ارزهای دیجیتال

ارتباطات بین بلاک چینی: کلید پذیرش انبوه بلاک چین

قد بلاک چین به طور تصاعدی در حال رشد است. پیش‌بینی می‌شود که تا سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ هزینه‌های کسب‌وکار در بلاک چین به ۱۱.۷ میلیارد دلار برسد و یکی از عوامل اصلی این امر، افزایش اهمیت یکپارچگی داده‌ها، امنیت، عدم تمرکز و قابلیت اطمینان در عملیات است. همانطور که کسب و کارها و افراد بیشتری نسبت به پتانسیل تحول آفرین بلاک چین آگاه می شوند، بدون شک گفته می شود که به نقاط عطف جدیدی می رسد.

شرکت‌های وب ۳.۰ نوآوری‌ها را در فضای کریپتو پیشرو کرده‌اند و بلاک چین را در قلب فرآیندهای تجاری سازمان‌ها رشد می‌دهند و ارزش قابل توجهی را در راه‌حل‌های سازمانی می‌افزایند. چندین اکوسیستم و برنامه های کاربردی DLT برای رفع نیازهای خاص صنایع و ارائه راه حل هایی برای طیف وسیعی از موارد استفاده پدید آمده اند.

با وجود این، بلاک چین هنوز شاهد پذیرش گسترده نیست.

بخشی از این پذیرش کند را می‌توان به ویژگی‌های ذاتی این فناوری نسبت داد: این که به تدریج تا 8 تا 10 درصد قبل از انفجار در استفاده رخ می‌دهد. با این حال، دلیل اصلی این توقف را می توان به این واقعیت نسبت داد که بلاک چین ها و dApp ها توانایی اتصال، انتقال داده و تعامل با زنجیره های دیگر را ندارند. این به عنوان “تعامل پذیری” شناخته می شود.

قابلیت همکاری: نقطه اوج پذیرش انبوه

بلاک چین ها، همانطور که امروزه وجود دارند، اکوسیستم هایی مستقل هستند. هر زنجیره مستقل است، مجموعه ای از کدهای خاص خود را دارد و توسط بلاک چین دیگر به راحتی قابل خواندن نیست.

در عمل، این بدان معناست که ویژگی‌ها و مزایای بلاک‌چین A در دسترس کاربرانی است که اکوسیستم زنجیره A را قفل می‌کنند. کاربران نمی توانند به داده های خود (مانند دارایی ها، دارایی ها، فایل ها و ارزش) در هیچ زنجیره دیگری دسترسی داشته باشند.

این امر نه تنها می تواند باعث متمرکز شدن دسترسی و کنترل در یک بلاک چین خاص شود، بلکه کاربر را از مزایایی که بلاک چین دیگری ممکن است ارائه دهد محروم کند.

و به همین دلیل است که قابلیت همکاری اهمیت دارد. این به یک بلاک چین اجازه می دهد تا ارتباط برقرار کند، داده ها را از بلاک چین دیگر بخواند و اطلاعات را به اشتراک بگذارد.

شرکت ها در هر تراکنش معینی نیازهای مختلفی دارند که نیاز به شبکه های متعددی دارد که به صورت پشت سر هم با یکدیگر کار کنند. همانطور که گزارش بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد، نیاز فوری به قابلیت همکاری بلاک چین در زمینه عملیات تجاری و دیجیتالی کردن تجارت و تجارت الکترونیک وجود دارد.

به‌ویژه در حوزه مالی غیرمتمرکز، داشتن فرصت‌هایی برای دسترسی به ارزش در زنجیره‌ها می‌تواند امکان استفاده کافی از استخرهای نقدینگی را فراهم کند. به عنوان مثال پروتکل های زنجیره ای متقابل مانند Konstellation را در نظر بگیرید، که هدف آنها اتصال موثر وجوه در زنجیره ها است.

در مجموع، ارتباطات بین بلاک چین (IBC) به زنجیره‌ها و برنامه‌های کاربردی زنجیره‌ای در سراسر شبکه‌ها اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به ادغام یک به یک و هزینه‌های گران، به طور ایمن با یکدیگر همکاری کنند. قابلیت همکاری اجازه می‌دهد تا از بهترین‌های دنیا بر اساس افق‌های کاربردی استفاده کند و به بلاک چین کمک کند تا پتانسیل واقعی خود را درآورد.

به سوی آینده ای مشارکتی و به هم پیوسته

در تلاش برای از بین بردن شکاف بین بلاک چین‌های مختلف، تعداد فزاینده‌ای از ابتکارات قابلیت همکاری مانند Polkadot و Cosmos ظهور کرده‌اند. آن‌ها می‌خواهند اتصال شبکه‌ها را آسان‌تر کنند و اطمینان حاصل کنند که تمرکززدایی به طور کامل محقق می‌شود.

IBC می تواند استفاده مستقیم از دارایی های قفل شده در یک شبکه در شبکه دیگر را بدون آسیب رساندن به چشم انداز اقتصادی یکدیگر در صنایعی مانند DeFi فعال کند.

در این راستا، Konstellation با هدف قوی وارد حلقه DeFi شده است: اجازه دادن به نقدینگی زنجیره‌ای متقابل در بخش بازار سرمایه.

هدف این پروژه افزایش قابلیت ترکیب‌بندی بازارهای DeFi، دسترسی بیشتر به دارایی‌های کریپتو و روان‌تر کردن انتقال دارایی‌ها بین زنجیره‌ها است. پلتفرم آنها بخش های تکه تکه شده صنعت بلاک چین را متحد می کند، خواه NFT ها، نقدینگی ارزهای دیجیتال یا سایر دارایی های رمزنگاری شده باشد.
✨شبکه KONSTELLATION یک پروتکل بلاک چین است، بر اساس Cosmos Network SDK ساخته شده است و زیرساختی جهانی برای آینده بازارهای سرمایه غیرمتمرکز ایجاد می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا