ارزهای دیجیتال

آیا دیفای مرده است؟ توکن ها تقریباً 80 درصد ارزش خود را خراب می کنند

فضای غیرمتمرکز مالی (DeFi) در چند ماه گذشته تحت فشار مجدد قرار گرفته است. داده های DeFi Llama نشان می دهد که TVL قفل شده در DeFi از 250 میلیارد دلار به شدت کاهش یافته است.

فضای غیرمتمرکز مالی (DeFi) در چند ماه گذشته تحت فشار مجدد قرار گرفته است. داده های DeFi Llama نشان می دهد که TVL قفل شده در DeFi از 250 میلیارد دلار به 70 میلیارد دلار کاهش یافته است و بیشتر توکن های DeFi نزدیک به 80٪ از ارزش خود را کاهش می دهند. این باعث نگرانی جدی شده است که DeFi ممکن است مسیر خود را طی کرده باشد و احتمالاً در آخرین مراحل خود قرار دارد.

چالش های پیش روی اکوسیستم DeFi به خوبی مستند شده است. با این حال، فروپاشی چندین پروژه DeFi این ایده را تقویت کرده است که DeFi، حداقل در شکل فعلی آن، شکسته شده است.

دفای و مشکلات آن

برنامه‌ها و پروتکل‌های غیرمتمرکز ایجاد شده در فناوری بلاک چین، تراکنش‌های باز، غیرقابل اعتماد و همتا به همتا را تسهیل می‌کنند. هدف اصلی اکوسیستم DeFi ارائه خدمات وام و استقراض بدون مجوز به کاربران و دسترسی به راه حل های بهینه بازده است.

در حالی که پذیرش DeFi با افزایش چشمگیر اولیه همراه بود، با جذب کاربران به سمت محصولات و خدمات مالی مبتنی بر بلاک چین، با مشکلاتی همراه بود. اولین و برجسته ترین آنها هزینه های بالای تراکنش است. اکثر پروژه های DeFi بر اساس بلاک چین اتریوم هستند. پیامد این افزایش قابل توجه کارمزد تراکنش ها به دلیل ازدحام در شبکه است، با تلاش کاربران برای دسترسی به برنامه های مختلف DeFi در پلت فرم.

اکوسیستم DeFi نیز مشکل نقدینگی دارد که منجر به بازار ناکارآمد می شود. DeFi مدل‌های مختلفی را برای رسیدگی به مسئله نقدینگی اتخاذ کرده است، مانند استخرهای نقدینگی که کاربران را تشویق می‌کند دارایی‌های خود را سپرده گذاری کنند و پاداش کسب کنند. با این حال، این رویکرد دارای محدودیت‌هایی است، خطرناک است، و به دارندگان توکن وابسته است که ممکن است به نفع پروتکل عمل کنند یا نکنند.

مشکل دیگر قابلیت همکاری است. شبکه‌های بلاک چین از نظر طراحی متفاوت هستند و هر کدام کنترل‌های دسترسی، پروتکل‌های اجماع، طرح‌ها و تعاریف دارایی متفاوتی را ارائه می‌دهند. با این حال، این قابلیت ها به صورت مجزا وجود دارند و انتقال ارزش از یک بلاکچین به زنجیره دیگر را برای کاربران دشوار می کند.

علاوه بر این، ظهور انواع کلاهبرداری به دلیل مقررات سست و فروپاشی Terra نیز تأثیر منفی قابل توجهی بر اکوسیستم DeFi گذاشته است.

DeFi هنوز هم می تواند بازیابی شود

با این حال، کارشناسان معتقدند که DeFi را می توان با اقدامات ساده و در عین حال تعیین کننده احیا کرد.

قابلیت استفاده بهبود یافته

DeFi دارای یک فرآیند نصب و رابط کاربری پیچیده است. علاوه بر این، ویژگی های staking مراحل گیج کننده ای دارد که می تواند حتی کاربران با تجربه را تحت تأثیر قرار دهد. تجارب کاربر با اکثر پلتفرم‌ها اغلب پایین‌تر است و یک سیستم بهتر برای آموزش کاربران و تجربه کاربرپسندتر می‌تواند بسیار سودمند باشد.

امنیت

اکوسیستم دی‌فای با هک‌های متعددی که باعث تخلیه نقدینگی از پروتکل‌ها شده‌اند، سهم مناسبی از مشکلات امنیتی داشته است. کارشناسان احساس می کنند سطح بالاتری از امنیت موجودات مخرب و سوء استفاده های پروتکل برای رونق دوباره فضای DeFi ضروری است.

بر اساس پایگاه داده حملات سایبری REKT، پروتکل های DeFi در مجموع 4.75 میلیارد دلار به دلیل کلاهبرداری، هک و سوء استفاده از دست داده اند. از 4.75 میلیارد دلار از دست رفته، تنها یک میلیارد دلار بازگردانده شد. تنها 21 درصد از کل وجوه از دست رفته به دلیل حملات سایبری بازیابی شده است. امروزه پایگاه داده REKT گزارش هایی از 2782 حمله دارد

کل وجوه از دست رفته به دلیل هک های DeFi از سال 2012

مقررات

یکی از حیاتی ترین مراحل، شفافیت مقرراتی است. بله، DeFi همه چیز در مورد آزادی از مقرراتی است که امور مالی متمرکز را مختل می کند.

یک کپی از قانون حمایت از مصرف کننده کالاهای دیجیتال (DCCPA) که هنوز در حال پیشرفت است، که چگونگی تنظیم صنعت کریپتو توسط کمیسیون معاملات آتی کالاها را تشریح می کند، امروز در گیت هاب آپلود شد.

به نظر می رسد آخرین پیش نویس، زبانی را که تصور می شود برای DeFi مضر است، کاهش می دهد – دسته ای از راه حل های مبتنی بر بلاک چین که هدف آن بهبود امور مالی با جایگزینی واسطه های مرکزی با کد نرم افزاری است.

این کالاهای دیجیتال، کارگزاران، متولیان، فروشندگان و پلتفرم‌ها را مشخص می‌کند. همچنین در این سند قوانین و اصول اصلی وجود دارد که برای بازیکنان در حوزه کالاهای دیجیتال اعمال می شود.

شتاب دهنده استارت آپ Web3 Alliance DAO لایحه DCCPA را تحقیر کرد و گفت: “این لایحه واسطه انسانی را وادار می کند و پروژه ها را مجبور می کند تا تمرکززدایی را قربانی کنند.”

خلاصه آیا دیفای مرده است؟

پس آیا دیفای در حال مرگ است؟ نه. در حالی که ممکن است کمی بحران را پشت سر بگذارد، جامعه می تواند اقداماتی را برای بازگرداندن اعتماد به فضا انجام دهد. پرداختن به مسائل برجسته در اکوسیستم DeFi برای بازگرداندن اعتماد کاربران به اکوسیستم DeFi حیاتی است.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا