ارزهای دیجیتال

آیا خروج سلسیوس باعث فروپاشی Terra/LUNA شد؟ ادعا و پاسخ

آیا درجه سانتیگراد باعث ایجاد دومینو شد؟ تقریبا یک ماه پیش، The Block Crypto گزارش داد که سلسیوس حداقل 500 میلیون دلار از پروتکل Anchor قبل از فروپاشی برداشت کرده است. دو هفته پیش، شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین نانسن، درجه سانتیگراد را در میان هفت کیف پول بزرگی که ظاهراً باعث اجرای بانک در Anchor شده بودند، شناسایی کرد. اخیراً سلسیوس پاسخ داده است.

آیا این توضیحی برای فروپاشی Terra/LUNA است؟ آیا کل این وضعیت یک حمله عمدی نبود؟ آیا در عوض نیروهای طبیعی بازار مسئول بودند؟ برآورد این است که 75٪ از کل UST موجود در پروتکل Anchor قفل شده است، سرویسی که بازده مشکوکی بالای 19.5٪ را ارائه می دهد. این عدد یکی از عوامل اصلی موفقیت UST و LUNA بود. منطقی است که خونریزی از آنجا شروع شده باشد.

بر اساس این نظریه، همه اینها چگونه اتفاق افتاد؟ بیایید حقایق و توضیحات ارائه شده توسط همه طرف های درگیر را بررسی کنیم.

نانسن درجه سانتیگراد را شناسایی می کند

وقتی سقوط Terra/LUNA اتفاق افتاد، حمله عمدی به آسیب‌پذیری درک شده اولین و اصلی‌ترین نظریه بود. با توجه به نانسنپزشکی قانونی روی زنجیره: رمزگشایی TerraUSD De-pegگزارش، «این مطالعه زنجیره‌ای، روایت یک «مهاجم» یا «هکر» را رد می‌کند که برای بی‌ثبات کردن UST تلاش می‌کند.» پس چطور شد؟ خوب، نیروهای طبیعی بازار، استیبل کوین الگوریتمی ضعیف طراحی شده را کشف کردند. بازگشت به نانسن:

«تحلیل ما از داده‌های زنجیره‌ای برای ابهام‌زدایی از آنچه قبل و در خلال UST de-peg رخ داده استفاده کرد. از طریق بررسی فعالیت‌های زنجیره‌ای، متوجه شدیم که تعداد کمی از کیف‌پول‌ها و احتمالاً تعداد کمتری از نهادهای پشت این کیف پول‌ها منجر به عدم تعادل در پروتکل‌های نقدینگی Curve شده است که برابری بین UST و سایر استیبل کوین‌ها را تنظیم می‌کند.

یکی از آن کیف ها متعلق به سلسیوس بود. آیا آنها می دانستند که یک فروپاشی در راه است؟ یا فقط ابتدا به یک موقعیت خطرناک واکنش نشان دادند؟

UST price chart on Coinbase | Source: UST/USD on TradingView.com

توضیح درجه سانتیگراد همه چیز را در چشم انداز قرار می دهد

فروپاشی Terra/LUNA در 9 می آغاز شد. دو روز بعد، سلسیوس این پیام رمزآلود را در توییتر منتشر کرد: «به عنوان بخشی از مسئولیت ما برای خدمت به جامعه، شبکه سلسیوس چارچوب‌های مدیریت ریسک قوی را برای اطمینان از ایمنی و امنیت دارایی‌ها در پلتفرم خود اجرا کرده و از آن پیروی می‌کند. تمام وجوه کاربران امن است. ما همچنان طبق معمول برای تجارت باز هستیم.»

درجه سانتیگراد یعنی چه؟ شرایط آنها را مجبور کرد که خودشان را توضیح دهند. در مقاله «جستجو برای منبع TerraUSD Crypto Bank Run ادامه داردوال استریت ژورنال آنها را اینطور تفسیر می کند:

«سلسیوس گفت که گروه مدیریت ریسک آن «تغییراتی در ثبات» پلتفرم را تشخیص داده است که باعث شده تنها به خاطر محافظت از پول مشتریانش، دارایی‌هایش را حذف کند. این شرکت گفت که از بی ثباتی سودی نبرده است.

همچنین تأیید می کند که یکی از مدل های کسب و کار سلسیوس این بود که به سادگی سپرده های مشتریان خود را بپذیرد، وجوه را در Anchor با بازده 19.5 درصد قفل کند، بازدهی 14 درصدی را به مشتریان خود ارائه دهد و تفاوت را به جیب بزند. با این حال، «برای سرمایه گذاران مشخص نبود که پول آنها در یک حساب درجه سانتیگراد ممکن است در پلت فرم Anchor سرمایه گذاری شده باشد. سلسیوس، وویجر و سایرین در این صنعت معمولا طرف مقابل خود را افشا نمی کنند.

این پول از کجا آمده است؟

مقاله وال استریت ژورنال عمیق تر از فروپاشی Terra/LUNA بود. به طور کلی یک ذره بین به سمت DeFi نشانه رفت.

در DeFi، درک اینکه چه کسی برای وام ها پول فراهم می کند، پول در کجا جریان می یابد یا چقدر آسان است که باعث سقوط ارز شود، آسان نیست. این یکی از دلایلی است که تنظیم کننده ها در مورد تأثیر DeFi بر سرمایه گذاران و سیستم مالی گسترده تر نگران هستند.

به عنوان نمونه ای از آن، بررسی کنید توضیح Block Crypto اینکه چگونه سلسیوس پول خود را در سکوی لنگر قرار داد. ظاهراً انجام همه اینها به جای خرید مستقیم UST چیزی است که شرکت را نجات داده است:

فرآیند واریز وجوه به پروتکل انکر پیچیده بود. ایگامبردیف توضیح داد که شامل اولین شرط بندی ETH با استفاده از Lido برای دریافت Staked ETH (stETH) بود. سپس ارسال stETH به Anchor vault در اتریوم به منظور ضرب و ارسال bETH (نماینده رمزی stETH) به Wormhole، یک پل رمزنگاری. ضرب کردن bETH در Terra با استفاده از Wormhole. قبل از اینکه در نهایت beTH را به پروتکل Anchor سپرده شود.

ما به سلسیوس حق پاسخ دادیم. مدیر عامل سوان بیت کوین گفت: فقط منصفانه است که این موضوع را با انتقاد کوری کلیپستن از این سرویس پایان دهیم:

“این به عنوان یک حساب پس انداز بهتر به بازار عرضه می شود و اینطور نیست. کاری که شما واقعاً انجام می دهید این است که شما یک وام دهنده بدون تضمین هستید. آنها در حال جمع‌آوری وام‌های خرده‌فروشی و سرمایه‌گذاری آن‌ها در فعالیت‌هایی هستند که به‌اندازه تنظیم‌شده هستند.»

با تمام اطلاعات این مقاله آنچه را که می خواهید انجام دهید. به علاوه، خودتان تحقیق کنید.

Featured Image de Bradyn Trollip en Unsplash  | Charts by TradingView


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا