ارزهای دیجیتال

آخرین گزارش حاکی از افزایش 30 درصدی Cryptojacking در طول رکود Crypto

صنعت کریپتو مملو از عوامل مخرب مختلف است که کاربران ناآگاه، به ویژه مهاجمان کریپ‌جک را شکار می‌کنند. بسیاری از هک ها و سوء استفاده ها در این صنعت رخ می دهد که شرکت های رمزنگاری و سرمایه گذاران فردی را هدف قرار می دهند.

بر اساس داده‌ها، کلاهبرداری‌ها و سوء استفاده‌های رمزنگاری در سال 2022 از ژانویه تا ژوئن به 10.3 میلیون دلار رسید. این نشان می دهد که صنعت برای فعالیت بدون احتیاط ایمن نیست.

مجرمان سایبری جدای از سوء استفاده از صرافی ها و شبکه ها، افراد را از طریق سرقت رمزارز نیز هدف قرار می دهند. این حمله هدفمند به منابع رایانه شخصی برای استخراج کریپتو بدون اجازه بود.

در cryptojacking، بازیگر شرور کامپیوتر را از طریق حفره‌های هدف در برنامه‌های افزودنی و مرورگرها با بدافزار استخراج آلوده می‌کند. این تاکتیک ممکن است نامطلوب به نظر برسد، اما گزارش‌های اخیر نشان داده است که در سال 2022، حتی با وجود شکست بازار کریپتو، 30 درصد افزایش یافته است.

روند صعودی بازار ارزهای دیجیتال در نمودار روز | منبع: Crypto Total Market Cap در TradingView.com

این گزارش از به‌روزرسانی تهدیدات سایبری اواسط سال SonicWall منتشر شده است. بر اساس گزارش این شرکت امنیت سایبری، حجم این اکسپلویت ها نسبت به رقم آن در نیمه اول سال 2021، 66.7 میلیون دلار افزایش یافته است.

عوامل افزایش کلاهبرداری های رمزنگاری شده

طبق گزارش شرکت، یکی از عواملی که در افزایش کریپ‌جکینگ نقش داشته، آسیب‌پذیری Log4j بوده است. این نقص در دسامبر 2021 کشف شد و بر یک ابزار لاگ مبتنی بر جاوا در کتابخانه منبع باز آپاچی تأثیر گذاشت. با این آسیب پذیری، هکرها می توانند به سرعت از راه دور به یک سیستم دسترسی پیدا کرده و به اهداف خود حمله کنند.

عامل دیگری که منجر به این افزایش می شود این است که انجام سرقت رمزنگاری آسان تر است. این روش حمله در مقایسه با باج افزار خطرناک نیست زیرا قربانی باید درگیر باشد تا بتواند باج را بپردازد. در cryptojacking، هدف هرگز متوجه نخواهد شد که شبکه یا رایانه مورد حمله قرار گرفته است.

Cryptojacking و بخش مالی

از این داده ها، آشکار است که همه افراد فعال در بخش مالی در معرض خطر هستند. مردم بیشتر از حملات باج افزار آگاه هستند و ابزارهایی برای جلوگیری از آنها یا رمزگشایی فایل های خود ابداع کرده اند. همچنین، سرقت رمزنگاری در بخش مالی چندان رایج نبود. اما اکنون مجرمان اهداف خود را از سایر بخش ها تغییر داده اند.

گزارش اخیر نشان می دهد که امور مالی و خرده فروشی در معرض خطر این روند هستند. بخش مالی رشد 269 درصدی را ثبت کرد، در حالی که خرده فروشی شاهد افزایش 63 درصدی در کریپ‌جک بود. این رقم نشان می دهد که مهاجمان بیشتر بخش مالی را هدف قرار می دهند تا خرده فروشی.

محققان امنیت سایبری ادعا می‌کنند که جک‌های مجازی در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲، زمانی که قیمت‌های کریپتو استاندارد بود، شدید بود. فعالیت‌ها تنها پس از سقوط بازار کریپتو شروع به کاهش کردند. با از دست دادن گسترده این بخش، سود هدف گذاری شده به شدت کاهش یافت و باعث شد هکرها عملیات خود را کاهش دهند.

اما با قضاوت بر اساس روندهای گذشته، محققان فاش کردند که حجم کریپجاکینگ در سه ماهه سوم کاهش، اما تا سه ماهه چهارم افزایش خواهد یافت.

Featured image from Pixabay, chart from TradingView.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا