ارزهای دیجیتال

آیا چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل بایننس، مقصر سقوط FTX است؟

در عرض یک هفته، FTX از دومین صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال از نظر حجم معاملات به ورشکستگی تبدیل شد. این حرکت سریع از «خوب» به «آب داغ» نشان داد که چقدر اوضاع در بازار کریپتو نامطمئن است. از زمانی که این اتفاق افتاد، زمانی که شرکت‌کنندگان در فضا به دنبال کسی هستند که مقصر باشند، انگشت اشاره‌ای صورت گرفته است و برخی از آن انگشت‌ها به سمت چانگ‌پنگ ژائو نشانه رفته‌اند.

آیا CZ علت است؟

بانکی که در صرافی کریپتو FTX اجرا می‌شود، در واقع زمانی شروع شده بود که مدیر عامل بایننس Changpeng “CZ” Zhao اعلام کرد که صرافی قصد دارد دارایی‌های FTT خود را بفروشد. آنچه در پی خواهد آمد یک ترن هوایی چند روزه بود که با تشکیل پرونده ورشکستگی از طرف FTX خاتمه می یافت. اما این سوال باقی می ماند که آیا CZ واقعاً باعث این امر شده است؟

در نگاه اول، به نظر می رسد که CZ واقعاً قصد داشته است که یک بانک را در FTX راه اندازی کند، به خصوص با توجه به گوشت عمومی توییتر آنها. با این حال، با پیشرفت‌های اخیر، تنها چیزی که می‌توان از راه دور درست باشد این است که CZ یک فروپاشی اجتناب‌ناپذیر را تسریع کرده است.

با حفره حدود 9 میلیارد دلاری، دیر یا زود مشکلاتی با این شرکت وجود داشت. به این واقعیت اضافه کنید که قبلاً پرچم‌های قرمزی مانند سم بنکمن-فرید وجود داشت که تلاش می‌کرد پول بیشتری برای صرافی جمع‌آوری کند و پول‌های خونریزی آلامدا، قالب قبلاً ریخته شده بود.

در مورد CZ، تصمیم برای فروش توکن های FTT همیشه یک شمشیر دو لبه بود. بله، مدیر عامل می توانست بی سر و صدا توکن ها را بفروشد، اما در نهایت این توکن ها علنی می شد و بایننس متهم می شد که مخفیانه در خرده فروشی ها دامپینگ می کند. گزینه دوم، که فروش آشکار توکن ها بود، تنها آخرین میخ در تابوت برای یک FTX در حال مرگ بود. این یک وضعیت باخت و باخت بود.

FTX هیچ لطفی نمی کند

مدیر عامل تازه منصوب شده FTX، جان ری سوم، قبلاً سر کار رفته است و یافته‌ها فاجعه‌بار نبوده است. ری، که در اوایل دهه 2000 به معامله گر انرژی انرون کمک کرده بود تا ورشکستگی را پشت سر بگذارد، ادامه داد که هرگز چیزی مانند FTX را در حرفه خود ندیده است. سطح بی کفایتی در صرافی ارزهای دیجیتال ظاهراً وکیل وال استریت را چنان شوکه کرد که او آن را “بی سابقه” برچسب گذاری کرد.

همانطور که اطلاعات بیشتری در مورد FTX به دست می‌آید، سخت نیست که بفهمیم چرا ری چنین می‌گوید. از خرید خانه برای کارمندان FTX گرفته تا مدیرانی که میلیاردها دلار وام شخصی از Alameda Research می گیرند، نحوه اداره FTX چیزی جز یک شرکت کلاهبردار نیست.

در حال حاضر، طبق گزارش ها، بیش از 1 میلیون طلبکار وجود دارد که نتوانسته اند وجوه خود را از FTX دریافت کنند. میلیاردها دلار در هیچ کجا یافت نمی شود زیرا صرافی وارد حالت ورشکستگی کامل می شود. همچنین اعتماد به بازار کریپتو را به شدت کاهش داده است. در حال حاضر با تلاش سرمایه گذاران برای قرار دادن سکه های خود در سردخانه، خودسرپرستی بیش از هر زمان دیگری محبوب شده است.

Featured image from Bloomberg, chart from TradingView.com

دنبال کردن بهترین Owie در توییتر برای بینش های بازار، به روز رسانی ها، و گاه به گاه توییت های خنده دار…


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا