اجرا و به تبع آن مقیاس در نظر گرفت.

1669034193 126 ارزیابی پروتکل های بلاک چین لایه 1 با عملکرد برتر

بهبود کارایی یک بلاک چین نه تنها ردپای کربن پشته فناوری را کاهش می دهد، بلکه هزینه های انرژی مرتبط با پروتکل را نیز کاهش می دهد. شبکه‌هایی که کارآمدتر انرژی هستند و برنامه‌هایی که بر روی آنها ساخته شده‌اند، در بازار رقابتی فزاینده‌ای مزیت خواهند داشت.

هزینه ذخیره سازی در زنجیره

ذخیره سازی روی زنجیره یک چالش دائمی برای بلاک چین ها بوده است، که عموماً در مقیاس بندی برای برآورده کردن نیازهای برنامه های کاربردی مصرف کننده که نیاز به میزبانی داده قابل توجهی دارند، مشکل دارند. این امر بسیاری از توسعه‌دهندگان را وادار کرده است که برای ذخیره‌سازی و فرانت‌اندها به واسطه‌های Web2 تکیه کنند که امنیت، انعطاف‌پذیری و تمرکززدایی را به خطر می‌اندازد.

1669034193 708 ارزیابی پروتکل های بلاک چین لایه 1 با عملکرد برتر

کامپیوتر اینترنتی کمترین و پایدارترین هزینه را برای ذخیره‌سازی داده‌های زنجیره‌ای در میان L1های با عملکرد برتر دارد. «گاز» شکل «چرخه‌ها» را به خود می‌گیرد، با 1 تریلیون چرخه به 1 XDR (معادل 1.31 دلار در زمان نوشتن). توسعه دهندگان ICP را به چرخه هایی برای پرداخت هزینه استفاده از داده تبدیل می کنند، با 1 گیگابایت در ماه که به 329 میلیارد چرخه معادل 0.423 دلار نیاز دارد – معادل 5.07 دلار در هر گیگابایت در سال.

هزینه ذخیره‌سازی داده‌ها در پروتکل‌های L1 معمولاً با ارزش توکن شبکه مرتبط آن‌ها نوسان می‌کند، با افزایش هزینه همراه با ارزش توکن و بالعکس. اجاره سولانا در هر بایت سال 0.00000348 SOL در زمان نگارش مقاله است که به 3477.69 اجاره SOL در هر گیگابایت در سال می رسد. با قیمت فعلی SOL 13.99 دلار، این برابر با نرخ 48652 دلار است.

Cardano در حال حاضر نمی تواند داده های غیر مالی مانند فایل های رسانه ای را ذخیره کند و همه تراکنش ها را به طور دائم ذخیره می کند. برای سادگی، از هزینه محاسباتی مرتبط با پردازش تراکنش صرف نظر می کنیم. با قیمت 0.32 دلار در زمان نگارش مقاله، هزینه ذخیره سازی 1 گیگابایت تراکنش به اندازه هر تراکنش بستگی دارد، با 2 میلیون تراکنش 500 بایتی که هر کدام منجر به 354708 ADA (113506.56 دلار) و 62500 تراکنش 16 کیلوبایتی هر تراکنش معادل 53.8 می شود. ADA (17035.54 دلار) نشان دهنده کمترین هزینه در هر بایت است.

قیمت گاز بهمن حدود 25 نانوآواکس است که 32 بایت آن تقریباً 0005/0 AVAX است. برای سادگی، ما از هزینه های گاز اجرای کد قرارداد هوشمند و تخصیص ذخیره سازی صرف نظر می کنیم و در عوض فقط حداقل هزینه عملیات SSTORE را در نظر می گیریم. این باعث می شود که ذخیره 1 گیگابایت داده حدود 15625 AVAX هزینه داشته باشد. AVAX در زمان نوشتن 13.24 دلار است که به 206875 دلار می رسد.

ازدحام و هزینه بالای اتریوم الهام بخش فشار به سمت کارایی زنجیره ای شده است و همچنان نوار هزینه را تعیین می کند. برای سادگی، ما از هزینه های گاز اجرای کد قرارداد هوشمند و تخصیص ذخیره سازی صرف نظر می کنیم و در عوض فقط حداقل هزینه عملیات SSTORE را در نظر می گیریم. شبکه برای انجام عملیات SSTORE روی 32 بایت داده، 20 هزار واحد گاز مصرف می کند. با توسعه، 625 میلیارد واحد گاز برای 1 گیگابایت داده هزینه دارد. با میانگین هزینه گاز 20.23 Gwei در زمان نگارش، که به 12.64375T Gwei یا 12643.75 ETH می رسد. با قیمت ETH 1225.46 دلار در زمان نگارش، این برابر با 15494409 دلار است.

نتیجه

از آنجایی که صنعت بلاک چین به یک پشته فناوری نسل بعدی تبدیل می شود که قادر به بازگشایی اینترنت مصرف کننده است، تنها تعداد معدودی از پلتفرم ها دارای مشخصات فنی لازم برای ارائه تجربیات کاربر مورد انتظار اکثر کاربران اینترنت هستند.

شبکه‌های لایه 1 با عملکرد برتر، توسعه برنامه‌ها و سرویس‌هایی را که امکان‌پذیر نیست، از جمله عملکرد انقلابی در حوزه‌های امنیت، تراکنش‌های خرد و مالکیت غیرمتمرکز داده‌ها و برنامه‌ها را امکان‌پذیر می‌سازد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا