ارزهای دیجیتال

آینده محتوا: چگونه وب 3.0 رویکرد به اقتصاد خالق را متحول می کند

بیش از 50 میلیون نفر در سراسر جهان خود را خالق نوعی محتوا می دانند. اقتصاد خالق محتوا یک بازار به سرعت در حال توسعه است که رشد تصاعدی را تجربه می کند. اندازه فعلی آن کمی بیش از 100 میلیارد دلار تخمین زده می شود که نشان دهنده افزایش 8 برابری سال به سال است. این بخش اقتصادی جدید به رویکردها و ابزارهای جدیدی نیاز دارد، زیرا پلتفرم های شرکت های بزرگ قدرت زیادی بر محتوای سازندگان اعمال می کنند و وب سایت ها و وبلاگ های شخصی دسترسی محدودی دارند.

مشکل وب 2.0

در وضعیت فعلی اینترنت، که به عنوان وب 2.0 شناخته می شود، محتوا در سرور یا رایانه خاصی ذخیره می شود و از طریق یک آدرس وب شناخته شده به عنوان URL یا Uniform Resource Locator قابل دسترسی است که مکان آن را در یک شبکه کامپیوتری و مکانیزمی برای آن مشخص می کند. بازیابی آن این بدان معناست که صاحب رایانه یا سروری که محتوا در آن ذخیره می شود، کنترل کاملی بر دسترسی و نحوه دسترسی به آن دارد و می تواند در هر زمان دسترسی را محدود کند یا حتی محتوا را حذف کند.

در حال حاضر، اگر سازندگان محتوای ویدئویی، عکس‌ها یا وبلاگ‌ها بخواهند مطالب خود را به جهان عرضه کنند، چاره‌ای جز انتشار آن در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی بزرگ مانند YouTube Alphabet، Facebook و Instagram متا، TikTok، Pinterest، ندارند. Tumblr، Snapchat و مواردی از این دست. در حالی که این امکان دسترسی به مخاطبان بزرگ را فراهم می کند، این مزیت با اشکالات عمده ای همراه است.

این به این دلیل است که همه محتوا بر روی سرورهای مرکزی این شرکت‌های فناوری بزرگ ذخیره و میزبانی می‌شود، که این غول‌های شرکتی کنترل کاملی بر روی آن‌ها دارند و سازندگان باید قدرت زیادی بر محتوای خود برای قرار دادن آن در آنجا رها کنند. این غول‌های رسانه‌های اجتماعی در هر زمان و به صلاحدید خود می‌توانند هر محتوایی را که دوست ندارند مسدود کنند یا توانایی کسب درآمد از آن را از سازندگان سلب کنند. پلتفرم هیچ تعهد قانونی در قبال سازندگان ندارد، بنابراین سازندگان حق مطالبه خسارت را ندارند. تمام درآمد حاصل از محتوای سازندگان توسط شبکه جمع‌آوری و توزیع می‌شود و سازندگان هیچ نظری در مورد سهمی که دریافت خواهند کرد ندارند. این نابرابری از نظر قدرت و درآمد، تولیدکنندگان محتوا را در یک نقطه ضعف بزرگ قرار می دهد.

آیا وب 3.0 می تواند پاسخگو باشد؟

پاسخ به این معما ممکن است تکرار سوم اینترنت باشد: وب 3.0

وب 3.0 یک مرحله کاملاً جدید از توسعه اینترنت را نشان می دهد که در آن کار با محتوای وب به روشی کاملاً متفاوت سازماندهی می شود. این مبتنی بر تمرکززدایی محتوا با ذخیره داده‌ها نه تنها در یک سرور مرکزی، بلکه توزیع آن در بین بسیاری از رایانه‌ها یا گره‌ها در یک شبکه P2P (همتا به همتا) با کمک فناوری بلاک چین است. به این ترتیب، محتوا دیگر در مراکز داده شرکت‌های بزرگ گروگان گرفته نمی‌شود و شرکت‌های بزرگ و مقامات دولتی توانایی خود را برای دیکته کردن یا نحوه استفاده از آن از دست می‌دهند.

وب 3.0 از نظر فناوری انحصار پلتفرم های وب 2.0 را از بین می برد و مالکیت محتوا را به خود سازندگان برمی گرداند. این به طور اساسی روش تولید و مدیریت محتوای خود را تغییر می دهد و در عین حال فرصت های بهتری برای سود بردن از کار خود برای آنها فراهم می کند.

حرکت به سوی آینده

در حالی که پلتفرم‌های وب 2.0 ارزش تجاری خود را نشان داده‌اند، معایب آنها به طور فزاینده‌ای آشکار می‌شوند. ارائه محتوا از طریق پلتفرم‌های مبتنی بر وب 3.0 می‌تواند پاسخی ایده‌آل برای مشکلاتی باشد که سازندگان در حال حاضر هنگام برخورد با شرکت‌های بدون چهره با آن مواجه هستند. این امر به ویژه در مورد سازندگان محتوای ویدیویی صادق است، که ممکن است آثارشان به طور خودسرانه سانسور، محدود یا غیرفعال شود.

یکی از این راه حل ها، برنامه جدیدی به نام FavorTube است که یک پلتفرم پخش رسانه وب 3.0 است که پخش ویدیوی HD در زمان واقعی، درجه مصرف کننده و خدمات کامل چرخه عمر را برای ایجاد محتوا ارائه می دهد. سازندگان محتوا، مصرف‌کنندگان و طرفداران را در یک پلتفرم غیرمتمرکز که شفاف، منصفانه و ضد سانسور است، به هم متصل می‌کند، جایی که همه کاربران از آن سود می‌برند.

با FavorTube، سازندگان محتوا ویدیوها را تولید و آپلود می کنند و زمانی که مصرف کنندگان در کانال ها یا محتوای آنها مشترک می شوند، درآمد کسب می کنند. درآمد حاصل از بازدیدهای مشتریان از تبلیغات در پلتفرم به طور خودکار بین سازندگان، پلتفرم و بینندگان از طریق قراردادهای هوشمند توزیع می شود. چندین اشکال NFT (عضویت دائمی، تامین مالی جمعی) را می توان با یک کلیک صادر کرد و درآمد حاصل از کانال ها یا محتوا به طور خودکار بین دارندگان NTF توزیع می شود. دسترسی به محتوا در شبکه P2P مجاز است که از حقوق و منافع ویدیوهای تجاری محافظت می کند. حسابرسان DAO (سازمان خودمختار غیرمتمرکز) به طور تصادفی از جامعه FavorTube بر محتوا نظارت می کنند و می توانند مطالبی را که نامناسب تلقی می شوند ممنوع کنند.

فاور تیوب از پشته پروتکل خود به نام FavorX به عنوان ذخیره سازی غیرمتمرکز و لایه زیرین توزیع محتوا استفاده می کند. در حالی که برخی از پروژه‌ها قبلاً اکتشاف نظری و تحقیق و توسعه فناوری را در این زمینه انجام داده‌اند، FavorTube اولین پلتفرم استریم رسانه‌ای است که تمرکززدایی کامل را برای ذخیره‌سازی فایل، توزیع محتوا، بازیابی داده‌ها و تراکنش‌های خرید پیاده‌سازی می‌کند. برنامه های دسکتاپ و موبایل خارج از جعبه آن به طور مستقیم از طریق شبکه های P2P به بلاک چین در پایانه های تلفن همراه متصل می شوند که عملکرد آنها با گسترش مقیاس شبکه افزایش می یابد. FavorTube همچنین اولین پروژه کاربردی کاملاً غیرمتمرکز است که از استفاده از پایانه‌های تلفن همراه که مستقیماً بدون دروازه‌ها وصل شده‌اند در یک پلتفرم پخش ضد سانسور و در دسترس جهانی پشتیبانی می‌کند.

FavorTube مفاهیم اساسی پلتفرم‌های Web 2.0 مشابه را در نظر می‌گیرد، اما شیوه‌های انحصاری را که برای ایجاد سود اضافی استفاده می‌کنند کنار می‌گذارد، بنابراین با استفاده از ویژگی‌های مالی غیرمتمرکز بلاک چین، یک مدل کسب‌وکار جدید برای تولید محتوا و توزیع درآمد ایجاد می‌کند. قابلیت‌های ذخیره‌سازی و توزیع محتوای غیرمتمرکز آن، رابطه قدرت بین تولیدکنندگان محتوا، مصرف‌کنندگان و پلت‌فرم‌های نمایش محتوا را برای اجرای ایده‌ی اساسی در پشت وب 3.0 تغییر می‌دهد – اینکه داده‌ها متعلق به کاربران است.

این نشان دهنده یک جهش چند بعدی نسبت به پلتفرم های ایجاد محتوای وب 2.0 از پایه فنی تا مدل کسب و کار است و به سازندگان و مصرف کنندگان محتوا یک پلت فرم برنامه کاربردی ضد سانسور، با بازده بالا و به طور مستقل در حال رشد را ارائه می دهد. اولین پروژه کاربردی بلاک چین برای بهره برداری از ارزش تجاری وب 3.0.

همانطور که وب 3.0 توسعه می یابد، شکی نیست که پروژه های دیگر ظهور خواهند کرد و ردپای این پروژه پیشگامانه را دنبال خواهند کرد، زیرا سازندگان محتوا به طور فزاینده ای به دنبال پلتفرم های جدیدی هستند که بتوانند آزادانه و منصفانه کار خود را به نمایش بگذارند و از آن سود ببرند. – نظارت فعلی بر شرکت های برادر بزرگ.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا